Köprü

7,9/10  (116 Oy) · 
715 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.373 gösterim
Elmas da sargılı kollarını bebeğe uzatmıştı. Canını yakmaktan korkarak usulca bırakmıştı Bayram, oğlunu Elmas'ın kucağına. Şimdi burun burunaydılar Elmas'la Öksüz. Bir dişi hayvanla yavrusu gibi koklaşıyor, burunlarını birbirine sürütüyor, birbirlerinin boynuna gömülüyor ve tuhaf mırıltılar çıkartıyorlardı. Bebenin küçük elleri, Elmas'ın saçlarında, Elmas'ın dudakları bebenin yüzünde dolaşıyordu. Elmas, ne diğer hastaları ziyaret edenlerden ne de Bayram'dan hiç utanmadan, hiç gocunmadan, memesini çıkarıp bebenin ağzına vermişti. Bebek mutlu bir kedi yavrusu gibi guruldayarak şapır şupur emiyordu süt akıtmayan, kuru memeyi. Kadınla çocuk birbirleriyle iç içe geçmiş, tek vücut olmuş gibiydiler.

Köprü... Olağanüstü bir bürokratın, otuz yıl bekledikten sonra kavuşulan bir köprünün ve doğunun töreye teslim olmuş insanların öyküsü. Ayşe Kulin'in kaleminden.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789752892637
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
CANAN P. 
19 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

ilk aldığımda hiç fark etmemiştim. Dizisi ve filmi varmış. Kesinlikle vali cevval türk valilerinden gurur duyulacak bir hikaye ve yine ayşe kulin yazmış :)

Betül Nazlı 
24 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Vatanına , milletine bağlı sorumluluğunu bilen bir vali , iki yakası bir araya gelmeyen bir şehir , kararmış hayatlar ve hepsinin etrafında döndüğü bir köprü. Gerçekten güzel bir kitap.

Derya Berber Tali 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Ayşe Kulin kitaplarını bir daha okumama kararı almistim (sürekli kendi hayatını anlatarak para kazandığını düşündüğüm icin)tavsiye üzerine köprü kitabını da aldim;iyiki de almışım. Çok severek okudum zaman zaman gözlerim doldu zaman zaman da gulumsedim.Kitap süper vali yazicioglu nu anlatıyor. ..aslında sadece onu değil bir kaç tane hayat hikayesi barındırıyor için de (bayramin, hoşabenin, elmasin ,öksüzün hikayesi)bunun yanın da Bazı dönemlerin siyasileri de var kitabın için de....Kısacası okuyun pişman olmazsınız
...

Sevilay coşkun 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Doğu'da yaşanan acıları ve bir valinin halkı için verdiği mücadeleyi gerçek olaylardan esinlenerek anlatıyor. Dehşet veren terör olaylarına ve mezhep çatışmalarına da yer veren, ilk olarak çekimser başladığım, yarıda bıraktığım ancak sonradan bitirip iyi ki de okudum dediğim bir kitap.

Hasret Gedik Ertekin 
07 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Işte hayalimde Ayse Kulin buydu sanirim. Süperdi. Birkez daha başarının üç altın kuralının istemek kararlılık ve çok çalışmak oldugunu görüyorum...

tuba artan onat 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

bir bardak su gibi okuduğum, valinin öyküsüne ve tabi ki valiye hayran kaldığım. yaşanan zorluklar karşısında pes etmeyi ve etmemeyi ve sonuçlarını gösteren çok güzel bir kitap. okurken sıklıkla ağladım (en çok öksüze), vali ile beraber köprü için koştururken heyecanlandım, üzüldüm ve en sonunda sevindim.

nurcan turhan 
05 Mar 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Güzel kurgulanmış kitap. Yazıcıoğlu'nun hayatına daha çok yer verilebilirdi

Kader Gümüş 
27 Eyl 16:49, Kitabı okudu, 20 günde, 9/10 puan

Bu kitaptan öğreneceğim çok şey varmış meğer. Belki de bilenlerin sayısının bir elin parmağını geçmeyecek olduğu, Doğunun belli bir yöresinde geçen hikayeyle karşı karşıyayız. Ayşe Kulin, Anadolu insanının gözlerden ırak çektiği sıkıntıları, azmin, birlik beraberliğin, çalışkanlığın paha biçilemez sonuçlar doğurduğunu gözler önüne seriyor yine. Zaman zaman hikayeden kopma hissi verse de Ayşe Kulin'in bir şekilde olayları birbirine bağlama yeteneği beni yine kendisine hayran bıraktı. Tavsiye ederim.

Nuray Kirik 
19 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Şu hayatta dertten öte dertler varmış dedirten bir eser.insanlar birbirine destek vermeli anlayabilmek için çabalamalı. İnsanları anlamak çok zor şu hayatta.Çok çalışıp çok okuyup ilerlemeliyiz.

Dara 
18 Oca 23:11, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Oldukça akıcı, Türkiye'de bazı sosyal problemlere ve bürokrasinin ne kadar keyfi kullanılabileceğine örnek teşkil eden biyografi türünde yazılmış bir kitap. Özellikle dil ve anlatım biçimini çok beğendim.

2 /

Kitaptan 34 Alıntı

Göktürk Atahan 
20 Eyl 20:39, Kitabı okudu, Puan vermedi

Vahşet
"Neden? Allahım neden bu vahşet, bu canavarlık, neden?"

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 161 - Everest Yayınları - Cep Boy)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 161 - Everest Yayınları - Cep Boy)
Göktürk Atahan 
25 Eyl 12:08, Kitabı okudu, Puan vermedi

İntikam Duygusu
"Hiçbir işe yaramayan, öç alanı bile sonunda buruk hislerle boşlukta bırakan o ilkel, o iğrenç intikam duygusu... ve sonu gelmeyen bir sen vur, ben vur, sen vur, ben vur, sen vur, ben vur, vur, vur VUR VUUUR!!!"

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 168 - Everest Yayınları - Cep Boy)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 168 - Everest Yayınları - Cep Boy)
Göktürk Atahan 
26 Eyl 20:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

Şeyh Sait İsyanı
"Ben de çok yorulurdum senin yaşındayken. Gecelerim gündüzlerime karışırdı. Hele Şeyh Sait İsyanı'nda tam bir hafta yastık yüzü görmemişti başım. Sait'in isyanı bize Kurtuluş Savaşı'ndan da pahalıya mal olmuştu, biliyor musun? Bu, Kurtuluş Savaşı gibi dış düşmana karşı verilen bir savaş da değildi üstelik, iki ayrı dünya görüşünün çatışmasıydı. Ya laik ve çağdaş bir ulus olacaktık ya da din ve gelenek arasına sıkışmış bir İslami toplum. Ya hayallerimiz gerçekleşecekti ya da karanlıklara gömülecek, aydınlığı belki ancak sömürge olarak yaşayacaktık."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 171 - Everest Yayınları - Cep Boy)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 171 - Everest Yayınları - Cep Boy)
Göktürk Atahan 
19 Eyl 14:19, Kitabı okudu, Puan vermedi

eşkıya
"Gün battıktan sonra gelmişlerdi, karanlığın içinden gece cinleri gibi birdenbire çıkıveren yüze yakın silahlı, maskeli adam. Eşkıya, tüfekleri kafalarına dayayıp önce herkesi köy meydanında toplamıştı. Kadınlarla çocukların bir kısmını camiye tıkmışlar, erkekleri ayırıp duvar dibinde kurşuna dizmişlerdi. Sonra evleri, bakkalı, dükkânları, camiyi ateşe vermişlerdi teker teker ve geldikleri gibi sinsi ve sessiz, dağların engebesinde kaybolmuşlardı."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 157 - Everest Yayınları - Cep Boy)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 157 - Everest Yayınları - Cep Boy)

