Kitab-ı Aşk

7,8/10  (105 Oy) · 
515 okunma  · 
83 beğeni  · 
2.529 gösterim
Kitâb-ı Aşk, bütün bu kavram kargaşası içinde aşkın katmanlarını, türlerini ve asaletini irdelemek, belki her düzeyden insanın gönlünde hissettiği, dimağında algıladığı ama asla net biçimde tanımlayamadığı duygularına açıklık getirmek için düzenlendi. Kitâb-ı Aşk'ın içindeki yazılar değişik zamanlarda ve farklı zeminlerde kaleme alınmış olmakla birlikte belli bir düzen ve bütünlük içinde bir araya getirilmiştir. Bazıları farklı kitaplarımızda yayınlanan bu deneme ve öyküleri okurken bütün varlığımızı ve hatta varoluşu kuşatan aşkın yüzeysel, derin ve daha derin katmanlarında küçük yolculuklar yapacaksınız. Bu yolculuklar sırasında, duygularınızın gerçekte sizi nereye doğru götürdüğü, ayağınızı bağlayan tensel arzulardan sıyrılıp platonik veya mecazî aşka doğru kanatlandığınızda kendinizi yeniden keşfetmeye başlayacağınız noktayı da bulacaksınız. Orası, belki de sizin kendinizden vazgeçeceğiniz noktadır. Çünkü canına sevgili isteyen ile sevgili için can isteyen arasında hayat yolculuğunun ta kendisi gizlidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2005
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051064420
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 25 Nis 23:16, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

İskender Pala hakkında 'divanı sevdiren adam' demişlerdi. Gerçekten de öyle. Çeşitli eserlerinden alınan aşkla ilgili denemeleriyle oluşturulmuş bir eser. Aşkın ne olduğunu divan şiirinden örneklerle açıklamış. Açıklamaları uzatmadan, kafa karıştırmayacak, akıcı şekilde yazıya dökmüş. Her şiir, her sözcük derinlenmesine incelenmiş. Anlamlarını öğrenince şaşırmamak elde değil. Ve sonundaki hikaye muhteşemdi 4 kere okudum.

İskender Pala'yı defalarca okumaya başlamak için ideal bir kitap.

Zafer KORKMAZ 
 02 Nis 23:00, Kitabı okudu, 43 günde, Beğendi, 10/10 puan

İskender Pala denilince Lisede okutulan “Edebi Metinler “kitabı gelir hep aklıma.Diğer derslerle ilişkilerim pek iyi olmadığından,bu derse karşı duygduyum sevgiye velim olan babamda,hocalarımda anlam veremezlerdi.O kitabı 5 yıl öncesine kadar büyük bir özenle saklamama rağmen,bir arkadaşıma verdikten sonra* bir daha ne yüzünü görebildim, ne de kokusunu duyabildim.Bir ders kitabı olmasına rağmen,bana Edebiyatı sevdiren kitaplardan biridir.
İskender Pala ile tanışmam çok eskilere dayanıyor yani.Şimdilerde iyi ki bu şansı yakalamışım diyorum
Hepimizin bildiği üzere Edebiyat profesörü olan yazar,özellikle Divan Edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalarla bilinir.Birçok ansiklopedik çalışmaya katılmış,dergilerde birçok çalışmaları yayınlamış,okullar için ders kitapları hazırlamıştır.Son dönemlerde ise bu birikimlerini,Divan Edebiyatı,Tarih,Tassavvuf’tan beslenen roman-araştırma ve inceleme kitaplarıyla taçlandırmıştır.
Kitab-ı Aşk’ta 2004 yılında yayımladığı ağırlıklı Divan Edebiyatı üstadlarının en güzel dizelerinden,en güzel beyitlerinden ve kendisine ait denemelerinden beslenerek, kendi deyimiyle “Tanımlanamayan...Belki binlerce kez tanımı yapılmış olmasına rağmen tanımlanamayan...”Aşk’ı anlatır...Anlatır ki öyle böyle değil.
Çok iyi bağlama çalan kişilere telleri konuşturuyor derler.İskender Pala’ya da sözcükleri konuşturuyor diyesim geliyor, ancak sözcükler zaten kunuşur.İskender Pala’nın kaleminde ama daha bir başka konuşuyor....
Kitap 5 ana bölüm ve 25 kısımdan oluşuyor.Her bir bölüm öncekiyle ilintili ve oldukça özenle şeçilmiş.Bir kısmı diğer kitaplarında yayınlanmış denemelerinden oluşuyor.Fuzuli,Hami Danişmend,İsmail Beliğ,Nedim,Nef’i,Enderunlu Vasıf Efendi,Leyla Hanım,Bağdatlı Ruhi,Aşık Paşa ve birçok üstadın muhteşem beyitlerinde ve efsunlu dizelerindek tarif edilen aşkın gizini aramışda durmuş. Bulmuş mu diye soracak olursanız,kitabın önsözünde bu sorunun cevabını çok yerinde cümlelerle yanıtlayıvermiş.
Dilimizde bir deyim vardır.”Terzi işi” diye.Bu deyim erbabının yaptığı eserler için kullanılır.Kitap her bölümüyle,her cümlesiyle,her kelimesiyle Terzi işi....Hele birde, ayrı bir hayranlık duyduğum Hasan Sezai Gülşeni’nin Gazellerinden alıntıladığı bölümleride anlatılan Sufi’lik anlayışı üzerine yaptığı incelemeyi okuduğunuzda,bir yandan Gülşeni’nin dünyayı gördüğü gözlerine hayran olurken,bir yandan da Pala’nın engin edebiyat ve tasavvuf bilgisine Aşık olacaksınız.
Bu kitap Aşk’ın kitabı.Aşk ile okumanız temennisiyle...
* Bu arada kitabı kime verdiğimi hatırlamıyorum,eğer bu yazımı okursan lütfen kitabı iade et sevgili dostum:).O kitabın içine yazılmış çok önemli notlarım ve birkaç acemi dönem şiirim var.Lütfen:)

