Kız Kulesi'ndeki Kızılderili

8,0/10  (25 Oy) · 
96 okunma  · 
16 beğeni  · 
888 gösterim
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789753480970
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Jazz 
20 Şub 11:21, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasıyla birlikte,Amerika kıtasında yerli halk Kızılderililere karşı başlayan soykırımın hikayesi.Savaşı bilmeyen, avlanmaktan başka silaha ihtiyacı olmayan özel bir halkın sömürülerek yok edilmesini okurken yaşadıkları haksızlıklara karşı dehşete kapılıyorsunuz.
Jesse James’in Amerikan filmlerinde anlatılandan farklı olarak gerçek yüzü,Pocahantas’ın hüzünlü hikayesi, Apache’lerin efsanevi lideri Geronimo’nun ailesinin katledilişi ve kendisine yapılan haksızlıklar ve daha pek çok gerçek hikaye var paylaşılan.
Kısaca Sunay Akın klasiği kitap.Ciddi bir araştırma,inceleme ve emek harcanmış , sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici

Deniz ATAÇ 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Beyaz adam, sen ne kadar acımasız ve güvenilmezmişsin dedirtti. Zor bitirdim, insan kavramını tekrar sorguladım. O kadar etkilediki beni Kızılderililere yapılan soykırım, şuan kelimeleri zor kuruyorum.

Ahsen B. 
30 May 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kızılderili hikayeleri severler için güzel bir kitap olacağını düşünüyorum. Sunay Akın'ın anlatımı yine güzel ve dolu doluydu, sadece konusu pek bana hitap etmiyormuş onu anladım.

fazilet özdiker 
 22 Eyl 01:12, Kitabı okudu, 10/10 puan

Öyle güzel anlatmış ki yine Sunay Akın, bu kitabı elinizden birakamayacaksınız.. Emek verilmiş, her sayfası araştırılmış, düşünülmüş harika bir kitaptı.. Diğer Sunay Akın kitapları gibi yani..

Kitaptan 33 Alıntı

Jazz 
17 Şub 17:27, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

1854 yılında topraklarını satın almak isteyen beyaz adama Kızılderili reis Seattle'ın yazmış olduğu mektuptan bir bölüm okuyalım: "Beyaz adam annesi olan toprağa ve
kardeşi olan gökyüzüne alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirasıdır ki, toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir."

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 61)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 61)
Jazz 
15 Şub 00:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kardeşlerim, eskiden bizim topraklarımız çok genişti.Sizinkiler ise çok küçük. Şimdilerde ise siz, büyük bir ulus oldunuz, bize yatağımızı serecek kadar bile bir toprak parçasını çok görüyorsunuz.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 30)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 30)
Jazz 
17 Şub 10:14, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bir zamanlar, İstanbul'un Göztepe semtinde bulunan taş mektebin bahçesindeyiz... Teneffüsteki öğrencilerin bağrışmaları arasından bir ses çarpar kulağımıza: "Patates... Patates..." Görünürde patates falan yoktur.
Ama lâkabını sömürgecilerin getirdiği bir yiyecekten alan çocuk kendisini kızdıran arkadaşlarının peşinden koşmaktadır. O çocuk ki, yıllar sonra "Vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa" vatan haini olmayı kabul eden Nâzım Hikmet’tir.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 50 - ÇINAR YAYINLARI)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 50 - ÇINAR YAYINLARI)
Jazz 
 13 Şub 17:08, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

12 Ekim günü, öğleden önce Kristof Kolomb'un toprağa adımını atmasıyla işkence, sömürü, kan ve kölelikten oluşan yapının temeli atılmış olur. İlk harcında elbette yalan vardır!...

Beyaz adamın tarih kitapları Pinta'nın direğinde "Kara... Kara..." diye bağıranın"Trianalı Rodrigez" olduğunu yazar. Oysa karayı ilk gören "Chris" adındaki bir kara tenlidir!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Jazz 
13 Şub 17:12, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kızılderililerin yalnızca av silahları vardı. Militarizmi bilmedikleri için de, insan öldürmeye yarayan hiçbir silah üretmemişlerdi.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Jazz 
13 Şub 00:12, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kızılderili olmanın sonunda
kaybetmek anlamına geldiğini çok iyi biliyorduk

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 3)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 3)
Jazz 
17 Şub 17:23, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Cherokeeler, 1838–39 yılları arasındaki göçlerine "gözyaşı izleri" adını verirler. Batı'ya gitmeye zorlandıklarında küçük bir grup bunu kabul etmeyip Carolina'da bulunan Dumanlı Dağlar'a saklanır. Bir dağ aracı olan Jeep'e "Cherokee" adının veriliş nedeni işte budur!..

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 59)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 59)
Jazz 
13 Şub 17:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Gordion kentinde bulunan ve düğümlerini kimsenin çözemediği ipi Büyük İskender'in kılıcıyla kesmesi de, Kristof Kolomb'u aratmayacak şekilde şiddete dayalı bir hile örneğidir.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Jazz 
13 Şub 17:06, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kolomb, Eylül'ün 14'ünde gözlemlerini günlüğüne şöyle aktarır: "Hava Endülüs'teki ilkbahar gibi. Tek eksiğimiz bülbül sesi."

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
4 /