Klasikleri Niçin Okumalı?

7,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
635 gösterim
Dünya edebiyat tarihine yalnızca bir yazar olarak değil, edebiyat üzerine düşünceleriyle de damga vuran İtalya'nın "kalem sincabı" Italo Calvino'nun, hayatının değişik dönemlerinde kendisi için büyük bir önemi olmuş yazarları, şairleri, bilim adamlarını ağırladığı Klasikleri Niçin Okumalı? kitabı ilk kez Türkçede...

Öncelikle Stendhal'i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim, tarihsel gerilim, yaşam atılımı bir bütün oluşturur: Romanın çizgisel gerilimidir bu. Puşkin'i severim, çünkü berraklık, ironi ve ciddilik demektir. Hemingway'i severim, çünkü yalınlık, abartısızlık, mutluluk arzusu, hüzün demektir. Stevenson'u severim, çünkü sanki uçar. Çehov'u seve-rim, çünkü gittiğinden daha öteye gitmez. Conrad'ı severim, çünkü derin sularda seyreder ve batmaz. Tolstoy'u severim, çünkü kimi zaman "hah, şimdi anlıyorum nasıl yaptığını" duygusuna kapılırım, oysa bir şey anladığım yoktur. Manzoni'yi severim, çünkü düne kadar nefret ediyordum. /.../ Gogol'u severim, çünkü açıkça, kötülükle ve ölçüyle çarpıtır. Dostoyevski'yi severim, çünkü tutarlılıkla, öfkeyle ve ölçüsüzce çarpıtır. Balzac'ı severim, çünkü kâhindir. Kafka'yı severim, çünkü gerçekçidir. Maupassant'ı severim, çünkü yüzeyseldir. Mansfield'i severim, çünkü zekidir. Fitzgerald'ı severim, çünkü halinden memnun değildir. Radiguet'yi severim, çünkü gençlik geri gelmez bir daha. Svevo'yu severim, çünkü yaşlanmak da gerekir...
(Tanıtım Yazısından)
Ahmet Kara 
 01 Eki 23:10, Kitabı okudu, 14 günde, 3/10 puan

Calvino’nun (çoğu Avrupa’lı) kendisini etkileyen pek çok yazar hakkında yaşamının değişik dönemlerinde kaleme aldığı yorumlarını içeren (ve ölümünden sonra derlenip yayımlanan) bir kitap.

Ben aslında iyi yazarların başka iyi yazarlara dair yazdıklarını merak ederim, mümkün mertebe takip etmeye çalışırım. Bu kitabı da bu duygu ve düşüncelerle edindim. Ama --muhtemelen kitapta işlenen çoğu yazarı pek takip etmediğim için-- bu kitabı sevemedim. Büyük kısmını hızlı modda okudum, pek tavsiye de edemiyorum. Yine de okumayı düşünenler için şu yorumum katkı sağlayabilir: Okuma kararı vermeden önce kitabın içindekiler bölümüne (incelenen yazarlar listesine) göz atmanız faydalı olacaktır.

Kitaptan 10 Alıntı

"Bir klasiği her yeniden okuma, ilk okuma gibi bir keşif okumasıdır."

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 13 - Klasikleri Niçin Okumalı?)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 13 - Klasikleri Niçin Okumalı?)

"Klasikler, haklarında asla 'okuyorum' sözünü değil, genellikle 'yeniden okuyorum' sözünü işittiğimiz kitaplardır."

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 11 - Klasikleri Niçin Okumalı?)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 11 - Klasikleri Niçin Okumalı?)

1. Klasikler, haklarında asla "okuyorum" sözünü değil, genellikle "yeniden okuyorum" sözünü işittiğimiz kitaplardır.

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo CalvinoKlasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino

"Klasikler kim olduğumuzu ve nereye vardığımızı anlamamızı sağlar."

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 18 - Klasikleri Niçin Okumalı?)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 18 - Klasikleri Niçin Okumalı?)

"Büyük bir kitabı olgunluk çağımızda ilk kez okumak olağanüstü bir zevktir: Gençliğimizde okumuş olmamıza göre farklı -ama daha büyük ya da daha az diyemeyeceğimiz- bir zevk. Gençlik, her deneyime olduğu gibi, okumaya da özel bir tat ve özel bir önem yükler; olgunluk çağımızda ise, birçok ayrıntı ve düzeyi ve ek anlamları fark ederiz (fark etmemiz gerekir.)"

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 12 - Klasikleri Niçin Okumalı?)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 12 - Klasikleri Niçin Okumalı?)

'' Eğilim olarak her tür kitabı okurum; üstelik profesyonel uğraşlarım arasında editörlük okumaları da var. Ama doğrudan işimle ilgili olmayan okumalara, hoşuma giden, şiirsel özü zengin, gerçek esin kaynağı olduklarına inandığım yazarlara olabildiğince daha çok zaman ayırmaya çalışırım. ''

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo CalvinoKlasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino

"Öncelikle Stendhal’i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim, tarihsel gerilim, yaşam atılımı bir bütün oluşturur: Romanın çizgisel gerilimidir bu. Puşkin’i severim, çünkü berraklık, ironi ve ciddilik demektir. Hemingway’i severim, çünkü yalınlık, abartısızlık, mutluluk arzusu, hüzün demektir. Stevenson’u severim, çünkü sanki uçar. Çehov’u severim, çünkü gittiğinden daha öteye gitmez. Conrad’ı severim, çünkü derin sularda seyreder ve batmaz. Tolstoy’u severim, çünkü kimi zaman “hah, şimdi anlıyorum nasıl yaptığını” duygusuna kapılırım, oysa bir şey anladığım yoktur. Manzoni’yi severim, çünkü düne kadar nefret ediyordum. Chesterton'u severim, çünkü Katolik Voltaire olmak istiyordu, ben de komünist Chesterton olmak istiyordum. Flaubert'i severim, çünkü ondan sonra onun gibi yapmayı düşünemez insan. Altın Böcek'in Poe'sunu severim. Hucleberrt Finn'in Twain'ini severim. Cengel Kitapları'nın Kipling'ini severim. Nievo'yu severim, çünkü birçok kez yeniden okuyup ilk okumamda aldığım zevki aldım. Jane Austen'ı severim, çünkü asla okumam, ama var olmasından memnunum. Gogol’u severim, çünkü açıkça, kötülükle ve ölçüyle çarpıtır. Dostoyevski’yi severim, çünkü tutarlılıkla, öfkeyle ve ölçüsüzce çarpıtır. Balzac’ı severim, çünkü kâhindir. Kafka’yı severim, çünkü gerçekçidir. Maupassant’ı severim, çünkü yüzeyseldir. Mansfield’i severim, çünkü zekidir. Fitzgerald’ı severim, çünkü halinden memnun değildir. Radiguet’yi severim, çünkü gençlik geri gelmez bir daha. Svevo’yu severim, çünkü yaşlanmak da gerekir..."

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 7 - Sunuş)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 7 - Sunuş)

"Dağınık haldeki ve organik bir bütün oluşturmayan yazıları derlemek için, kişi ölmeyi ya da hiç olmazsa iyice yaşlanmayı beklemeli."

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 9 - Derleme Üzerine)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 9 - Derleme Üzerine)
mehmet aysu 
12 Haz 10:04, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okumuş ve sevmiş olanlar için zenginlik anlamına gelen, ama zevkine varabileceği daha iyi koşullarda ilk kez okuma şansını bulanlar için de o denli zenginlik demek olan kitaplara klasik denir

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo CalvinoKlasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino

Kitapla ilgili 1 Haber

Klasikleri neden okumalı?
Klasikleri neden okumalı? Italo Calvino tam yirmi yıl önce kaleme aldığı yazıda 'klasik nedir?' sorusuna on dört ayrı tanım getiriyor.