Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları

9,1/10  (35 Oy) · 
72 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.562 gösterim
"Carl Sagan zamanımızın en parlak bilim adamlarından biridir... İçinde varlığımızı sürdürdüğümüz akıllara durgunluk veren Kozmos'un sonsuzluğunu dile getirirken bilimin geçmişine, şimdiki zamanına ve geleceğine ilişkin muhteşem bir eser yaratmış."
- Associated Press

"Alanında göz kamaştırıcı, önerilerinde kışkırtıcı. Bu kitabı okuyan herkesin, etkisi altında kalacağından hiç kuşkum yok."
- The Miami Herald

"Sagan edebi bir coşkuyla yazıyor. Harika bir eser. İnsan aklının tüm noktalarına değinen Kozmos gerçek olmayacak kadar gerçek."

The Cleveland Plain Dealer
İnsanoğlu Uzay Okyanusuna Açılıyor
Canlıların ve Evrenin Yapısı
Doğa Yasaları Tüm Evrende Geçerlidir
Cennet ve Cehennem
Başka Gezegenlerde Yaşam Var mı?
Keşif Yolculuklarının Öyküsü
Samanyolu: Gecenin Belkemiği
Zaman ve Mekân İçinde Yolculuk
Başka Evrenlerin Kapısı Kara Delikler
Sonsuzluğun Kıyısı: Dördüncü Boyut
Aklın Evrimi
Galaktik Uygarlık
Yaşamak ya da Yok Olmak Konusunda Kim Karar Verecek?
(Tanıtım Yazısından)
İlker Uzun 
18 Ağu 15:00, Kitabı okudu, 11 günde, 10/10 puan

Kozmos, Carl Sagan'ın okumuş olduğum ikinci kitabı. Sagan'ın kitaplarında şunu farkettim ki, bilim dili mümkün olduğunca toplumun anlayabileceği sade bir dile indirgenmiş. O yüzden okuyan herkesin bir şeyler anlayıp öğrenebileceği bir kitap Kozmos.
Kitap 13 bölüme ayrılmış. Bu başliklar altında kitabın konusunu oluşturan uzay, evren ve dünyamız incelenip irdeleniyor.
-Evren nasıl var oldu?
-Dünyada yaşam nasıl oluştu?
-Dünyamız dışında yaşamı barındıran başka bir gezegen varmıdır?... gibi soruların cevabını arayan herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.
-Sagan, tarihin eski çağlarından beri insanların dünya ve evrene karşı olan merak ve ilgilerini, tarihte bu merakla hareket etmiş filozofları, bilim insanlarını ve buluşlarını da kaleme almış.
-Kozmos, kitap olarak basılmadan önce belgeseli çekilmiş, daha sonra kitap olarak basılmış. Kitabı okuduktan sonra belgeseli de izlenip bilgilerin daha kalıcı olması saglanabilir. En kısa zamanda bende izlemeyi düşünüyorum. Herkese iyi okumalar ve iyi seyirler dilerim :)

M. 
09 Eki 23:47, Kitabı okudu, 10 günde, 9/10 puan

Tam anlamıyla ziyafet. İçerdiği bilgiler nedeniyle epey uzun zaman ayırdığım bir kitap oldu.
İçeriğinden bahsetmek gerekirse; Ay, Güneş, Yıldız'lar, Gezegen'ler,Beyin, Savaş'lar, insanlık... Kozmos. Her şey bir kitapta. Bilgilerin daha iyi yerleşmesi için 13 bölümden oluşan belgeselin izlenmesi ise benden bir tavsiye.
Uzay boşluğunda değil biz, dünyamız bile bir toz zerreciği iken nedir bu kavga?...

Bu aralar dünya işleriyle çok yoğun olduğum için zaman ayıramadığımdan dolayı, burada görüp de vicdan azabı çekeceğime yarım bıraktığım kısma yollayarak, kendi vicdanımı rahatlatacağım. :D Kitapta 3 bölüm okuduğum için herhangi bir kısa yorum yapmayacağım.

Taner Ataman 
 06 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Öncelikle böyle müthiş bir kitapla tanışmami ve Sagan'ı taniyıp sevmemi saglayan tüm dostlarıma müteşekkirim.Kitap hakkında bir kaç kelam edecek olursak.Sagan'ın kendine has olaganüstü derece yalın bir anlatimla bilimi anlam olarak minimal düzeye indirmeyi başarmiş oldugunu gözlemliyoruz.Kitap toplam 13 bölümden meydana gelmekte ve bu her bölüm ayrı veye iniltili bilimsel konuları işlemektedir.Kitap kimi zaman okuyucu hayretler içerisinde bırakan bilimsel veriler sunarken kimi zaman ise insani allak bullak eden bir düşünce girdabına sevk ediyor.Fazlaca detaya girmeden bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.Okuma faslı bittikten sonra ufkunuzun ne kadar genişledigini göreceksiniz. Şimdiden iyi okumalar. . . Ve son olarak "Hepimiz birer yıldız tozuyuz"

Mert G. 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Carl Sagan'a başlanması gereken ilk kitap olmasının yanı sıra yalın ve açıklayıcı diliyle -resimlerle desteklenmiş- akıcı ve merak uyandırıcı bir yapısı var kitabın.Daha kalıcı etki bırakmasını istiyorsanız belgeseli de vardır.Size önerim her okuduğunuz kitap bölümünden sonra eski belgeselin ilgili bölümünü izlemeniz.

Carl Sagan, bilimi, akademik dilin karmaşıklığından uzak, yeterince anlaşılır ve bu haliyle bile bilimsel manada oldukça doyurucu içeriğe sahip kitaplar yazarak sevdiren bir yazar.
Kozmos bu kitaplardan biri ve bir çok kozmik soruya bilimsel ve anlaşılır bir dille açıklamalar getiriyor.

Halil Can Günaydın 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 2/10 puan

Bana göre kitabın ismine bakarak aldığınız ve okuduğunuzda içeriğinin beklentilerinizi karşılamadığı bir kitap.Aralarından uçurumlar olan konuları peşi sıra anlatmış ve sosyal dilden uzak olduğu için anlatılanların anlaşılması gayet zor bir kitap.Tavsiye etmem.

tolga özcan 
18 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Carl Sagan içinde yaşadığımız evreni bu kitapta çok güzel anlatıyor. Kitap herkesin anlayabileceği bir dilde yazılmış ve içindeki konular çok dikkat çekici. Kozmos' a ilgi duyanların kesinlikle okuması gereken bir kitap...

Hakan Uzun 
07 Şub 23:11, Kitabı okudu, 9 günde, 9/10 puan

Bilim ile az çok alakası olan herkesin Carl Sagan ismini duyduğuna şüphe yok. En basitinden kendisinin 'Cosmos' isimli efsane belgeselinden haberdardır bu kimseler. Bu kitap bahsini ettiğim belgeselin kağıda dökülmüş hali diyebiliriz. Carl Sagan okumaya başlamak için harika bir tercih. Fakat kitabın yazıldığı tarihten beri bilimin ilerlemesi ile bazı veriler artık geçerliliğini korumuyor. Yine de keyifle okuyabileceğiniz bir bilimsel kitap.

Bilimin yalnızca belirli bir azınlığa hitap etmeyip halkında anlayabileceği düzeyde olduğunu ve buna bağlı kalarak kitaplar yazan Carl Sagan Olağanüstü Bilimsel Başarı ve Bilimi Halka Ulaştırma” Ödülü’nün sahibi ayrıca 1975′te “İnsanlığın Refah ve Huzuruna Büyük Katkıda Bulunmuş Kişi” ve 1978’de Pulitzer Edebiyat ödüllerini alan Carl Sagan Kozmos'u keşfetmenin kendi kendimizi keşfetmek olduğunu söylemiştir.

2 /

Kitaptan 69 Alıntı

İrena 
17 Eki 10:10, Kitabı okudu, 9/10 puan

insan DNA'sının bir molekülünde bu tür 100 milyon büklüm ve yaklaşık 100 milyar da atom var. Buysa ortalama olarak bir galaksideki yıldız sayısına eşittir.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan

İnsanoğlu "tanrı" sözcüğünü nedenlerin kaynağını bulamadığı, doğal olanın kaynağı anlaşılır olmaktan çıktığı zaman kullanır ya da nedenleri birbirine bağlayan zincirin halkalarını kaybettiği anda, sonucu Tanrı'ya bağlayarak sorunu çözer ve araştırmasına son verir. Bu yüzden, bir şeyin oluşunu tanrılara bağladığında, aslında zihnindeki karanlığın yerini, hayret duygusuyla önünde eğildiği alışılmış bir sese terk etmekten başka bir şey mi yapıyor?

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan

İnsan beynindeki bilgi içeriğini Bit olarak ifade edecek olursak, nöronlararası bağlantı toplamıyla Bit sayısının birbirine eşit olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık yüz trilyon, 10 üzeri 14 Bit’tir. Eğer bu bilgi yazıya dökülecek olsa, yirmi milyon cilt kitabı doldurur...

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 230)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 230)
İlker Uzun 
16 Ağu 19:38, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Beni dünya nasıl görecek bunu bilemem... Fakat ben kendimi, kocaman bir gerçekler okyanusu önümde keşfedilmemiş dururken, kıyıda kendimi oyalayan ve kâh daha yumuşak bir taş, kâh daha güzel bir deniz kabuğu bulan bir çocuk gibi görüyorum.
-Isaac Newton

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 96)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 96)
İrena 
13 Eki 10:46, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bilinen organik molekül 'sayısı on milyarları aşar. Oysa bunlar arasında yalnızca ellisi yaşamın temel faaliyetlerine gereklidir.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
İlker Uzun 
06 Ağu 20:13, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Hayalgücü bizleri çoğu zaman bilinmedik diyarlara götürür ve o olmadan hiçbir yere ulaşamayız. Kuşku da bize, düş ürünüyle gerçek arasındaki farkı bulmamızı ve varsayımlarımızı sınamamızı sağlayan yolu açar.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 18)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 18)
İlker Uzun 
16 Ağu 18:27, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Vücudumuzdaki her hücre, bir zamanlar tek başlarına varlıklarını sürdüren parçaların kendi ortak çıkarları uğruna birleşip oluşturdukları bir çeşit komündür. Ve bizler, yüz trilyon hücreden bir başka deyişle bir "çokluk"tan olmuş bulunuyoruz.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 47)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 47)
M. 
07 Eki 09:34, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Yargısı önceden verilmiş bir düşünce demek, aklın desteğinden yoksun bir otorite kurmak demektir.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 209)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 209)
M. 
09 Eki 22:07, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Nükleer silahlar icat edilinceye dek, akıl insanın hayatta kalmasına epey yardımcı olmaktaydı.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan