Kitap Hırsızı

8,8/10  (257 Oy) · 
646 okunma  · 
237 beğeni  · 
5.139 gösterim
Hiç Kimse Sıradan Değildir'in yazarı Markus Zusak'tan tüm dünyada büyük yankı uyandıran sıra dışı bir roman.Nazi Almanyası'nda geçmekte ve son derece yoğun bir şekilde bu tarihte alınan notlar ile birlikte ölüm anlatılmaktadır. II. Dünya Savaşı'nın dorukta olduğu bu günlerde, bir üvey anne ve baba ile birlikte yaşayan genç kızın, evlerine sakladıkları genç ile aralarındaki ilişki anlatılır. İlk olarak 2005 yılında yayınlanan kitap pek çok ödül kazanmış ve 230 hafta boyunca New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almıştır
Kitap Hırsızı

"Yılın en çok beklenen kitabı. Olağanüstü... gerçekten muhteşem!"
-Publishers Weekly-

"Merak uyandıran, hayat dolu ve son derece ustalıkla yazılmış, nefes kesen bir roman; aynı zamanda harikulade ve sürükleyici."
-The Guardian-

Ödüllü yazar Markus Zusak'ın akıllara kazınacak kadar etkileyici ve şiirsel bir dille yazdığı bu roman, okuyucuya sunulan benzersiz bir hediye gibi...

"Hayatınızı böylesine derinden etkileyen başka bir kitaba daha rastlamamışsınızdır. Muhteşem!"
-GoodReads-

"Bu unutulmaz hikâye kalbinizi çalacak!"
-The New York Times-

"Güzel, felsefi bir yanı da bulunan sürükleyici bir roman...
Herkes okumalı!"
-Kirkus Reviews-

"Markus Zusak, zorlu bir konuyu ustalıkla anlatarak gerçek bir başarı yakalamış. Olağanüstü... Tek kelimeyle harika bir kitap."
-The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  574
 • ISBN:
  9786053480600
 • Orijinal Adı:
  The Book Thief
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Küçük bir kitap hırsızını ve ölümün penceresinden 1939 yılının Almanyasını,Yahudileri,Nazileri ve Hitler dönemini anlatıyor. Kahramanımız Liesel’in evlatlık olarak verildiği aileye geldikten sonra yaşadığı olayları tanıştığı insanları akıcı ve güzel bir anlatımla bize aktarıyor.Yazarın anlatıcı olarak seçtiği karakterde kitabı oldukça farklı kılmış.Böyle bir hikayeyi ölümün ağzından dinlemek oldukça farklı bir deneyim oldu benim için.Ayrıca hikaye tek bir konu üzerinde sabitlenmemiş aynı tarihler arasındaki farklı yerleri ve farklı insanlarıda bizlere aktaran bir kitap.
Kitabı elimden bırakamadım bir türlü ve sonunda bitirdiğimde de eksiklik hissettim.Okuduğum ve etkisinde kaldığım en güzel kitaplardan biriydi.Özellikle son sayfaları gerçekten çok etkileyiciydi.
Tabiki kitabının ardından filminide izledim.Filmlerin kitapları kadar iyi olmadığı düşüncem beni yanıltmadı yine filminden daha iyi bir kitapla karşı karşıya kaldım çoğu beklediğim şeyden yoksun bir filmdi özelliklede sevdiğim repliklerin hiç birini barındırmıyordu.Son olarak filmini tavsiye etmiyorum ama kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap bir an önce mutlaka kütüphanenize eklemelisiniz,Merak uyandıran ve vicdanlara seslenen bir hikaye … İyi Okumalar :)

E. DA. 
17 Mar 19:32, Kitabı okudu, 28 günde, Beğendi, 9/10 puan

Muhteşem, zekanın ürünü, kelimeleri bu kadar ustaca kullanması hayret verici. Tanımlar, betimlemeler, ilginç ayrıntılar harika. Olay örgüsü, hikaye içinde hikayelerin olması ve resmen romanın içinde bir roman daha yazması yetenek hemde çok nadir rastlanan bir yetenek. Konusuyla da büyülüyor.
Böyle bir kitap yazdığın için teşekkürler Markus!

