Kırk Oda

7,2/10  (12 Oy) · 
116 okunma  · 
6 beğeni  · 
974 gösterim
Kırk Oda, Murathan Mungan'ın ilk dönem öykü kitapları içinde en çok sevilen kitabı oldu. 2002'deki on birinci basımını, kapakta ressam Selim Cebeci'nin Kırk Oda için özel olarak yaptığı resimle yayımladık.
"Çocukluğumuzdan beri masalın bir yerinde karşımıza çıkar: Kırkıncı Oda yasağıdır bu. Üstelik anahtar elimize verilmiş, seçim bize bırakılmıştır. Sancılı bir ikilemin ortasında kalakalırız. Sonunda insan aklı ve duyarlığı; bilme ve öğrenme tutkusu; tanıma ve anlama merakı, cezası ne olursa olsun anahtarı seçer.
"Kendi kırk odamın inşasına böyle bir anahtarla başladım.
"Yalnızca yakın çevrenizden, mahallenizden, işyerinizden değil; masallardan, öykülerden, romanlardan, oyunlardan, filmlerden de tanıyorsunuz kahramanlarımı. Kırk odalık bir saraydan geçerek çıkıyorlar günümüz sokaklarına. Kapının öte yanına.
"İşte size uzattığım anahtar..."
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  162
 • ISBN:
  9789753420358
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burcu Yenidoğan 
01 Şub 19:06, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

Çocukluğumuzun masal kahramanları bu kitapta tekrardan yer bulmuş, büyüklere masallar şeklinde. Ancak bu öykülerde masalların bilindik sonları beklenmemeli.
Tüm öykülerini beğendim diyemeyeceğim ancak Murathan Mungan'ın okuduğum ilk kitabı. Dili, aşkı , yalnızlığı anlatımını beğendim, cinsellik içeren bazı bölümler okuru rahatsız etmemek adına sanki biraz yumuşatılabilirdi gibi düşünüyorum.
Yine de diğer kitaplarını merak ettirdi.

Rıza Yılmaz 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, 964 günde, Beğendi, 8/10 puan

Sadece bir öykü kitabı değil Kırk Oda, günümüzle harmanlanmış masalların şiir tadında anlatımı. Karakterleri ya kendinizden ya da masallardan tanıyacaksınız zaten.

Dila. 
28 Nis 23:04, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Büyük bir iştahla elime almıştım ancak son istanbul gibi bu kitapta da sevdiğim Murathan Mungan i bulamadim. Sanırım Mungan edebiyatının erken dönemleri pek bana göre değilmiş...
Öyküler öyle dağılıyor ki çoğu zaman nerden geldim buraya düsüncesiyle birkaç cumle geriye dönmem gerekti...
Çok keyif aldığımı söyleyemem.

Kitaptan 6 Alıntı

Ortaklaşa bir sahteliğin görkemli yanılsaması içinde herkes çok mutluydu. Herkes bir yalnızlığı çoğaltıyordu.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan

Evet bir Dostoyevski kahramanı olduğumu düşünmek hoşuma gidiyordu. Çarpıcıydı, ilginçti, hayatımı kurtarıyordu. Göze alamadığım hayatımı. Yaşadığım bu düpedüzlük anlamlanıyordu. Hiçbir zaman yaşamayı göze alamamıştım, hiçbir bedeli ödemeye yanaşmamıştım.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan

Her şeyi anlıyor, herkesi tanıyor, her sorunu kavrıyor, yani kavraya anlaya yaşlanıyordum. Anlamak yorgunuydum. Bu yüzden kimseye kızamıyordum. Kimseden doya doya nefret edemiyordum. Kimseye ağız dolusu küfredemiyordum, kimseye deliler gibi öfkelenemiyordum.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan
Burcu Yenidoğan 
01 Şub 14:50, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

... Artık hiç kimse aşk için dağlar aşmıyor, ırmaklar geçmiyor, diyar diyar gezmiyor. Mecnun bütün çölleri tüketmiş, kimseye çöl kalmamış yeryüzünde. Kurumuş vahalarda seraplar bitmiş. O olmazsa öteki, o olmazsa bu, o olmazsa şu... FARKETMEZ. FARKETMEZ. İlle de o. Yalnızca o. Sonsuza dek o. O.O.O.O. diyen kalmadı.
Kimse kimsenin O'su değil.
Artık değil.

Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 156 - Remzi Kitabevi)Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 156 - Remzi Kitabevi)
Burcu Yenidoğan 
01 Şub 14:55, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Çağını şaşırmış masallar vardır. Kimi zaman da insanlar yüklenemeyecekleri ya da sürdüremeyecekleri masalları yaşamaya kalkışırlar. Masalların kadrosu sanıldığı kadar kalabalık değildir. Orada ancak birkaç kişiye yer vardır.

Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 35 - Remzi Kitabevi)Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 35 - Remzi Kitabevi)