Kırmızı ve Siyah

7,8/10  (88 Oy) · 
490 okunma  · 
75 beğeni  · 
3.496 gösterim
Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu'nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel'i yaratıyor.

Stendhal, 1840.

Fransa'nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris'e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası'nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel'in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon'a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
"Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır."
-André Gide-

"Stendhal, hayatımın en güzel 'tesadüflerinden' biridir."
-Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9789750512193
 • Orijinal Adı:
  Le Rouge et Le Noir
 • Çeviri:
  Şerif Hulusi
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
30 Eyl 21:54, Kitabı okudu, 10 günde, 6/10 puan

Açıkçası kitabın sonları en keyifli bolumlerdi benim için ..karakter olarak Sorel i gorselde başarılı ama ruhsalda hele ki aşk hayatındaki gelgitler de dengesiz buldum. .tabii ki köylü -kentli ayrımı tamamen klasik tadı vererek ilelemis roman , çok yıldızımız barismasada bir klasiği daha devirmenin hazzındayım
sevgiyle kalın. .

Muharrem Armağan 
 09 Mar 12:23, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitapta diğer arkadaşların aşk üzerindeki yorumlarına nazaran benim için ikinci plan konusuydu aşk teması.Öncelikle Julien Sorel'in kendini tanıması kendine yön vermesi zaman zaman bocalaması en yükseğe ulaşmak için izlediği yol bu yolda çektiği çileler hepsi benim için birer efsane olacak şüphesiz.Özellikle Papaz olmak istemesindeki amaç herkesin papazlara duydugu saygı dönemin Fransasında papazların konumu ve önemi,Julien sadece zengin olmak isteyen bir karakter değil zengin,saygın ve bulundugu konumda herkesin çekindiği birisi olmak isteyen bir karakter.Julien Sorel kuşkusuz okuduğum en gerçekçi ve en çok örnek alınacak karakterlerden.Bana göre ikinci planda kalan aşka gelince Mathilde karakteri aslında insanların özellikle bayanların çözülmüş hali.Yani bazen bir insanı ne kadar severseniz sevin Mathilde gibi ilgisiz kaldığınızda sevginize yanıt alabilirsiniz.Çünkü Mathilde gibi insanlar genelde elde edemedikleri insanları daha çekici bulur onların aradığı aşık olduğunu düşünen bir köle değildir siz onun için dağları delseniz de size karşı aşkı sevgisi artmaz ama ona Prensin Julien'e verdiği nasihatlerle yaklaşırsanız sizin için herşeyi yapabilir gerekirse ölümü bile göze alabilirler.Bana göre bu da aşka başka bi anlamda katıyor.Kitabı tavsiye ederim kesinlikle okumanız gereken bir kitap.

Bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce ailemin kitaplığında bulduğum eskimiş kitap kokan Stendhal'ın Kırmızı ve Siyahını ilk kez okuduğumda ailemin bunu nasıl kitap diye rafa koyduklarını anlayamamıştım ve tabi ki yarısına varmadan da bırakmıştım. Sanki Türkçe değildi de başka bir dildi. Sonra bir kaç yıl önce tekrar denedim ve çok sevdiğimi anladım. Sanırım Çeviri bir kitabı sevmekte gerçekten çok büyük rol oynuyor.

Dilek Ateş 
08 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Bir kitabı yarım bırakmayı sevmem ama elime alıp alıp yarısında kaldım. Nedense oldukça sıkıldım ve hiç okuyasım gelmedi. Umarım, belki bir gün..

İlayda G. 
 22 Oca 18:52, Kitabı okudu, 18 günde, 10/10 puan

Dönemin olaylarıyla birlikte nadir bulunacak bir yasak aşkı anlatan bir roman. Kitabın başlarında sıkılarak okudum çünkü anlatımı yoğun. İlerledikçe bağlandım, beğenerek okudum. 18 günde bitmesi de anlatımın yoğunluğundan kaynaklanıyor.

Emekli Harbiyeli 
16 May 09:49, Kitabı okudu, 30 günde, Beğendi, 10/10 puan

Stendhal okuduğum en realist yazarlardan biri hatta bir İngiliz yazar ;
Kırmızı ve Siyah, bir aşkın, gittikçe büyüyen bir aşkın hikâyesidir. Korkuları, duraksamaları, ateşli tutkusuyla, usta elinden çıkmıştır. Onu okumak eşsiz bir yaşantıdır.