Aysel 
26 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

2. Dünya Savaşı Hitler döneminde Alman halkının ve Yahudiler`in yaşadığı zorlukları Liesel`in gözünden ve Ölüm meleğin`in dilinden okuyoruz.Alman olan Liesel`le Yahudi Max`ın hayatlarının nasıl kesiştiğini okuyacaksınız...

Hikayeyi Ölüm meleği`nden dinlemek güzel fikirdi. Kitabın dili oldukca akıcı. 570 sayfanın ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz .
Benim açımdan tek eksik tarafı ( o kadar da eksik yok :)) ) fazla spoiler vermesi. Yazar umut etmek için içinizde tek bir kırıntı bile bırakmıyor. Yeni karekterle tanışıyorsunuz ve ardından hemen " ağzı açık ölecek" falan diyor. Neyse olaylar o kadar akıcı ki takılmıyorsunuz bile.

Kitapları bizim gibi sevenlerin hikayesi Kitap Hırsızı. Hele bir de tarihi kitapları seviyorsanız beğeneceğinize eminim.

İyi ki okumuşum dedirten kitaplar azdır benim için. İyi ki okumuşum :)

Not: Sırada filmi var izlenmeli. Bakalım yine kitaptan dışarı çıkmışlar mı yoksa kitapa sadık mı kalmışlar. Göreceğiz.

Keyifli okumalar...

Ölüm meleği size bir hikaye anlatmak isterse durup dinlemez misiniz?
Sonunda bitirdiğim ve etkisinden hala çıkamadığım kitaptır kendisi.
Kitap 2. Dünya Savaşı Almanya’sını anlatıyor. O dönemde bir eve evlatlık olarak verilen Liesel isminde küçük karakterimizin başından geçenler, kitaplar, sözcükler, kelimelerle olan ilişkisi ve bunların hayatına etkileri, yeni kitaplarını elde etme yolları (çoğunlukla hırsızlık yaparak), ve bunun tamamının yanında, en ilginç şeylerden birisi bunların hepsinin bence roman tarihindeki en ilginç karakter tarafından, yani Ölüm’ün kendisi tarafından anlatılması kitabı en başından beri farklı kılıyor.

Sıradan bir okuyucunun pek tat alamayacağı ancak bir "OKUR"un kesinlikle keyif alacağı, ikinci dünya savaşı yıllarında yaşanan dramı,acıları,dostluğu... Farklı bir pencereden izleten bir kitap.

