Kırmızı Zaman

8,4/10  (8 Oy) · 
23 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.121 gösterim
"Bu romandaki İstanbul, efsaneler, insanlar, balıklar,kayıklar, iskeleler, saraylar, dehlizler, kesik başlar, mezarlar, hastaneler,morglar, denizkızları, cinayetler, katiller, cellatlar, deliler, yani her şey uydurmadır.

Efsanelerin yalanı abartılmış, insanların hayatına olmadık benekler atılmış, şehir baştan yaratılmıştır...
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789750808722
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
 27 Ağu 12:38, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Onları bu kitapta birleştiren tek nokta geçmişleriydi. Geçmişse hem zamanın hem de kırmızının (ölümün) kendisiydi. (Ölüm = Mezarlık)

Hüsran, Botan, Zaman Dayı, Halat Niyazi ve Leon...

Yaşamın kucağından, ölümün ocağına giden bu kurgusal yolculukta onları birbirinden ayıran; karakterleri, yaşadıkları ve ilgileriydi. Hüsran'ın evden çıkmamasına sebep olan hastalığı ve kitaplar... Botan'ın kayıp babası ve mezarlık... Zaman Dayı'nın gizemli hayatı ve kırmızı kayığı... Halat Niyazi'nin bir kördüğüm gibi hayatı ve deliliği... Leon'sa geçmişten günümüze bir kilit nokta...

Kitapta yer alan bu karakterler, beklenmedik bir anda kitap bitirilerek bir noktada birleştiriliyor. Kitabın tekrar başlamasını ümit ederken bitmesi, hayal kırıklığına uğratabilir. (Arka kapağı kapattıktan sonra keşke bitmeseydi dedim.)

İstanbul'un dehlizlerinden kıyılarına kadar ilerleyen bu yolculukta kimi zaman fantastik ve masalsı bir anlatım varken, kimi zamansa gerçekçi anlatıma yer verilmiştir. Şöyle ki; denizkızı, cellat gibi unsurlar kullanılırken diğer yanda kadın ve erkek cinayetleri ele alınmış.

Mine Söğüt, bu kitabı yazmakla farklı bir okuma yöntemini de meydana çıkarmıştır. Kitapta süregelen olaylar bölümlere ayrılarak her bir bölümde farklı bir karakterin bakış açısına yer vermiş. Bu durum her ne kadar normal görünse de onu farklı kılan bölümlerden önce gelen kelime açıklamalarıdır. Örneğin; ölüm kelimesinin anlamı, kullanımı, ölüm kelimesinden türetilen kelimeler ve çağrıştırdıkları ele alınmıştır. Açıklaması verilen kelimeler, çoğunlukla kendinden sonra gelecek bölüme geçilmesini sağlayan bir anahtar gibidir.

Masalsı bir anlatımı olan bu kitap, gerek diliyle olsun, gerekse anlatımıyla olsun; sıkmıyor ve akıcı bir üsluba sahip.

Aslında Kırmızı Zaman, bir imgedir. Kitabın hedef noktası olan ölümün rengi, kırmızıdır. Zamansa karakterlerin geçmişidir.

Mine Söğüt'ün bu kitabıyla birçok yerde karşılaşmış ve bir o kadar da aramıştım kitabı. uzun süredir kitaplığımda beklettiğim bu kitabı, her seferinde okumamak için direnirken okumuş olmam üzdü beni. Çünkü bu kitabın verdiği tat farklıydı. Ali Ural'ın Posta Kutusundaki Mızıka adlı kitabı sanırım pabucunu dama attı. :) Mine Söğüt'ün kalemini çok beğendim ve okumaya da devam edeceğim.

sezen 
14 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mine söğüt'le tanismam "Kırmızı Zaman" kitabıyla oldu ve onu çok sevdim. Şimdi de Cumhuriyet gazetesinde yazmaktadır kendisi... Esere gelecek olursak öncelikle farklı bir kurgudan oluştuğunu söylemeliyim. Özellikle yazarın her bölümün başında kavram açıklamaları ve sonra o kavramlara kendi getirdiği yorumlar ve bölümün o kelime ile olan bağlantısıni çok sevmiştim. Şu soruyu sordum kendime: anlamını bildiğimizi sandığımız sık sık kullandığımız kelimeleri acaba gerçekten aciklayabilir ve kendimiz bir yorumda bulunabilir miyiz? Kader, zaman, deli, kırmızı, ölüm, cehennem, şiir vs. Binlerce kavram... Birbirinden alakasız gibi görünen yer yer gercekustu bir anlatımla okuru büyülü bir atmosfere sokan MIne Sogutun masalsı ve lirik tarzını ben çok beğendim. Yine İstanbul yine masal gerçek efsane, akıllı, deli, katil, masum, cellatlara içiçe. Iyi okumalar dilerim.

Asya Ulug 
20 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Türkiyede kadın yazar bulmakta zorlandığım zamanlarda keşfettim Mine Sögüt'ü. Kitap hikayeler içinde hikaye barındırmasıyla, birbiriyle alakasızmış gibi duran ama sonradan tüm hikayeleri birbirine bağlamasıyla beğenimi kazandı. Hem anlattığı şeyler yer yer ''ya gerçekse" sorusuyla acayip heycan veriyor.

missprufrock 
15 Eki 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Her ne kadar ilgi çekici olsa da çerez bir kitap. Tüm hikayeler birbiriyle güzel bir şekilde bağlanmış lakin kitabın üslubu kesik bir anlatım sunmuş.

Clark Kent 
 14 Eki 15:37, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Mine Söğüt'ün kitapları arasında okuduğum en son romanı kırmızı zaman. Okurken klasik Mine Söğüt tadı aldım. Ne eksik ne fazla. Her zamanki gibi karanlık ve puslu. Her zamanki gibi efsunlu. Ve tabii en sonunda tüm karakterlerin buluştuğu o müthiş ortak payda. Yazarın kendisine ait diğer tüm romanları gibi bu romanı da öneririm herkese.

Kitaptan 24 Alıntı

Esengül Ersoy 
16 Haz 12:11, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Sıradan insanların yaşamları bile şaşırtıcı öykülerle doludur."

Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 203)Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 203)
Çiğdem Aksoy 
09 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu şehirde insanlar sokakta yaşayan delileri olduğu gibi kabul ederler. Üzerlerindeki pisliği, yattıkları yerin yatılmaz, yedikleri yemeğin yenmez olduğunu, sokağa işemelerini, çöp tenekelerinin dibini yalamalarını, yolun ortasına öylece yatıp kalmalarını, kendi kendilerine konuşmalarını, her türlü hallerini sorgulamadan, olduğu gibi... Bu şehirde yaşayan insanlar sokakta kimsesiz deliler görmeye alışıktırlar. Alışıktırlar ama kimsesiz bir delinin gözlerinin içine bakarak hüngür hüngür ağlamasını yadırgarlar. Çünkü bu şehirde deliler kimsenin gözlerinin içine bakmazlar.

Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 109)Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 109)
Çiğdem Aksoy 
08 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tanrı bir insan/bir canlı öldüğü zaman hala hayatta olanların cesedi derhal toprağın altına gömmesini / ateşe atmasını / çöle / dağa / suya bırakmasını; cesetleri hiç vakit kaybetmeden ortadan kaldırmasını emreder; onlara ölümlü oldukları gerçeğini kavramaları için zaman bırakmaz.

Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 76)Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 76)
sezen 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Küçükken anneannem bana, sonsuz zamana algısından bahseden bir masal anlatmıştı: Çocuklar zamanı algılayamadıkları yaşlarda, tüm evrene hakim olan o tanrısal sonsuzluğu hissedebilirlermiş. bu onları huzurlu ve korkusuz yaparmış. Zamanı algılayamadıkları için zamanın geçişini de fark etmez ve kendilerini ölümsüz bilirlermiş. "Sen" demişti. "Şimdi o sınırsız zaman algısının büyüsündesin; zamanın geçip gittiğini farkettiğin an büyüyeceksin..."

Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 9)Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 9)
sezen 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Ölüm ve süreklilik paralel olarak yaşamı belirler. İnsan bu paradoks yüzünden deliliğe bu kadar yakın yaşar."

Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 53)Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 53)
Çiğdem Aksoy 
08 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kader, insanın kendi hayatına hiçbir zaman gerçekten sahip olamayacağının açık tehdididir.

Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 59)Kırmızı Zaman, Mine Söğüt (Sayfa 59)
3 /