KeMâL 
26 Kas 00:34, Kitabı okudu, 4 günde, 8/10 puan

Uzun bir aradan sonra İskender Pala'ya kavuştum. Doğum günü hediyem olarak gelen kitabı büyük bir heyecan ile okudum. İskender Pala'nın üslubu hakkında konuşmaya pek gerek yok. Gayet akıcı bir dil, kelimeler yerli yerinde ve anlaşılır.

Kitabı kendimce 3 bölüme ayırdım. Başta araştırma-inceleme olarak; aşk nedir ? Aşk eskilerce nasıl tanımlandı ? Aşk üzerine büyükler nasıl şiirler, gazeller yazdı ? Aşklarını nasıl anlattı ? Bu şekilde ilerleyen bir bölüm. Pala'nın divan edebiyatı bilgisi zaten muazzam ötesi. Şiirleri tek tek kelime kelime irdeliyor. Hangi anlamlara geleceğini söylüyor.

İkinci bölüm ise çok sıkıldığım aşk felsefesi, Vahdet'i Vucut felsefesi, Enel Hak, İnsanı Kamil ve Masiva ve Masivadan kurtuluş konularını irdelediği yerlerdi. Bu bölümü bir deneme olarak kabul ettim. Tasavvuf fikirleri ile öne çıkan bu bölüm; bir düşünce bir inanış ve aşkın tabiri nasıl olur bunu anlatıyor.

Üçüncü bölüm ise küçük Yunan kızı ile 40 yaşında ünlü Osmanlı şairinin yaşadığı ilişkiyi anlatan bir hikaye. Hikaye gerçekten güzeldi. İç acıtıcı bir son ile bitti.

Divan edebiyatı dolu, aşkı, sevgiyi anlatan ve yaşatan, sevgili neden sevgilidir; sevginin sahibi olmadan sevgili olamayacağını bunu çok iyi ayırt etmek gerektiğini , Fuzuli, Mevlana ve bir sürü şair ile tanışmak için okunulur bir eser. Başta çok zevkli, ortada biraz durağan ve sonra duygusal tatlar yaşatan bu eseri tavsiye ederim.

Kitap baştan sonadek alıntı desek yeridir.İnsan şaşıyor hangisini alıntı olarak kaydetsem diye.Her cümlesi düşündürücü.Ama bişeyi de itiraf edeyim ki bu cümlelerin hepsini teker teker okumadım.Bazı yerleri atlatmış ola bilirim.Zaten kitap alıntı toplusu hissi veriyor.Yani bir-biri ile bağlı deyil cümleler.En azından ben öyle düşünüyorum.Yazarın okuduğum ilk kitabıydı,beyendim .Diğer kitaplarını da bulmaya çalışıcam

merve tan 
23 Oca 10:11, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Edebiyata olan ön yargılarımdan olacak ki hiçbir zaman İskender Pala okumaya cesaret edemedim. Sıkılacağım, anlamayacağım, hepten soğuyacağım diye.. Bir cesaretle bu kitapla başlayayım dedim. Gerçekten de anlamadığım çok kelime vardı. Bu yüzden biraz zor okudum, çok ağır okudum. Ama hiç sıkılmadım. Aksine her cümlesini içerisine işlediği yoğun anlamıyla okumaya çalıştım. Pala konuyu çok güzel ele almış. Kitap kaba hattıyla asıl aşkın günümüzdeki algılandığı gibi olmadığını, haya dairesi çerçevesindeki aşkların gerçek olduğu üzerinde durmuş kitabında. Eski şairlerin beyitleri üzerinde açıklamalar yaparak bunu bize aktarmaya çalışmış yazar. Şimdiki aşkların daha çok tenperverlikten oluştuğunu, aşklar için verilen herhangi bir bedel olmadığını, bunun için de aşkların eskisi gibi kalıcı olmadığını, hemen tükendiğini anlatıyor yazar. Çok beğendim İskender Pala'nın kalemini. Tüm kitap baştan aşağı bir şaheser niteliğinde. Tam bir 'aşk kitabı'. Ayrıca sevenin sevgisini daimi tutabilmek için bazı taktikler de almış oldum yazardan :) Aşık olduğunu düşünenlerin önce bu kitabı bir elden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

mrv cvsgl 
18 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Aşk hakkında çeşitli kitaplardan alıntı yapılarak yazılmış güzel bir eser. İnsanda farklı bakış açıları uyandırıyor. Tavsiye ederim.

Kitap okumak 
16 Nis 13:13, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Aşk üzerine yazılmış denemelerden oluşan kitap, yazarın uslubuna alışamayanlara biraz ağır gelebilir. Aşk üzerine ne olsa okurum diyenlerdenseniz veya yazara karşı ilginiz yüksekse okunabilir, aksi halde okunması çok da kolay değil.

EMRE YAMAN 
21 Şub 02:47, Kitabı okudu, 6/10 puan

Aşkın bütün hallerini görebileceğiniz bir eser. Farklı zamanlarda yazılan aşk hikayelerinin toplandığı bir eser. Bazı bölümlerinde yazılan olaylar sizin başınızdan da geçmiş olabilir. Divan Edebiyatının kitapta biraz etkisi var. Yer yer sizi heyecanlandıracak ama bazen sıkılabileceksiniz.

Beyza 
13 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her okuduğumda bana farklı şeyler katabilecek bir kitap. İnsanı beşer-i aşktan alıp ilahi aşka bir adım daha yaklaştırıyor.

Penbegül Yılmaz 
 06 May 15:55, Kitabı okudu, 26 günde, Beğendi, 9/10 puan

Divan şiirinin o karmaşık ve manalı aşk beyitlerinin yorumlandığı bir buket, bu kitap.
Bazı şairlerin şiirleri aracılığıyla kişiliklerini öğrenmek, onlarla tartışmak , konuşmak nihayetinde.

2 /

Kitaptan 81 Alıntı

Murat Sezgin 
25 Nis 08:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Amaç aşk uğruna ölmek değil, uğruna ölünecek aşkı bulmaktır.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 30)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 30)
Murat Sezgin 
24 Nis 10:24, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Unuttuk, acep neydi sevgi? Bir yetimin başını okşarken dimağımıza yerleşen tat mıydı o? Bir bebeğin süt kokulu tenindeki su çiçeği miydi? Sabah evden çıkarken özlemeye başladığımız bir ses miydi? Hatırlayanınız var mı, sevgi neydi?

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 18)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 18)
Eren 
11 Nis 19:19, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çünkü aşk beklenilmez, birdenbire gelir. Aşka tutulan kişinin tavrı o anda başkalaşır, kalbinin ritmi artar, bedeninde fizyolojik değişimler baş gösterir, ne yaptığını bilmez olur.

Kitab-ı Aşk, İskender PalaKitab-ı Aşk, İskender Pala

gönüle teslimiyet
İnsanın en mutlu olduğu anlar; aklın gönül içinde eridiği, yani aşka kendini teslim ettiği anlardır. Aklın gönüle teslimiyetini aşk olarak tanımladığımıza göre insanın soyut varlığını aşktan ibaret görebiliriz.

Kitab-ı Aşk, İskender PalaKitab-ı Aşk, İskender Pala
Murat Sezgin 
25 Nis 21:21, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Aşkın ateşi önce sevilende parlamasaydı, şüphesiz seven bu aşktan ateşlenip yanmazdı.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 94)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 94)
Murat Sezgin 
 24 Nis 13:22, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Aşk
Eliot haklı galiba! "Manası anlaşılabilen şiir, gerçek şiir değildir."

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 40)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 40)
KeMâL 
 23 Kas 23:57, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Şimdiki gençler galiba gizli kalması gerekeni açık ettikleri (ne ayıp!..) ve sevgililerinin adlarını dillendirmekle kalmayıp aradaki macerayı da başkalarıyla paylaştıkları için aşkın gülümseyişlerini ve zenginliğini ıskalıyorlar...
Çünkü sırlara hükmetmek ayrıcalık ve olgunluktur.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 43 - Alfa Yayınları)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 43 - Alfa Yayınları)
Züleyha TİĞİZ 
14 Haz 19:23, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hatırlayan var mı sevgi neydi? Leyla nın, Şirin lerin, Aslı ların nazı mıydı o;Mecnun ların, Ferhat ların, Kerem lerin niyazı mı?

Kitab-ı Aşk, İskender PalaKitab-ı Aşk, İskender Pala
Murat Sezgin 
24 Nis 13:21, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Çoğumuz ezbere biliriz Fuzili'nin o ünlü beytini; ve ünlü olmayı hak edecek kadar da güzeldir:

Bende Mecnûn'dan füzûn âşıklık isti'dadı var
Âşık-ı sadık benim Mecnûn'un ancak adı var.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 37)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 37)