8,4/10  (17 Oy) · 
35 okunma  · 
12 beğeni  · 
717 gösterim
Köpek Kalbi, hem Rusya'da hem de Batı'da geçen yüzyılın sakıncalı kitaplarından. 1925'te yazılan, ülkesinde ancak 1987'de yayımlanabilen bu roman, 1917 Rus Devrimi'nin toplumsal sonuçlarına odaklanmış. Yer yer Frankenstein'ı andıran, gerçeküstü atmosferiyle kendisini bir distopyanın eşiğinde tutan bir kara mizah, Köpek Kalbi. Oldukça sağlam iplerle birçok metne bağlanan anlatısı, Rus bir doktorun elinden ortaya çıkan tehlikeli bir insan-hayvan türünün, insan doğası üzerinden burjuva ve proleterya görünümlerini yakalayıp hicvediyor. Postmodern romanın unsurlarını, yazıldığı döneme rağmen içinde saklayan Köpek Kalbi; Gogol'un hemşehrisi ve en önemli mirasçısı, Usta ile Margarita'nın yazarı Bugakov'un komünist devrime ve dünyaya bakışını yansıtan küçücük bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053325949
 • Orijinal Adı:
  Hearth Of A Dog
 • Çeviri:
  Mustafa Yılmaz
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
09 Mar 18:02, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı okurken çok eğlendiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Mizah ve hicivle harmanlanmış romanda çok farklı olayları okuyacağınız şüphesiz. Bulgakov'un dili kullanmadaki beceresi kitapta çok etkili olmuş. Karakterlerin derinliği muazzamdı. Filipoviç, Bormental ve Şarik romanın baş kahramanları diyebilirim. Kitap hakkında sayfalarca inceleme bile yapılabilir. O derece derinliği olan düşündüren eğlendiren harika bir roman Köpek Kalbi. Daha çok diyalog şeklinde geçen romandan büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. Açıkçası kitabı aldığımda bu kitaba bu kadar gülebileceğimi hiç ama hiç tahmin etmezdim. Güzel bir sürpriz oldu benim için.. Mutlaka okuyun derim.. 10/10

M.Y. 
 06 Eki 07:28, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Kitaba ilk başladığımda bir sokak köpeğinin kendince gözlemleriyle eğlenceli bir toplum eleştirisi gelecek diye beklemiştim ancak olaylar ilerledikçe -yazarın esasında doktor olmasının da etkisiyle- işin rengi biraz değişmeye başlayıp hiç beklemediğim bir hal aldı. Gerçi sokak köpeğimiz durup dururken zengin birisi tarafından sahiplenince var bir iş diyorsunuz ama en azından ben böyle bir şey beklemiyordum. Kitap konusu itibariyle bence daha uzun ve detaylı bir şekilde anlatılmaya fazlasıyla müsait. Kısa bir Frankenstein öyküsü okumak isteyenler buyursun :)

Erkan Ergül 
14 Haz 12:33, Kitabı okudu, Puan vermedi

Köpek Kalbi… Bu kitabı raflarda gördüğümde aklıma ilk gelen nedense Kafka’nın Dönüşüm’ündeki “Samsa” karakteri oldu. Kitabı okuyunca ise, hayvan-insan dönüşümünün benzerlik gösterdiğini fark ettim. Ama sadece bu dönüşümdür benzerlik olan.

Sokak köpeği Şarik kışın gelmesiyle açlık ile karşı karşıyadır. Bir yemekhaneye yemek bulma ümidiyle yaklaştığında, aşçı üzerine kaynar suyu döker. Suyun yaktığı vücudu ağır yara alarak oradan uzaklaşır ve bir kapıya sığınır. Tam bu esnada iyi giyimli birisi Şarik’e yaklaşır ve ona sucuk ikram eder. Bu ikrama kayıtsız kalmayan Şarik, ikram sahibinin peşine takılır.

Roman böyle başlıyor. Sizlere romanın geri kalanını anlatmak istemiyorum. Verdiği mesajlara değinmek gerekirse, kitap 1927 Rusya’sında yazılıyor. 1968’de ABD’de, 1987’de ise Rusya’da ancak yayımlanabiliyor. Rusya’da bu kadar geç yayımlanmasının temel sebebi ise, Komünizmi şiddetli bir şekilde kara mizah ile eleştirmesidir. Rusyanın yaratmak istediği insan profilinin, olsa olsa ağır aksak şekilde insana dönüşen köpek Şarik gibi olacağını yüksek perdeden dile getirmektedir Bulgakov.

Kitaba başlamadan önce, mutlaka Bulgakov’un yaşam öyküsünü bir şekilde okuyun. Sonra da köpek Şarik’in dönüşümüne şahitlik edin.

