Komplo Teorileri Aynanın Ardında Kalan Gerçekler

9,8/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
6 beğeni  · 
2.134 gösterim
27 Mayıs darbesine Adnan Menderes`in Moskova`ya gitmek istemesi mi yol açtı? İmam Hatip Okulları, Köy Enstitüleri`ne bir tepki midir? Orgeneral Eşref Bitlis`in uçağı Amerikan jetleri tarafından mı düşürüldü? AIDS Pentagon`un ürünü mü? 11 Eylül, ABD hükümeti tarafından daha önceden bilinen bir saldırı mıydı?

ABD Büyükelçisi Edelman Türkiye`yi parçalamaya mı geldi? Ortadoğu`daki enerji kaynaklarını barındıran topraklar üzerine oynanan Amerika bir sonraki adımda Türkiye için ne planlıyor?

Komplo teorileri, Türkiye`de bilen bilmeyen herkes tarafından sıkça kullanılan kavramlardan birisidir. Sözlüklere göre `komplo teorisi` iç politika, uluslararası ilişkiler, ekonomi, kısacası ve sosyal sorun ya da olayları gerçekte olduğundan farklı/uydurma parametrelerle değil, açık ya da özel kaynakların yayınlarında ortaya konan argümanları kullanarak bir mantık çerçevesinde değerlendirmektedir. `Komplo teorileri` aslında senaryo yazmaktır. Dünyadaki hemen tüm istihbarat örgütleri ya `komplo` kurar ya da `komplo teorisi` yazarlar. Ülkemizde de komplo teorisi yazmak önemlidir çünkü bu, beyni boşaltmak, kuşku ve endişeleri paylaşmaktır. Yazılacak senaryolar politik aktörler ile karar vericilere yol gösterici olursa -ki olmalıdır- bundan tüm toplum kazançlı çıkacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  565
 • ISBN:
  9789752976054
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Nur Önder 
02 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mükemmel bir kitap,kitabın her bölümü benim için çok öğretici oldu.Ama en şaşırdığım ve şok olduğum bölüm 99 depremiyle ilgili bölüm oldu.

Çağrı 
30 May 17:27, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Beyin jimnastiği yaptırmanın yanında, olaylara karşı uyanık olmamız gerektiği düşüncesini getiren bir kitap. Anlatılan olayların üzerinden yıllar geçmiş olsa bile, okuyucunun düşünce yapısını olumlu yönde etkileyeceğine şüpheniz olmasın.

Kitaptan 31 Alıntı

Jazz 
03 Haz 20:51, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ne Mutlu Türküm Diyene
"Ne mutlu Türküm diyene!" Cumhuriyetin kuruluş stratejisi arasında yer alır ve üç temel sütundan birisidir; tam da entegrasyonun özlü ifadesidir. Tüm alt-kimliklerin, Türk üst kimliği altında yaşatılmasını işaret eder. Türk üst-kimliği, Türkiye Cumhuriyeti ulus devletinin vatandaşı olmaktan duyulan onurun, gururun simgesidir.

Komplo Teorileri, Erol Mütercimler (Alfa Yayınları)Komplo Teorileri, Erol Mütercimler (Alfa Yayınları)
Jazz 
18 Haz 09:39, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Petrol
Türkiye'de 20 yıl Shell firmasının Araştırma Genel Müdürlüğü'nü yapmış olan Anthony
Hages tarafından dile getirilmiştir: "Petrol ile ilgilenen ABD Şirketleri bilirler ki, Türkiye bir petrol okyanusunun üzerinde oturmaktadır.

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler
Jazz 
02 Haz 22:49, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Avrupa Birliği üyeliğinin kendisi için doğal bir hak olduğu hayalindeki Türkiye, Avrupa ile birleşip büyümek yerine PKK ile parçalanıp
küçülme tezgâhı ile karşı karşıya kaldı. Rusların komünizmi tasfiye etmesi, Batılılarca ideolojik çatışmaların sonu olarak değerlendirildi.
İdeolojilerle birlikte inançlar, manevi değerler de güçlerini kaybetmiş oluyordu.
Artık tek güç para idi.

