Kırmızı ve Siyah

7,8/10  (84 Oy) · 
477 okunma  · 
73 beğeni  · 
3.299 gösterim
Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu'nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel'i yaratıyor.

Stendhal, 1840.

Fransa'nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris'e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası'nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel'in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon'a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
"Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır."
-André Gide-

"Stendhal, hayatımın en güzel 'tesadüflerinden' biridir."
-Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9789750512193
 • Orijinal Adı:
  Le Rouge et Le Noir
 • Çeviri:
  Şerif Hulusi
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
30 Eyl 21:54, Kitabı okudu, 10 günde, 6/10 puan

Açıkçası kitabın sonları en keyifli bolumlerdi benim için ..karakter olarak Sorel i gorselde başarılı ama ruhsalda hele ki aşk hayatındaki gelgitler de dengesiz buldum. .tabii ki köylü -kentli ayrımı tamamen klasik tadı vererek ilelemis roman , çok yıldızımız barismasada bir klasiği daha devirmenin hazzındayım
sevgiyle kalın. .

Muharrem Armağan 
 09 Mar 12:23, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitapta diğer arkadaşların aşk üzerindeki yorumlarına nazaran benim için ikinci plan konusuydu aşk teması.Öncelikle Julien Sorel'in kendini tanıması kendine yön vermesi zaman zaman bocalaması en yükseğe ulaşmak için izlediği yol bu yolda çektiği çileler hepsi benim için birer efsane olacak şüphesiz.Özellikle Papaz olmak istemesindeki amaç herkesin papazlara duydugu saygı dönemin Fransasında papazların konumu ve önemi,Julien sadece zengin olmak isteyen bir karakter değil zengin,saygın ve bulundugu konumda herkesin çekindiği birisi olmak isteyen bir karakter.Julien Sorel kuşkusuz okuduğum en gerçekçi ve en çok örnek alınacak karakterlerden.Bana göre ikinci planda kalan aşka gelince Mathilde karakteri aslında insanların özellikle bayanların çözülmüş hali.Yani bazen bir insanı ne kadar severseniz sevin Mathilde gibi ilgisiz kaldığınızda sevginize yanıt alabilirsiniz.Çünkü Mathilde gibi insanlar genelde elde edemedikleri insanları daha çekici bulur onların aradığı aşık olduğunu düşünen bir köle değildir siz onun için dağları delseniz de size karşı aşkı sevgisi artmaz ama ona Prensin Julien'e verdiği nasihatlerle yaklaşırsanız sizin için herşeyi yapabilir gerekirse ölümü bile göze alabilirler.Bana göre bu da aşka başka bi anlamda katıyor.Kitabı tavsiye ederim kesinlikle okumanız gereken bir kitap.

Merve K. 
 27 Ağu 01:38, Kitabı okudu, 27 günde, 8/10 puan

Eseri ilk kez ortaokul yıllarımda okumuştum, o zamanlar sadece aşk odaklı düşündüğüm için eserin diğer niteliklerini göremeyip kısa sürede bitirmiştim.Yıllar sonra tekrar okuduğumda ise yoğun anlatımı ,Fransız Devriminin farklı noktaları, Julien'in gerçek ben'ini bulması ve hayatına giren iki kadınla arasındaki farklı bağı eserin bana sunduğu güzel ve farkli etkiler oldu.Son sayfalardaysa giyotine götürülen bir insanın yaşadığı duygu karmaşası en etkilendiğim kısım oldu. Herkesin kitaplığında bulunması gereken klasiklerden...

Bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce ailemin kitaplığında bulduğum eskimiş kitap kokan Stendhal'ın Kırmızı ve Siyahını ilk kez okuduğumda ailemin bunu nasıl kitap diye rafa koyduklarını anlayamamıştım ve tabi ki yarısına varmadan da bırakmıştım. Sanki Türkçe değildi de başka bir dildi. Sonra bir kaç yıl önce tekrar denedim ve çok sevdiğimi anladım. Sanırım Çeviri bir kitabı sevmekte gerçekten çok büyük rol oynuyor.