Araya azrail'in notları damlar, Hans'ın Liesel'e alfabeyi öğretmek için çizdiği çöpten bir kız ve böyle bir gülümsemeyle senin gözlere ihtiyacın yok yorumu. Max ve Liesel'in geçirdiği dakikalar, saatler ve iyi bir dost olmanın sırrı. Rudy'nin ha öptü ha öpecek diye Liesel'e ettiği yardımlar da kitaptaki huzurun birer parçasıdırlar. :)
Kitaplar uğruna kendinden bile vazgeçecek bir kız var bu kitapta. Liesel kütüphaneci komşunun bodrumunda bombaların sesini dinlerken siz satırlarda Liesel'i dinlersiniz. Açlıktan ölürken bile kitap çalan o kızı.
"...Her durumda hayatta kalan birinin hikayesi bu; hep geride kalan olmakta ustalaşmış birinin hikayesi. Aslında pek çok başka şeyin yanı sıra şu saydıklarımla ilgili küçük bir hikaye:
* Bir kız
* Bazı kelimeler
* Bir akordiyoncu
* Bazı fanatik Almanlar
* Bir Yahudi dövüşçü
* Ve bol miktarda hırsızlık..."
Çok güzel bir dille anlatılmış, bir şekilde hem objektif hem kişisel olmayı başarabilmiş bir kitap. Karakterlerin her birini ayrı ayrı önemsiyorsunuz, hepsinin ilerleyişini, olgunlaşışını izleme imkanı buluyorsunuz. En önemlisi, beklenmeyen bir anlatıcıdan gerçekten çok özel ve iyi bir hikaye dinliyorsunuz. Kaçırılmayacak bir keyifti.
Kitabı henüz okumadıysanız ve okuyacaksanız hızlı karar vermeyin. Bir solukta bitecek bir kitap arıyorsanız Kitap Hırsızını bir köşeye bırakın derim. Olayları çok çok çok fazla ağır işleyen bir kitap. Hemen oldu bittiye gelmiyor. Her olay tane tane açık açık anlatılmakta. Bir yerden sonra sıkıcı olduğunu düşünüyorsunuz ama atlayarak da okuyamıyorsunuz çünkü dil o kadar güzel kullanılmış ki. Liesel'in duygu karmaşasını çözemesem de kitabın korkunç, üzücü ve bir o kadar da harika sonunda beynimde "İyi ki okumuşum." cümlesini duyduğum için mutluyum.
Her okurun bu satırları tatması gerektiğini düşünüyorum ve büyük şiddetle öneriyorum. Tekrardan bu kitabı "Şu Anda Okuduğum Kitap" bölümüne eklemeyi çok isterim. :) En kısa zamanda filmini de izleyeceğim. Eminim kitabı kadar etkileyicidir.
Hayatınıza biraz boşluk bırakın ve o boşluğa Kitap Hırsızını bantlayın :)

Gulbeniz Abdullayeva 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

ismini cok duydugum fakat okumayi dusunmediyim bir kitapti taki kitaptan uyarlanan filmin fragmanini gorene kadar. fragmani cok beyendim beni cok etkiledi ve hemen kitabi alip okudum. liesel isimli bir kizin hayatindan bahs ediliyor ve ayni zamanda hitler donemini, o donem insanlarinin yasamlarini, dusuncelerinni, korkularini, gecim sikintilarini, cekdikleri zorluklari, okullardaki durumu konu edinen bir roman. en sevdiyim ozelliyi lieselin hayatini konu etmekle yanasi tarihide konu ediyor. olum melegi tarafindan kitap hirsizinin yani lieselin hikayesi anlatiliyor. okumaniz siddetle tavsiye olunur. keyifli okumalar

Ceren Acer 
07 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kitabın adı ve kapak tasarımı ilgimi çektiği için aldığım ve okudukça cümleleriyle de etkisi altına girdiğim bir romandı diyebilirim. Olay örgüsünün Azrail ağzından anlatılması bana çok etkileyici, olağanüstü ve zekice gelmişti. Aynı zamanda, olay örgüsü alışılmışın dışındaydı bence. Yazar küçük bir kızın kitap okuma sevdasını, aşkını, tutkusunu çok çarpıcı ve duygulu bir biçimde kalemine yansıtmış. Hele son sayfalara doğru çok duygulanmış, ağlamıştım. Bu kitabı okuyup, etkilenmeyen olmamıştır sanırım. Markus Zusak ayakta alkışlanacak, takdire şayan bir yazardır. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı çok istiyorum. Bu romanın kapak tasarımı ve adından iyi ki de etkilenmişim. Bu etki sayesinde güzel ve kayda değer bir roman daha okumuş oldum. Size de şiddetle tavsiye ederim. Yazara ve Martı Kitabevine teşekkür ederim.

Esma Saatçı 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Çok hüzünlü, ölümle küçük bir kızın kesişme zamanlarındaki 2. dünya savaşının içindeki acı olayların sıkmadan çok güzel bir anlatımı. Roman kitabın sonunu başından anlatsa da yinede araları birleştirmek için merakla ve içiniz burkularak okunacak bir kitap.