Gökhan 
19 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Böylesine asil ve karakterli aşk ender görülür, Neden klasik sorusuna cevap niteliğinde ..

Seher Serin 
14 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Basit bir aşk romanı değil. Dönemin olayları ile birlikte yasak bir aşkı anlatan muhteşem bir klasik.

özgür keskin 
25 May 18:16, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

sınırlı sayıda eser vermesine rağmen dönemini çok iyi bi biçimde anlatmasıyla başyapıt diyebileceğim bi roman bence . direk okumanızı tavsiye ediyorum.

Aslı T. 
06 Haz 11:13, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kitapta; Fransa'da yaşanan aslında neredeyse her toplumda görülen sınıf ayrımı anlatılıyor. Orta sınıftan olan Julien Sorel’in yükselme hırsıyla yaşadığı kasabadan ayrılmasıyla başlayıp idamıyla son bulan hayatı, etkileyici bir dille anlatılmış. Karakter psikolojileri ve tahlilleri çok başarılı. Toplumda yaşanan ikiyüzlülüğü, ayrımcılığı güzel yansıtmış.

Kitabın adı yani ''Kırmızı ve Siyah'' Sorel'in sınıf atlamak için önünde bulunan iki seçeneği temsil ediyormuş. Kırmızı, askerî üniformayı siyah ise rahip cübbesini simgeliyormuş. Sorel, siyahı seçerek kilise yolundan giderek yükselmeyi tercih ediyor.

2 /

Kitaptan 49 Alıntı

İlayda G. 
16 Oca 14:36, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Hiçbir partiden değilim. Beni mahveden de bu oldu. Benim bütün politikam şu: Müziği, resmi severim. Güzel bir kitap benim için bir olay kadar önemlidir.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)
kahve gözlü 
09 Haz 08:05, Kitabı okuyor, 7/10 puan

Neden
" Beni avutmak istiyor, ama neden bir tane dostça söz bile yazmamış?"

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Julian odasına girdiğinde, ilk düşüncesi şu olmuştu: ''Tanrım! Mutlu olmak ve sevilmek! Hepsi bundan mı ibaret yoksa?'' Bir insanın uzun süre hasret duyup da sonunda özlem duyduğu şeyi elde ettiğinde hissettiği, o şaşkınlık ve sinirlilik durumunu yaşıyordu. Hasret, insanın alışık olduğu bir durum olur da, birdenbire ortadan kalkarsa, bu boşluğu dolduracak olan anılar, henüz yeterli olgunluğa sahip değillerdir.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)
Damla Özdemir 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Hapishanenin en kötü yanı, insan evde olmadığını söyleyip kimseden kurtulamıyor.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Aşk eşitlik doğurur, ama onu bulmaya çalışmaz.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 92 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 92 - İlya Yayınları)
Damla Özdemir 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Bir İngiliz zengini,bir kaplanla bir arada nasıl yaşayabildiğini anlatır: Onu kendi büyütmüş, okşarmış ama masasının üstünden tabancasını da eksik etmezmiş.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 466)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 466)
Veysi Yavuz 
21 Eki 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Hayali aşk hiç kuşkusuz gerçek aşktan daha zengindir. Ama nadiren çoşkulu anlara sahiptir. Kendisini çok iyi tanır. Hiç durmadan kendisini gözlemler. Düşünceleri raylarından çıkartmak yerine, düşüncelerle yapılar meydana getirir sadece.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 379 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 379 - İlya Yayınları)
İlayda G. 
22 Oca 11:53, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Şunu iyi bil ki, sevgilim, aşk hayatta başımızdan geçen bir kazadır... ancak üstün insanların başından geçen bir kaza.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 463)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 463)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Sadece budalalar dünyaya kızarlar'' diye teselli etti kendisini.'' Taş, ağır olduğu sürece aşağıya düşer.'' Daima çocuk olarak mı kalacağım? Bu insanlara ruhumu sadece paraları karşılığında vermeye yönelik, mükemmel alışkanlığı ne zaman elde edeceğim? Eğer onların (ve böylece kendimin) saygısına erişmek istiyorsam, şunu anlamalarını sağlamalıyım: Zavallı biri olarak onların dünyevi mallarının kölesi olsam da, yüreğimle onların terbiyesiz kendini beğenmişliklerinin çok çok ötesinde, adeta bir tahtın üzerinde bulunuyorum. Onların aciz lütuf emarelerinden ya da küçümseyişlerinden, anlatılması olanaksız bir şekilde daha yüce bir konumdayım.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 78 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 78 - İlya Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.