Dilek Ateş 
08 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Bir kitabı yarım bırakmayı sevmem ama elime alıp alıp yarısında kaldım. Nedense oldukça sıkıldım ve hiç okuyasım gelmedi. Umarım, belki bir gün..

İlayda G. 
 22 Oca 18:52, Kitabı okudu, 18 günde, 10/10 puan

Dönemin olaylarıyla birlikte nadir bulunacak bir yasak aşkı anlatan bir roman. Kitabın başlarında sıkılarak okudum çünkü anlatımı yoğun. İlerledikçe bağlandım, beğenerek okudum. 18 günde bitmesi de anlatımın yoğunluğundan kaynaklanıyor.

GÜRKAN G52 
16 May 09:49, Kitabı okudu, 30 günde, Beğendi, 10/10 puan

Stendhal okuduğum en realist yazarlardan biri hatta bir İngiliz yazar ;
Kırmızı ve Siyah, bir aşkın, gittikçe büyüyen bir aşkın hikâyesidir. Korkuları, duraksamaları, ateşli tutkusuyla, usta elinden çıkmıştır. Onu okumak eşsiz bir yaşantıdır.

Gökhan 
19 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Böylesine asil ve karakterli aşk ender görülür, Neden klasik sorusuna cevap niteliğinde ..

Seher Serin 
14 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Basit bir aşk romanı değil. Dönemin olayları ile birlikte yasak bir aşkı anlatan muhteşem bir klasik.

özgür keskin 
25 May 18:16, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

sınırlı sayıda eser vermesine rağmen dönemini çok iyi bi biçimde anlatmasıyla başyapıt diyebileceğim bi roman bence . direk okumanızı tavsiye ediyorum.

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

İlayda G. 
16 Oca 14:36, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Hiçbir partiden değilim. Beni mahveden de bu oldu. Benim bütün politikam şu: Müziği, resmi severim. Güzel bir kitap benim için bir olay kadar önemlidir.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)
Merve K. 
21 Ağu 16:10, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Bu yüzyıl, her şeyi altüst etmek için gelmiş!

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 214 - Sentez Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 214 - Sentez Yayınları)
Merve K. 
16 Ağu 12:28, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Ona karşı duyduğum aşırı sevgi yüzünden cezalandırılmam gerek, aşırı sevmektir böylesi!

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 148 - Sentez Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 148 - Sentez Yayınları)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Julian odasına girdiğinde, ilk düşüncesi şu olmuştu: ''Tanrım! Mutlu olmak ve sevilmek! Hepsi bundan mı ibaret yoksa?'' Bir insanın uzun süre hasret duyup da sonunda özlem duyduğu şeyi elde ettiğinde hissettiği, o şaşkınlık ve sinirlilik durumunu yaşıyordu. Hasret, insanın alışık olduğu bir durum olur da, birdenbire ortadan kalkarsa, bu boşluğu dolduracak olan anılar, henüz yeterli olgunluğa sahip değillerdir.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)
kahve gözlü 
09 Haz 08:05, Kitabı okuyor, 7/10 puan

Neden
" Beni avutmak istiyor, ama neden bir tane dostça söz bile yazmamış?"

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)
Damla Özdemir 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Hapishanenin en kötü yanı, insan evde olmadığını söyleyip kimseden kurtulamıyor.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Aşk eşitlik doğurur, ama onu bulmaya çalışmaz.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 92 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 92 - İlya Yayınları)
Merve K. 
16 Ağu 12:30, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Çılgının biriyim ben, boğuluyorum, bir dostun öğütlerine uymalı ve kendime kulak asmamalıyım.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 166 - Sentez Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 166 - Sentez Yayınları)
Damla Özdemir 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Bir İngiliz zengini,bir kaplanla bir arada nasıl yaşayabildiğini anlatır: Onu kendi büyütmüş, okşarmış ama masasının üstünden tabancasını da eksik etmezmiş.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 466)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 466)

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.