Kopyalanmış Adam

8,1/10  (16 Oy) · 
35 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.362 gösterim
Tertuliano Máximo Afonso boşanmış, karamsarlık içinde tekdüze bir yaşam süren bir tarih öğretmenidir. Keyfi biraz yerine gelsin diye arkadaşlarının önerdiği bir filmi videoda izlemek üzere alır. Aynı gece evdeki gürültülere uyanınca filmin videoda kendi kendine oynadığını görür. Filmdeki figüranlardan biri kendisinin beş yıl önceki haline tıpatıp, ikiz gibi benzemektedir. Tertuliano bu adamın izini sürmeye çalışır; saplantıya dönüşen arayışının tedirgin edici, hatta dehşet verici sonuçlara ulaşacağını anladığında ve adamın kim olduğunu öğrendiğinde garip bir hikâye gibi başlayan olay, kimlik ve benlik üzerine karmaşık bir düşünceler silsilesine dönüşecektir. José Saramago'nun lirik bir anlatımla sunduğu bilinç akışı yöntemiyle okur, metropol yaşamının birey üzerindeki etkisini de bu olağanüstü hikâyenin katmanlarında buluyor. Kopyalanmış Adam sinemaya da Düşman adıyla uyarlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786054927203
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Şeyma 
25 Eki 14:00, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bir José Saramago eseri daha biter ve kitaplıktaki yerini alır. :) Kopyalanmış Adam okuduğum üçüncü Saramago eseriydi ve ben kitabın başından itibaren "Keşke Saramago'yu bu eserle tanımış olsaydım." demekten kendimi alamadım. İnsanın fiziksel olarak kendinden bir tane daha olduğunu öğrenmesinin hayatinda ne gibi olumsuzluklara sebebiyet vereceğinin etkili bir kanıtıydı bu kitap. Düşünsenize sizden bir tane daha var, bu insanin sizinle hiçbir kan bağı yok ve bu insanla aynı şehirde yaşamaktasınız. Hayali bile kötü. :) Kitaptaki Afonso ve Claro isimli karakterlerin yaşadıkları bu benzerlik durumu, iç sesleriyle birlikte yansıtılmış okuyucuya. Saramago okuyanlar yazarın noktalama işaretleriyle arasının pek iyi olmadığını bilir. :) Bu kitapta da sadece virgüllerle ayrılan uzun uzun cümleler ve diyaloglar mevcut. Noktalama işaretlerinin alıştığımız tarzda yer almaması yazarın kitaplarında sevmediğim bir yön. 300 sayfa olmasına rağmen konsantre olmaksızın okunabilecek bir eser değil. Zira diyaloglar düz yazı şeklinde verildiği için insan dikkatini kaybettiği anda "Bunu kim söylemişti?" deyip başa sarabiliyor. Ayrıca Saramago'nun, karakterlerin sağduyularıyla yaptıkları hayali konuşmalara yer vermesi ve ara sıra konunun dışına çıkarak esprili bir dille farklı konulardan dem vurması da kitaba odaklanmanızı gerektiren diğer unsurlardan. Bu denli dikkat istemesine ve 5 sayfada anlatılabilecek bir olayın okuyucuyu sıkmadan 20 sayfada süslenerek, ağır ağır anlatılmasına rağmen okurken son derece zevk aldığım kaliteli bir eserdi. Saramago okumaya yeni başlayanlara şiddetle tavsiye edilir. :)

birsen 
06 Kas 15:12, Kitabı okudu, 9 günde, 9/10 puan

Aslında Jose Saramago okumaya ilk önce Körlük'le başlayacaktım ama Kopyalanmış Adam'dan uyarlanan sinema filmini yakın zamanda izleyip çok etkilenince ve kafama takılan bazı şeyler olunca bu kitaba öncelik vermeye karar verdim. Kitaptan uyarlanan filmleri izledikten sonra bir süre ara vermek filmdeki ayrıntıları biraz olsun unutmak ve böylece kitaba kendinizi vermenizin daha kolay olduğunu düşünenlerdenim. Hem sinema aşığı hem de kitap aşığı biri olarak ilk önce filmi mi yoksa kitabı mı tartışmasına hiç girmiyorum. Kopyalanmış Adam'da kitabı ve filmi arasında farklı yorumlanmalar olduğunu; her ikisinin de konuya kendine göre bir şeyler kattığını söylemeliyim. İster kitabından ister filminden başlayın ama ikisini de keşfetmenizi tavsiye ederim.

Kitaptan 28 Alıntı

Öğretmenlerin okula gitmeden önce çok iyi beslenmeleri gerekir; çünkü bilgi ağaçlarını genelde verimliden ziyade kısır topraklara dikmek gibi müthiş zor bir işleri vardır.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago

İnsan kararsızlığından kurtulmak uğruna öylesine büyük bir ihtiyaca kapılır ki ne olursa olsunbir şeyler yapmak ister, yapacakları ne kadar yararsız, ne kadar anlamsız olursa olsun, halen kendi iradesiyle karar verebildiğini görmesi açısından önemlidir, tıpkı girmemizin yasak olduğu bir kapının deliğinden bakmamız gibi.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago

Yalnız yaşamak; bünyesi alıngan, kırılgan ve esneklikten uzak kişiler için cezaların en ağırıdır.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago

Kaderle asla armut tartışmasına girme, çünkü kader bütün olgun armutları yiyip hamları senin eline verir.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago

Evrendeki tüm insanları aklamanın en iyi yolu , herkes suçlu olduğuna göre kimsenin suçlu olmadığı sonucuna varmaktır.

Kopyalanmış Adam, José SaramagoKopyalanmış Adam, José Saramago
Şeyma 
23 Eki 16:33, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Tarihin bir hakikati yazmamış olması o hakikatin meydana gelmediği anlamına gelmez."

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 32 - Kırmızı Kedi Yayınları)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 32 - Kırmızı Kedi Yayınları)
Şeyma 
23 Eki 16:10, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"İsmin insanların giriş kapısı olduklarını düşündüğümüz için ilk sorduğumuz şey isimdir."

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 24 - Kırmızı Kedi Yayınları)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 24 - Kırmızı Kedi Yayınları)
Gulan 
09 Eki 17:17, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

ebeveynlerine nankörlük etmek çocukların doğasında vardır.

Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 246)Kopyalanmış Adam, José Saramago (Sayfa 246)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız