Kral Oidipus

8,8/10  (16 Oy) · 
52 okunma  · 
13 beğeni  · 
694 gösterim
Sophokles (MÖ 495-406): Yunan tragedyasının en önemli yazarları arasında adı ilkönce hatırlanan Sophokles, konuları işleyişi ve oyundaki karakterleri canlandırılmakta ustalığıyla ayrı bir yere sahiptir. Tiyatro tekniğini geliştirmiş, diyaloglara, dekor ve kostüme önem vermiştir. Tragedyalarında dönemin yazarlarında rastlanmayan derli toplu bir iç yapı görülür. Eserlerinde yazgı sorununu her zaman ön planda tutar. Katıldığı yarışmalarda yirmiden fazla ödül almıştır. Yüz yirmi üç tragedya yazan Sophokles'in eserlerinden sadece Aias, Antigone, Kral Oidipus, Elektra, Trakhis Kadınları, Philoktetes, Oidipus Kolonos'ta günümüze ulaşabilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  56
 • ISBN:
  9786053604310
 • Çeviri:
  Bedrettin Tuncel
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
BİROL COŞKUN 
23 Haz 09:49, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Oidipus kaderinin kurbanı, alnına yazılabilecek en berbat alın yazısının kahramanı. Saygıyı hakeden bir Kral. Kendisini mahkum eden bir hakim.

Aleyna 
08 Eki 11:08, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Herkesin bildiği bir efsaneyi tiyatro olarak yazan Sophokles, Yunan tragedyasının en önemli yazarlarından biridir. Efsaneyi baştan sona bilmeme rağmen eseri okurken bildiğim şeyleri merak ettim, hiç sıkmadı. Bir solukta okunan muhteşem bir klasik. Ana fikir; ne yaparsak yapalım kaderden kaçamayacağımız.
Hem tavsiye ediyorum hem de Oidupus'un kaderindeki talihsizliklerden uzak olmanızı diliyorum.

Emine ARSLAN 
08 Şub 16:18, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Oyuna inceleme eklemeden önce Tiyatro tarihinden bir bölüm eklemek istedim; “Tiyatro ilk kez Bereket ve Bitkiler tanrısı Dionysos'u kutsamak için düzenlenen şenliklerde ortaya çıktığı söylenir. Sosyal itibarla doğrudan ilgiliydi. Tanrı adına bir yarışma yapılır ve en iyi oyun hazırlayan kişinin itibarını arttırırdı.
Tragedya efsane ve mitleri konu edinir. Topluma dinsel, ahlaki ve siyasi mesajlar vermeyi amaçladı. Sophokles gerçekçi gözlem öğeleri katılarak trajediyi teknik yetkinliğe ulaştırmıştır. Sophokles oyunlarında dekor kullanan ilk tiyatro yazarıdır.”
Kral Oidipus kaderciliğe başkaldırmış ve kaderinden kaçabilmek için annesi babası sandığı kişilerden kaçmış fakat kader yine de peşini bırakmamıştır. Kitap “kaderde ne varsa o gelir başa” mesajıyla son buluyor.

Ayfesa 
 07 Kas 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Bir oturuşta bitirilebilecek bir kitap. Çok güzel noktalamış:
Bu yüzden, beklemeli en son günü ve dememeli ölümlü kimseye bahtiyar acılar çekmeden hayatın hedefine ulaşmadan önce o kimse.

Serhat Erdoğan 
13 Eki 17:32, Kitabı okudu, 66 günde, Beğendi, 7/10 puan

Her ne kadar Antigone, Kral Oidipus, Oidipus Kolonos'ta sıralaması ile yazılsa da Kral Oidipus, Oidipus Kolonos'ta, Antigone sıralaması ile okununca hikaye tadı veren 3 oyun...

Kitaptan 2 Alıntı

Aleyna 
08 Eki 10:58, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Ey insanoğulları!
Ömrünüz bence bir hiç.
Kim ermiş bu dünyada
Özlenen mutluluğa?
Hayal mutluluk denilen;
O da sönüverince
Anlar gerçeği insan.

Kral Oidipus, Sophokles (Sayfa 46 - İş Bankası Kültür Yayınları)Kral Oidipus, Sophokles (Sayfa 46 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Aleyna 
07 Eki 18:05, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Adaletsiz krala boyun eğilmez.

Kral Oidipus, Sophokles (Sayfa 24 - İş Bankası Kültür Yayınları)Kral Oidipus, Sophokles (Sayfa 24 - İş Bankası Kültür Yayınları)