Meltem Harputluoğlu 
25 Ağu 08:54, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 9/10 puan

Ailesini kaybeden küçük bir kızın evlatlık verildikten sonra tekrar hayata tutunuşu, kelimelere karşı içinde filizlenen hayranlığı, üvey annesinin biraz despot biraz otoriter ama kucaklayıcı hali, babasının yumuşacık kalbi, Rudy'nin masum çocuksu aşkı ve Max'in evdeki hem tehlikeli hem de umut veren varlığı.. Bu hikayeyi Leisel ile sıklıkla karşılaşan Azrail'in anlatımıyla okumak muhteşem. Ölüm denen bu şaka kaldırmayan olayı yeri geldiğinde trajik, yeri geldiğinde komik, insanların yorumlayamadığı bir şekilde betimlemesi çok enteresan.

Şiddetle tavsiye ediyorum.. Filmi izlemek için kitabın bitmesini bekliyordum, bakalım film de kitabı kadar güzel mi :)

Meryem Derin 
20 Eki 10:17, Kitabı okudu, 8 günde, 7/10 puan

Çok hüzünlü, ölümle küçük bir kızın kesişme zamanlarındaki 2. dünya savaşının içindeki acı olayların sıkmadan çok güzel bir anlatımı. Roman kitabın sonunu başından anlatsa da yinede araları birleştirmek için merakla ve içiniz burkularak okunacak bir kitap.

Duygu Kr 
12 May 14:20, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Siz de bilirsiniz ki bazı kitaplar sıkıcı olmamalarına rağmen yavaş yavaş okumak gerekir. Her satırında bir samimiyet bir sıcaklık vardır. Kahramanlar gözünüzde canlanır ve onlarla birlikte hikayeye dahil olursunuz. Sürekli bugün yarın okuyacağım diye ertelediğim ve nihayet okuyabildiğim Kitap Hırsızı da bu kitaplardan biri oldu artık benim için.

Evlatlık verilen bir kız.. Kelimeler.. Bir akordion.. Yahudi bir boksör.. Dostluk.. Ve çalınan kitaplar.

Küçük bir kitap hırsızının, Liesel Meminger'in ölüm'ün ağzından anlatılan hikayesi sizi içine alacak. Ölen kardeşiyle yıkılacak, yeni ailesiyle teselli bulacak, babasını sevecek, Rudy'den hoşlanacak, Max'ın yaşadıkları içinizi yakacak.. Kaybedecek ve kazanacaksınız.

Samimi, sıcak, bazen mutlu bazen hüzünlü kısacası hayatın içinden bir hikaye istiyorsanız, Kitap Hırsızı tam size göre bir kitap. Hiç zaman kaybetmeyin!

Kitaptan 190 Alıntı

Aysel 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Belki de kişi doğruca size bakıyor gibi görünürken, aslında başka bir şeyi izlediği veya sadece hayal kurduğu anlardan biriydi."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Her yerde kitaplar vardı! Duvarların her birinde aşırı dolu ama kusursuz raflar yükseliyordu. Duvarın boyası bile görünmüyordu. Siyah, kırmızı, gri her renkte kitapların sırtlarında farklı tarzlarda ve büyüklüklerde yazılar vardı. Bu, Liesel Meminger’in hayatında gördüğü en güzel manzaraydı."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
19 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Aslında kitabın neyle ilgili olduğu önemsizdi. Asıl önemli olan, taşıdığı anlamdı..."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Kitapları tek tek parmaklarının altında hissetti.Sihir gibiydi. Bir avizeden yayılan parlak ışık huzmeleri gibi. Birkaç kez kitaplardan birini neredeyse yerinden çekecekti ama onları rahatsız etmeye cesareti yoktu. Çok mükemmellerdi."

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
Aysel 
22 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

“Açlıktan ölüyorum,” diye cevap verdi Liesel. Bir kitap için...

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak
19 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız