Kış Masalı Gerçek Bir Hikaye Değil, Gerçek Aşk

5,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
677 gösterim
Şehirlerden… New York. Nehirlerden… Hudson Nehri. Göllerden… Haritalarda var olmayan ama her kış donan bir göl ve bir adam. Mevsimlerden… Merhametsiz kışlar. Bulutlardan… Bir duvar. Erkek… Mekanik erbabı bir hırsız. Kadın ise… Hep genç kalmaya mahkûm bir ilahe. Siyahla beyaz kadar birbirinden farklı iki gazete… Hepsi de 'tesadüfen' birbirini bulan ve her biri başlı başına birer masal kahramanı, insanlar. Gemiler, trenler, caddeler, köprüler, binalar, yıldızlar, takımyıldızlar, bataklıklar, parklar, meydanlar, ağaçlar… Ve hepsini çevreleyen ışıklar ve renkler; muhteşem manzaralar ve görüntüler… Bütün bu tablo içinde… Zamanı durduran tutkular… Ve zamanı durdurmak isteyen bir aşk…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  758
 • ISBN:
  9786055002022
 • Çeviri:
  Belgin Selen Haktanır, Zeynep Ünalan
 • Yayınevi:
  Hyperion Kitap
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
02 Mar 07:34, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Kitap o kadar ayrıntılı ki, neredeyse kaldırımdan geçen adamın bile hayatından bir kesit anlatılmış. Her bölüm başlangıcında esas konuya gelmek için bir kaç sayfa okumak gerekiyor. Bir olayı başka bir olaya bağlamak için bir kitaplık hikâye kullanmış yazar. Düşünün bir de bu kitap 758 sayfa. Bu tür detaylar normalde kitaba renk katar fakat bu kitapta sürekli kullanılmış. O da bir yerden sonra kafa karıştırıcı ve sıkıcı olmaya başladı benim için ki, ben bu tip kitapları okumayı severim üstelik.
Kapakta vaad edilenler hakkında yorum yapamayacağım. Çünkü daha oraları işlemedik. Yüz küsür sayfa okudum esas kızla, esas oğlan yeni karşılaştı. Kitabın fantastik kısmına gelemedim, nasıl bir kurgusu var bilmiyorum,  ben biraz aksiyon ve az romantizm okudum.
Genellikle durağan ilerliyor diyebilirim.
Eğer ki; çok detaylı, bol insanlı kitapları okumayı seviyorsanız, bu kitaptan hoşlanabilirsiniz. Aksi takdirde ne yazık ki, zaman ve para kaybı olarak değerlendiriyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

Kimse bu çocukların adını bilmezdi (bazen isimleri bile olmazdı) ve kimse de asla öğrenemezdi. Bazen, vicdan sahibi insanlar, "bu çocuklar ne olacak" diye sorarlardı, yaz kış sokaklarda olan çocukları kastederek. Bu soruya cevaben, bazıları çalışır veya çalar; bazıları yurttan yurda veya bodrumdan bodruma gezer; gerisi de şehrin dışında, sessiz, düz ve makilik bir araziye gömülürdü.

Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 82)Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 82)

Herkesi mükemmelen birbirine eşitlerdi ölüm ve bu dünyanın hazineleri hareket, cesaret, kahkaha ve aşktı.

Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 154)Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 154)
Ebru Ince 
17 Şub 23:27, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Rafları, okunması zor kitaplarla doluydu; insanın ruhunu yıkıp yeniden inşa edebilirlerdi ve okumayı bitirdiğinde katır tepmiş gibi olurdun.

Kış Masalı, Mark Helprin (Tür: Tarihi Kurgu, Fantastik, Steampunk)Kış Masalı, Mark Helprin (Tür: Tarihi Kurgu, Fantastik, Steampunk)

Kitapla ilgili 1 Haber