"İnsan tabiatı, başarıyı hem seviyor hem de müthiş ürküyordu başarılı olandan..."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - (PDF))
Göktürk Atahan 
04 Eyl 18:00, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bir insanı vuracağını bile bile nasıl ateş ediyorsun?" diye sormuştu Elmas.
"Düşünmeden yapıyorsun. Sen öldürmesen, onlar seni vuracak. Vurmakla da kalmayacak, belki gözlerini de oyacaklar. Bir gün yolda, bir öğretmen karı-kocanın cesetlerini bulduk. Otobüsle görev yerlerine gidiyorlarmış, indirmişler, kimliklerini öğrenince önce öldürmüş, sonra da gözlerini oymuş, kafalarını taşla ezmişlerdi. Bunu yapan herifleri, o an, senin de temizlemek geliyor içinden. Yani... o manzarayı gördüğüm akşam, şunlar bir elime düşse de göstersem onlara diye düşünmüştüm."

Köprü, Ayşe KulinKöprü, Ayşe Kulin
Kader Gümüş 
 27 Eyl 14:36, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

"Büyük şeh­irde yaşarken, kendi ve karısı gibi kentsoylular için çok önemli olduğunu sandığı kavramlar, istekler, öncelikler, Doğunun bu köşesindeki insanların sorunlarının yanında, çocukça şımar­ıklıklara, anlamsız kaprislere dönüşmüştü, içleri boşalmış, hiçbir önemleri kalmamıştı..."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 75 - (PDF))Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 75 - (PDF))
Göktürk Atahan 
08 Eyl 19:47, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bu köprü... bu köprü, herhangi bir köprü değildi... Yirmi beş yıl boyunca onca çabaya rağmen, başbakanlardan milletvekillerine kadar kimselerin kotaramadığı bu köprü, çetin bir sınavdı. Bir gün kurulduğunda sanki bir yakadan ötekine iyilik, güzellik, dostluk iletecekti. Dağ köylerine ucunu kaçırdıkları uygarlığı taşıyacaktı. İleride bir gün, nehrin iki yakası birleştiğinde, bu köprüden ilk geçen, kendi olmak istiyordu. İşte o gün, başı dimdik yürüyecekti, Fırat'ın üzerinde bir köprüden değil de Sırat köprüsünden geçermiş gibi, Allah nasip ederse!"

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 122 - Everest Yayınları - Cep Boy)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 122 - Everest Yayınları - Cep Boy)
Göktürk Atahan 
06 Eyl 17:17, Kitabı okudu, Puan vermedi

Berrak gecede, siyah bir atlasa rasgele saçılmış pırlantalar gibi parıldayan yıldızlar o kadar yakındılar ki camın önünde oturanlara, vali kolunu uzatsa, bir küme yıldızı avuçlayabileceğini düşünmekteydi gökyüzüne bakarken. Tam o anda, seyrettiği yıldızlardan biri, çok uzun bir akışla kaymaya başladı. Vali ellerini açtı dua eder gibi, "Tanrım," dedi içinden, "bana şu köprüyü yapabilmeyi nasip eyle. Eyle ki bu çileli beldenin cefakâr insanlarına bir parça yardımım dokunsun."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 65 - Everest Yayınları - Cep Boy)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 65 - Everest Yayınları - Cep Boy)
Göktürk Atahan 
07 Eyl 13:08, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tanrı Misafiri
"Ben yeni Erzincan Valisi'yim, yanımdakiler de kaymakam ve..."
"Bırak oğlum şimdi valiyi, maliyi, kaymakamı," demişti muhtar, sözünü keserek, "Tanrı misafiri de, yeter! Ey Tanrı misafiri, gecenin bu saatında kapıma düştüğüne göre, bir derdin olmalı, buyur geç, arkadaşların da girsin..."
"Ey güzel insanlar," demişti vali içinden, "ahdım olsun ki, geçit vermeyen bu dağdan aşıracağım sizleri."

Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - Everest Yayınları - Cep Boy)Köprü, Ayşe Kulin (Sayfa 93 - Everest Yayınları - Cep Boy)
4 /