Kırık Kanatlar

8,0/10  (14 Oy) · 
40 okunma  · 
12 beğeni  · 
863 gösterim
Kırık Kanatlar, acımasız toplum yapısının kıskaca aldığı bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Kahramanları arasında "kafese kısılmış kanatları kırık bir kuş" olarak tanımlanan Doğulu kadın, "avını onlarca koluyla kıskıvrak yakalayıp onlarca ağzıyla onun kanını emen bir piskopos" var. 20. yüzyıl başlarında Ortadoğu toplumunda ailesinin serveti yüzünden felakete sürüklenen genç bir kız ve aşkın inanılmaz gücü... Sınırlı aşk sevgiliyi sahiplenmeyi, sınırsız olanı sadece kendini ister. Bu uzun öykü, aşkın mutluluğa ulaşması için gösterilmesi gereken amansız çabayla, bu çabanın aşıkların kişiliğini tüketmemesi için gösterilmesi gereken dikkatli özen arasındaki dengeyi anlatılıyor.

Ruhun güçlüklere göğüs gererek acı çekmesi sakin bir köşeye çekilerek güven içinde oturmasından iyidir, diyen Cibrân, aşka rağmen dürüst ve prensip sahibi kalabilmenin gerçek aşkın bir parçası olduğunu vurguluyor.

Halil Cibrân'ın geleneksel Ortadoğu edebiyatının retorik süslemelerinden uzak, lirik ve dinamik stilini ve bilgelik felsefesini çok güzel yansıtan bu ilk dönem öyküsü, 1923'te başyapıtı Ermiş yayınlanmadan çok önce Amerikan edebiyat çevrelerini ve Göç edebiyatı yazarlarını derinden etkilemiştir.

Kırık Kanatlar'ı okurken gözyaşları arasında gülümseyecek, acıyla iç içe mutlu olacak ve felaketler karşısında yürekten kopan gerçek bir yakarış hissi duyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  78
 • ISBN:
  9789756963388
 • Orijinal Adı:
  El-ecnihatü'l-Mutekessire الأجنحة المتكسرة
 • Çeviri:
  Ersan Devrim
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sibiryalı Bir Güneş Subayı 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitapta ne yok ki! Hüzün, hayal kırıklığı, toplumun kadına bakışı, kırık bir kalp, umutsuz bir aşk, Selma, Cibran... Kitabın şiirsel bir dili var, nasıl bittiğinin farkına bile varamıyorsunuz. Tavsiye ederim.

ANIL AKCAN 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bence Halil Cibran sözcüklerle sevişiyor! Kelimenin tam anlamıyla! Ne çok betimleme ne de tatsız ve yavan cümleler. Evren gibi ölçülü, ruh kadar akışkan, köşesiz. Okunduğu ruhun şeklini alıyor.
Tavsiye ediyorum.
İyi okumalar.

Kitaptan 19 Alıntı

ali bekdas 
21 Ağu 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

Aynı duyguyu paylaşan kederli ruhlar birbirleriyle karşılaştıklarında huzur bulurlar.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)

Yalnızlığın yumuşak, ipeksi elleri vardır, buna rağmen güçlü parmaklarıyla kalbi kavrar ve canını hüzünle ağrıtır. Yalnızlık, ruhani yücelmenin olduğu kadar, hüznün de yandaşıdır.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 6)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 6)
ali bekdas 
04 Tem 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

Aşk; eğer gözyaşlarıyla yıkanmışsa, saflığın ve zarafetini sonsuza dek koruyacaktır.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)
Nadia 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek zarafet; bir kadınla bir erkeğin ruhları arasındaki ahenkten ortaya çıkan aşktır.

Kırık Kanatlar, Halil CibranKırık Kanatlar, Halil Cibran
Mazlum İlhan 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dünyadaki tek özgürlük aşktır, çünkü ruhu o kadar yüceltir ki, insanların kanunları da doğanın harikaları da artık onun gidişini değiştiremez.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73 - Arkhe Yayınları)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73 - Arkhe Yayınları)
Mazlum İlhan 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yalnızlık yumuşak, ipeksi bir eldir ama güçlü parmaklarıyla yüreği kavrar ve kedere boğar. Kederin dostu olan yalnızlık aynı zamanda ruhun yücelmesinin de yardımcısıdır.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 60 - Arkhe Yayınları)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 60 - Arkhe Yayınları)
Sibiryalı Bir Güneş Subayı 
 29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Beni,hüzünlü dizelerini seven bir şair gibi sevmeni istiyorum. Beni, bir havuzun içinden su içerken suyun yüzeyine yansıyan imajını hatırlayan bir gezgin gibi hatırlamanı istiyorum. Beni, bebeği daha dünyanın ışıklarını görmeden ölen çocuğunu hatırlayan bir anne gibi hatırlamanı istiyorum ve beni, henüz affedildiğinin haberi varmadan ölen bir mahpusu hatırlayan iyi kalpli bir kral gibi hatırlamanı istiyorum."

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 42)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 42)
Sibiryalı Bir Güneş Subayı 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ebeveynlerin kızlarının düğünündeki hüzünleri, oğullarının düğünündeki mutluluğa eşittir, çünkü oğlan aileye yeni bir üye getirirken, evlenen kızları onlar için bir kayıptır."

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 35)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 35)
2 /