Komplo Teorileri, Erol Mütercimler (Alfa Yayınları)Komplo Teorileri, Erol Mütercimler (Alfa Yayınları)
Jazz 
03 Haz 21:02, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Köy Enstitüleri
Köy Enstitüleri, halkının yüzde 80'i köylü olan geri kalmış bir ülkede, eğitim, ekonomi ve kültürel savaşım yolunda, temel eğitimle
birlikte, halkını ekonomik kalkınmanın aracı durumuna getirmeyi amaçlayan eğitim kurumlarıydı.

Komplo Teorileri, Erol Mütercimler (Alfa Yayınları)Komplo Teorileri, Erol Mütercimler (Alfa Yayınları)
Jazz 
18 Haz 10:11, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Genler
Sermaye şimdi bitkilerin genleri ile oynuyor, genlerini değiştiriyor. Emperyalizmin yeni oyuncağı: Genler! Üstelik bunun "dünyadaki açlığa çare için" yapıldığı iddia ediliyor. Sanki dünyadaki açlığın nedeni kendileri değilmiş gibi, sanki dünyadaki gelirin yüzde sekseninin, dünya nüfusunun yüzde beşinin elinde tuttuğu bir dünyada açlık olmazmış gibi ve sanki bu "Şanslı" yüzde beşlik nüfus
kendilerinden oluşmuyormuş gibi! Böylesi bir pişkinlik karşısında söz gerçekten tükeniyor!

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler
Jazz 
18 Haz 09:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Petrol
Eski araştırma metotları manyetik, gravite ve sismiktir. Yeni metotlar ise uzay (uydu), uçak ve radardır. En güvenilir metod olan uzaydan uydu vasıtasıyla yapılan araştırmalarda yerkürenin derinliklerinin haritası çıkarılmıştır. 5000 metre derinliklerde çok büyük rezervler tespit edilmiştir. Türkiye'nin petrollerinin çoğunluğu da bu derinliktedir

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler
Jazz 
 18 Haz 09:30, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Petrol Savaşları
Petrol ilk kez 19. yy. ortalarında bulunup işletilmeye başlamıştır. Taşıtlarda yakıt olarak kullanılmasıyla da büyük bir pazar
ürünü haline gelmiştir. Son 150 yılın harplerinin tamama yakını petrol yüzünden çıkmıştır. Petrol üreten ülkeler neredeyse hiç rahat yüzü görmemiş, savaşlar ve iç çalışmalardan kurtulamamışlardır.

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler
Jazz 
17 Haz 22:35, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tarihinin en ağır sosyo-ekonomik kriziyle birlikte, en ciddi "dış tehditleri" ile karşı karşıya kalan Türkiye, "haber alma özgürlüğünü" neden, Reha Muhtar tarzı haberciliğe ve televolelere endeksledi?
Yapılan son kamuoyu araştırmalarına göre, nüfusunun yaklaşık yüzde 80'i son iki yıl içinde "hiç kitap okumamış", bu arada, gazete ve dergi satışları yaklaşık yüzde 65 oranında düşmüş bir toplum olarak Türkiye, televizyonları sayesinde bir "dış gücün" kültürel saldırısıyla mı karşı karşıya?
Evet, Türkiye, ulusal televizyonlarının "ticari yaklaşımlarından" kaynaklanan ve geleceğini ciddi şekilde tehdit eden bir komplo ile
karşı karşıya!

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler
Jazz 
17 Haz 23:28, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

12 Eylül sonrası Türkiye'de askeri cunta marifetiyle kurdurulan Türk-Islam sentezi ucubesi ardından şimdi de "ılımlı İslam" gibi neye hizmet edeceği belli olan bir motif öne sürüyorlar.

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler
Jazz 
17 Haz 21:00, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ne kadar güçlü olursanız olun günümüzdeki devletlerde karanlık güçler sizden daha güçlüdür. Bu güçler Kennedy cinayetinde olduğu gibi ülkenin istihbarat örgütünün
başındaki kişi de olabiliyor ve ulusal istihbarat örgütünün başkanı mafyayla bile anlaşabiliyor. Yine bu suikastın ortaya koyduğu gerçeğe göre, işin içine iktidar hırsı olan politikacıları sokmazsanız başarı şansınız kalmayabilir. Çünkü siyasetçiler, günü geldiğinde kendilerinden yararlanılmak üzere, silah, uyuşturucu, petrol gibi çeşitli lobilerin adamı olarak ortada dolaştırılıyorlar.

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler
4 /