Komünizm iyi bir şey midir? Açıkçası bu kitap ile bunu anlamak zor. Ama en azından o dönemi yaşamış Bulgakov’un düşün dünyasından da görmek, okurun algısına küçükte olsa bir etki bırakmaktadır.

Ne diyelim,
Şarik sizi çağırıyor.

Erkan ERGÜL

cihan akbulut 
10 Eki 10:37, Kitabı okudu, 10/10 puan

kendi yarattığımız şeyler bazen başımaza sorun yaratabilir ve bu sorunu yok etmek için yarattığımızdan daha zor çaba harcarız.hatta geri dönüşü olmayabilir.

Kitaptan 10 Alıntı

Zeynep 
11 Kas 10:09, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Şunu anlayın ki, korkunç olan artık köpek kalbi değil, insan kalbi taşıması. Yani doğada var olanlar arasında en rezilini.

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 113 - İş Bankası Kültür Yayınları)Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 113 - İş Bankası Kültür Yayınları)

Bir varsayımım da şu: Şarik'in beyni köpek döneminde yığınla kavram biriktirmiş. Kullanmaya başladığı ilk kelimelerin hepsi sokağa ait. Bunları duydu ve beyninde muhafaza etti. Şimdi sokaktan geçerken karşıma çıkan köpeklere saklı bir dehşetle bakıyorum. Tanrı bilir beyinlerinde ne gizlendiğini.

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
M.Y. 
05 Eki 12:18, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Sizde her şey otomatik, planlı: Yok peçete şuraya, kravat oraya... Af edersiniz lütfen, mersi... Bu hayat değil. Gerçek yaşam bambaşka bir şey. Bütün bu şeyler eziyet çekmek için yaratılmış. Sanki çarlık zamanındayız.

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç BulgakovKöpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
M.Y. 
03 Eki 22:46, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

«Tuhaf bir yer» diye düşündü köpek. «Pekiyi, beni ne yapmaya yanına aldı ki? Niyeti, beni hep burada mı tutmak yoksa... Oysa cins bir köpek alacak kadar parası var. Yoksa, ben bir köpek güzeliyim de, şimdiye kadar farkına mı varmadım.

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç BulgakovKöpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
M.Y. 
03 Eki 13:48, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Evet, yakından bakınca daha çok belli oluyor, her şeyiyle bir «centilmen» bu.

«Onu paltosundan tanıdığımı sanıyorsunuz değil mi? İlgisi yok. Bugün işçi bile palto giyiyor artık. Gerçi yakası biraz değişik gibi ama, uzaktan öyle görünebilir insana. Oysa gözlerine dikkat ettinizmi, hiçbir zaman yanılmazsınız. Gözler, en önemlisi gözlerdir. Tıpkı bir barometre gibidirler. Gözlerinden, yüreği nasır tutmuş birinin ayakkabısının sivri burnunu ortada hiçbir neden yokken kaburgalarınıza gömeceğini hemen anlarsınız. Korkakları da farketmek mümkün. Bunları ısırmak başlı başına bir zevktir. Demek korkuyorsun ha, madem ki ödleğin birisin al öyleyse... Hırrrr... Hırrrr... Ouaou!.. Ouaoou!»

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç BulgakovKöpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov

Ben bir centilmenin köpeğim, zeki bir yaratığım ve daha iyi bir hayatı tattım. Zaten hürriyet nedir ki sanki? Hiçbir şey... bir kuru gürültü ve bir serap, bir hayal...Zavallı demokratların hastalıklı rüyası...

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç BulgakovKöpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
M.Y. 
03 Eki 13:43, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

«Topak» diye çağırmıştı kız... İyi ama niye Topak? Bunu duyan da kendisini, bütün gün yemek yemekten şişmiş, besili, tostoparlak; soylu ve zengin bir ailenin iti sanacak. Oysa şurada burada sürten, sakat ve yaralı bir köpekten başka bir şey değil o. Ama yine de sağ olsun bu sözcük için.

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç BulgakovKöpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
Şeyma 
23 Kas 19:09, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Canlılar söz konusuysa terörle bir yere varılmaz. Hangi gelişmişlik seviyesinde olurlarsa olsun."

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şeyma 
23 Kas 19:10, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Şunu anlayın ki, asıl korkunç olan artık köpek kalbi değil, insan kalbi taşıması. Yani doğada var olanlar arasında en rezilini."

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Bir araştırmacı ayağını denk alıp doğaya paralel hareket etmek yerine sınırları zorlar ve perdeyi kaldırmaya çalışırsa, olacak budur. İşte sana Sharikov, al başına ve katlan ona.

Köpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç BulgakovKöpek Kalbi, Mihail Afanasyeviç Bulgakov

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız