Kızıl Nehirler

8,7/10  (350 Oy) · 
1.342 okunma  · 
261 beğeni  · 
6.574 gösterim
Biz Efendileriz, Biz Köleleriz.
Biz Her Yerdeyiz, Hem de Hiçbir Yerde.
Biz Karar Verenleriz.
Kızıl Nehirlerin Hakimiyiz.

Kalbinize güvenmiyorsanız ya da ocakta yemeğiniz varsa, bu kitabı okumaya başlamayın.

Grange'nin sınır tanımayan hayal gücü, sürekli artan gerilim, etkileyici karakterler, birbirinden korkunç cinayetler; hepsi daha ilk satırlardan itibaren size hükmedecek...

"Kızıl Nehirler" sadece Fransa'da 450.000 sattı ve 20 dile çevrildi.

Soluk kesen bir tempo. İnsanı hemen saran bir hikaye. Çok gerçekçi şiddet sahneleri. İki sıradışı insanın çevresinde gelişen olaylar: biri enerji dolu, tecrübeli bir polis, diğeri sokaklardan gelme Mağripli bir çaylak...

"İnsanı daha ilk sayfalardan itibaren sarsan, altüst eden, yutan o kitaplardan biri. Sizi sürekli olarak gerilimin sınırlarında dolaştıracak; akkor haline gelmiş bir telin üzerinde yürüyormuş hissi verecek kusursuz bir thriller."
-Le Monde-

"James Ellroy ve Thomas Harris etkisinde bir seri cinayet hikayesi."
-Le Nouvel Observateur-

"Grange inanılmaz bir ustalıkla, insanı şaşkına çeviren kusursuz bir roman yazmayı başarmış. Okur romandan şok halinde ve kitabın bitmiş olmasından duyduğu boşluk içinde çıkıyor."
-Le Point-

"Polisiye-gerilim romanlarının Anglosaksonların işi olduğu söylenirdi. Grange 'Kızıl Nehirler'le, sadece bir Fransız yazarın bu türde yazabileceğini değil, aynı zamanda Anglosaksonlara gerçekten sıkı bir rakip olacağımı da kanıtlıyor."
-Le Magazine litteraire-

"'Kuzuların Sessizliği'nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı."
-Le Figaro-
(Arka Kapak)
Hacı Seydaoğlu 
27 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Grange'nin ikinci kitabı, Kızıl Nehirler.
350 sayfalık kitabın yaklaşık ilk 250 sayfasında birbirinden tamamen bağımsız iki olay, iki polis var. Her ne kadar iki olay da ilgi çekici, müthiş olsalar da yazarın bu iki olayı nasıl birbirine bağlayacağını görmek için de olsa okumaya değer. 1k verilerine göre bu kitap, yazarın ilk kitabı olan Leyleklerin Uçuşu'ndan daha popüler. Bunun nedenini bilmiyorum fakat ilk kitabındaki olay örgüsü, mekan çokluğu gibi sebeplerden dolayı onu daha çok beğenmiştim. Kızıl Nehirler her ne kadar güzel bir polisiye olsa da bana göre klasik bir polisiye. Tess Gerritsen'in kitapları gibi. Fakat Leyleklerin Uçuşu bambaşkaydı.

Bunların dışında yazarın dili sade ve akıcıydı. Gereksiz ayrıntılar, bilerek uzatmalar vs yoktu. Deyim yerindeyse "elinizden düşüremeyeceğiniz" bir kitap. Özellikle şu sıralar okuma alışkanlığı körelmiş, düşünce kitaplarına bir ara vermek isteyen okurlara öneririm. İyi okumalar.

Öncelikle kitap seçimi konusunda bana yardımcı olan Zeynep ablama teşekkürlerimi sunarım.
Bu kitabın başlangıcı beni çok etkilemişti, balkon keyfi yaparak okuyordum.Yeri geldi, miskinliğim tuttu. Lakin yine de haddinden fazla uzun sürmedi bitirmem. Aksi halde, asidi kaçan gazlı içecek gibi oluyor.
Bu kitap Grange'in okuduğum ilk kitabı. Bu sayede Fransız yazar ile de tanışmış oldum.Dilerim bir gün kitabını da imzalattırırım.
Az biraz hikaye gözüme uzun gelmiş olsa da kitabın sonuna kadar bütün detaylar, olaylar hazırlanıp son sayfalara doğru hepsi tek tek çözüldü. Tahminler zor değildi fakat beni en çok şaşırtan şey Fanny mevzusuydu. (Okumayanlar için fazla ipucu vermiyorum)
O katiller ise, tüm kentin günahını almışlar desem yeridir.
Kalın kitaplar okumaktan sıkılmayan herkese öneririm.

Bekir İstanbul 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu tür kitapları çok okuduysanız yada çok film seyrettiyseniz bazı tahminler yürütebilirsiniz yalnız bu kitapta olayın bütününü ancak kitabın sonunda toparlayabilirsiniz. Öncelikle olaylar bütünlüğü güzel, sürekli derinleşen ve genişleyen olaylar örgüsü güzel kurgulanmış ve gerilimin dozu sürekli canlı tutulmuş. Kitapta konu dışı yada gereksiz anlatımların olmaması da bu gerilimi desteklemiş. Konu bu kadar dağılınca toparlamak yazar için zor olmuş olmalı çünkü bana göre bazı mantıksızlıklar mevcut... Yani kusursuz bir kitap değil. Bu kitap yazarın okuduğum beşinci kitabıydı. Yani genel olarak yazarı başarılı buluyorum. Favorim "Siyah Kan"

KeMâL 
02 Mar 18:20, Kitabı okudu, 9 günde

Şiirlerin arasına sıkıştırmış gibi oldum ama değdi. İlk Grange okuyuşum. Sitede de sormuştum hangisinden başlayayım diye bu kitabı önermişti arkadaşlar. Çok sağolun gerçekten. Gayet güzel klasik bir polisiye olmuş. Harbi polisiye :)) polisler her yerde, her sayfada...

Kitapta iki farklı olay var. Kurgu mükemmel. Yazar iki olayı öyle güzel birleştirdi ki; gerçekten beğendim. Öyle hiç zorlayıcı kelimeler, cümleler yok. Akıcı ve sade bir dil.

Kesinlikle tavsiye ederim. Yazarın 3-4 kitabı daha var elimde. Devam edeceğim bir yazar. Sırada Leyleklerin Uçuşu var bakalım neler olur ?

Tavsiye ediyorum. Okunulabilir güzel bir polisiye ve sürükleyici.

Esma Tezgi 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

Muhteşem bir Grange yapıtıydı, çok kısa sürede ve büyük zevk alarak okudum.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ristophe-grange.html

Gürkan / M. K. A. 
 15 Mar 13:41, Kitabı okudu, 3 günde

Grange'nin 'Şeytan Yemini' kitabından sonra okuduğum en iyi kitabı diyebilirim. Bu kitap Grange'nin 'Leylekler Uçuşu'ndan sonra yazmış olduğu ikinci kitabı. Grange tarz olarak beklentilerimin büyük bir kısmını karşıladı. 'Kızıl Nehirler' aynı zamanda sinemaya uyarlanmış bir roman. Filmi kitap kadar etkileyici bulmadım. Karakter ve ana konusu korunmuş olsa da çok fazla eksik bölüm ve kısaltmalar mevcuttu. Bu nedenle filmi izlemek isteyenler varsa çok fazla bir beklenti içinde olmasınlar.

Romanı diğer özellikler olarak değerlendirmek gerekirse; iki farklı olay gibi başlayan kitap sonrasında araştırmanın derinleşmesiyle birlikte tek bir olay olarak birleşiyor. Grange benzer bir durumu 'Kurtlar İmparatorluğu' romanında da tekrarladı. Beni bu durum rahatsız etmedi. Aksine bu tür bir anlatımdan memnun kaldım. Anlatım olarak ise; diğer okuduğum romanlara göre daha akıcı ve kurgu olarak da daha oturmuş bir kurgu mevcuttu. Tek eksik bulduğum kısım ise; katilin tahmin edilebiliyor olması. Ama Grange bunu da usta anlatımı sayesinde bir nebze hafifletmiş. Tek tahmin edemediğim kısım çalınan bebeklerin ikiz olma olasılığı oldu. 'Kızıl Nehirler' ise planladığım Grange kitaplarını okumuş, bitirmiş oldum. 'Siyah Kan' romanını da tavsiye eden birçok isim oldu. Onu da bekli okurum ilerleyen zamanlarda.

Romanı konu olarak ele almak gerekirse; Fransa'da bir kasaba da iki, üç kuşaktan beri bedenen ve zeka olarak becerikli, akıllı, çalışkan bir ırk oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun içinde kasabadaki Üniversite'de profesörlerin çocuklarını köylülerin yeni doğan çocuklarıyla değiştiriyorlar. Etkin bir ırk oluşturmaya çalışılıyor. Çünkü profesörler ailelerinden biriyle evlendiğinden çocukları sakat, özürlü ve ölü bir şekilde dünyaya geliyor. Geçmişte değiştirilen ikiz bebeklerde günümüzde bu isimlerden intikam almaya çalışıyorlar.

Farklı konusu ile bana göre 'Kızıl Nehirleri'i tüm okurlar okumalı.

müslüm özalp 
 03 Tem 03:04, Kitabı okudu, 3 günde, 10/10 puan

Grange dan okuyucuyu sayfalara bağlayan harika bir kitap.Polisiye anlamında doyacağınız,yer yer heyecanla ipuçlarını kovalarken birden hevesinizin kursağınızda kalacağı güzel bir kitap.Hiç bir şeyi net göremeden her şeyin peşinden koşturan eşsiz denmese de okuyucuyu bağlayan bir yapıt olmuş.Karakterlerin içinde bulundukları ruh halleri,mekanlar ve kurgu tam anlamıyla bir bütün olmuş.Ayrıca kitabı okurken içerdiği ince bilgiler ayrı ayrı alanlarda verilen dipnot sayılabilecek ara konuşmalarda genel kültür anlamında insana araştırma ve öğrenme isteği uyandırıyor. Bu kitabı tek kelimeyle anlatmam gerekseydi Grange yazmış kesinlikle okuyun derdim. Lafı uzatmazdım. İyi okumalar...

Serdar Poirot 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tek kelime ile mükemmel bir roman. Meşhur komiser Pierre Niemans, Guernon adında bir üniversite kentinde öldürülen kütüphaneci Remy Caillois cinayetini araştırmak üzere görevlendirilir. Ceset sudaki aksinden fark edilmiştir. Ve üzerinde çok fazla işkence yapılmıştır. Cesedi bulan dağcı Fanny Ferreria ile arasında bir yakınlaşma doğar. Bu arada Sarzac şehrinde Jude İtero adlı bir çocuğun mezarına ve bir okulun resim arşivine girilir. Bununla da teğmen Karim Abdouf görevlendirilir. İki olay farklı gibi görünür. Ancak Guernon'da hastabakıcı Philippe Sertys ve göz doktoru Cherneze'nin öldürülmesi ve yapılan soruşturmalar aslında bu olayların tamamen birbiri ile ilişkili olduğunu kanıtlar. Niemans ve Abdouf iyi bir ikilidir. Ancak acaba bu cinayetlerin sebebini ve katili bulabilecekler midir? Kızıl nehirlerin ve ari ırkın ne anlama geldiğini çözebilecekler midir? Soluksuz okunan bir roman.

Zeynep Öztürk 
21 Eki 20:49, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Roman, iki ayrı koldan iki ayrı komiser soruşturmasıyla başlıyor. İkisi de birbirinden gayet farklı cinayetler, fakat öyle başarılı kurgulanmış ki hikâye, yazar çok güzel bir biçimde bağlıyor iki cinayeti birbirine ve olaylar örgüsü ortaya çıkıyor.Olayların bağlanışı şaşırtıcıydı, öyle bir ayrıntı vardı ki, “vay be” dedirtti. Bence Grange bu kitapta da zekâsını ve ustalığını konuşturmuş. Kesinlikle ve kesinlikle okunulması gereken bir kitap.

yağmur 
02 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kadar sürükleyici bir kitap olamaz herhalde. Grange cinayetleri birbirine o kadar farklı bağlamışki kitabın son sayfalarında alt üst oluyor insan. Inanamıyor olanlara. Polisiye, gizem romanlarında 1 numara olduğun bir kez daha kanıtladı. Insan nasıl bu kadar ayrıntılı düşünebilir, insanı nasıl bu kadar olayın içinde yaşatabilir! Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Tek kelimeyle harika bir kitaptı.

Kitaptan 29 Alıntı

Ülkü Ciner 
14 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bütün bölgemiz kirlendi, zehirlendi, ölüme mahkûm edildi! Her vadide, dağ yamacında, ormanda sanayi siteleri kuruldu, yer altı sularını, toprağı kirlettiler, soluduğumuz havayı zehirlediler...

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 123)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 123)
Ülkü Ciner 
18 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Çok sevdiği birinin ölümünü öğrenmiş gibi, yaşlar gözkapaklarını yaktı. Daha bir kaç saat öncesine kadar bir çağlayan şiddetiyle sevdiği birinin. Kelimelerin ve yılların ötesinde. Zamanın ve boşluğun ötesinde.

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 232)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 232)
Hacı Seydaoğlu 
27 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

...İşte bu yüzden, kan bağının kanı kirlettiği söylenir ya. Bu aslında sadece, yakın akraba olan bir çiftin paylaştıkları, ama farkında olmadıkları bir hastalığı çocuklarına geçirme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmek için söylenmiş bir deyim...

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 282)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 282)
Bekir İstanbul 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Yalnız biri. İçine kapanık. Hatta soğuk. Çok parlak biri. Baş döndürecek kadar iyi yetişmiş. Burada bir söylenti vardır... Kütüphanedeki bütün kitapları okumuş olduğu anlatılır.

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 48)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 48)
Bekir İstanbul 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bir cinayet işlendiğinde, çevredeki her şeyi bir ayna olarak görmek gerekir. Kurbanın cesedi, onu tanıyanlar, cinayet yeri... Bütün bunlar bir gerçeği, cinayetin belirli bir özelliğini yansıtırlar, anladın mı?

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 38)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 38)

Bir soruşturmanın bütün ayrıntıları, bir ayna gibidir. Ve katil de kör noktalardan birinde saklıdır.

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 109 - Doğan Kitap)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 109 - Doğan Kitap)

Sahtekârlarla her yıl karşılaşırım. Kafaları düzgün çalışanlar, gerçek delilerden çok daha fazla hayal kurarlar. Akıllarına geleni söylerler, olmayacak nöbetler uydururlar. Gerçek hastaları belirlemek kolaydır. Onlar, deliliklerine sıkı sıkıya bağlıdırlar. O delilikle törpülenmiş gibi, başka bir şey düşünmezler, onu takıntı haline getirmişlerdir. Deliliğin bile bir mantığı vardır...

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 111 - Doğan Kitap)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 111 - Doğan Kitap)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi... Kitaptan sinemaya uyarlanan 10 film.. Filmlerin fragmanlarını izlemek isterseniz diye http://www.sinemalar.com adresinden linkler ekledim.Umarım beğenirsiniz...