Komünist Ufuk Tin Kemiktir Serisi 6. Kitap

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
309 gösterim
"Bugün Komünizm bir çözümün adı değil, bir sorunun adıdır: Bütün boyutlarıyla bir paylaşım sorunudur - yaşamımızın özü doğanın paylaşımı sorunu biyogenetik paylaşımızmızla ilgili sorun, kültürel paylaşım ("entellektüel mülkiyet") sorunu ve sonucu ama en önemli olan hiç kimse dışarıda bırakılmadan evrensel insanlık alanının paylaşımı sorunu. Çözüm her neyse, bu sorunu çözmelidir. Alvaro Garcia Linera'nın bir zamanlar dediği gibi, bu, ufkumuzun Komünist kalmak zorunda olmasının nedenidir, içinde devindiğimiz zihinsel bir alan olarak bu ufuk ulaşılamaz bir ideal değildir. Bu imkansız mıdır? Cevabımız başladığım konunun etrafında dolaşan paradoks olmalıdır: Soyons realistes, demandons l'impossible [Gerçekçi ol imkansızı iste]. Gerçekte bugün için ütopya olan, sorunlarımızı varolan sistemde mütevazı dönüşümlerle çözebileceğimize inanmaktır."
-S. Zizek-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786058768970
 • Çeviri:
  Özgür Öğütcen
 • Yayınevi:
  Encore Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Jazz 
21 Ağu 14:13, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

HEGEL
Hegel’e göre, tekrar, tarihte kesin bir rol oynamaktadır: Bir şey ilk kez olduğunda, önemsiz bir kaza olarak, vaziyetin daha iyi idare edilmesiylekaçınmanın mümkün olabileceği bir şey olarak baştan savılır; ama aynı olay kendini tekrar ettiğinde, daha derin bir tarihsel zorunlulukla karşı karşıya olduğumuzun habercisidir.
Napoleon 1813’te ilk kez kaybettiğinde, bu onun kötü şansı olarak görüldü; Waterloo’da ikinci kez kaybettiğinde ise, bu onun işinin bittiğinin açık bir göstergesiydi.

Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Sayfa 13 - Encore Yayınları)Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Sayfa 13 - Encore Yayınları)
Jazz 
21 Ağu 14:58, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Pedofili
Hırvatistan’daki eşcinsel-karşıtı hareketin arkasındaki asli gücün, kendisi çok sayıda pedofilik skandalla bilinen, Katolik Kilisesi olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Sayfa 23 - Encore Yayınları)Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Sayfa 23 - Encore Yayınları)
Jazz 
21 Ağu 14:26, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

AB
2011’in başlarında İstanbul’da binlerce kişinin barışçıl bir biçimde yürüdüğü bir eşcinsel yürüyüşü yapıldı, şiddet veya başka bir karışıklık olmadı; aynı zamanlarda Sırbistan ve Hırvatistan’da (Belgrad ve Split’te)
düzenlenen eşcinsel yürüyüşlerinde ise polisler katılımcıları gözü dönmüş Hıristiyan köktendincilerin gaddarca saldırılarına karşı koruyamadı.
Türkiye değil, ama bu köktendinciler Avrupa
mirasına karşı gerçek bir tehlike arzetmektedirler, oysa temelde AB Türkiye’nin girişini engelledi, şu açık soruyu sormak zorundayız: Aynı kurallar Doğu Avrupa’ya uygulandığında ne olacak?

Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Encore Yayınları)Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Encore Yayınları)
Jazz 
21 Ağu 17:55, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Küresel ısınma birkaç on yıl içinde hepimizi ortadan kaldıracak; biyogenetik, insan etiğinin ve sorumluluğunun sonunu getirecek; yakında arılar yok olacak ve hayal bile edilemez bir açlık bunu takip edecek... bütün bu tehditleri ciddiye almak gerek,ama bunlarla baştan çıkmamak ve yanlış bir suçluluk ve adalet hissinden çok fazla zevk almamak da gerekiyor

Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Encore Yayınları)Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Encore Yayınları)
Jazz 
21 Ağu 15:17, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kapitalizm
Kapitalizm anlamın bütünlüğünü bozucu ilk sosyo-ekonomik yapıdır:
Anlam düzeyinde küresel değildir. Nihayetinde,tam anlamıyla küresel bir “kapitalist dünya gö­rüşü” yoktur, “kapitalist medeniyet” yoktur.Küreselleşmenin temel dersi, kapitalizmin kendini Batı’dan Doğu’ya, Hıristiyandan Hindu ya da Budiste kadar her türlü medeniyete uydurması­dır. Kapitalizmin küresel boyutu sadece anlam taşımayan hakikat düzeyinde, küresel piyasa mekanizmasının gerçeği olarak formüle edilebilir.

Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Sayfa 41 - Encore Yayınları)Komünist Ufuk, Slavoj Zizek (Sayfa 41 - Encore Yayınları)