Kraliçenin Pireleri

8,3/10  (36 Oy) · 
111 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.171 gösterim
Gözlerin alabildiğine uzakları görebilmeli baktığında. Şehrin her bir köşesini ve her köşesinde başka bir hayata dönüşen gölgeleri fark edebilmeli. Sahici olan ne varsa ve içinde yaşamak adına bir giz taşıyan ne varsa fark edebilmelisin. Böylece zaman senin kollarında uzamalı. Bazen akrebi sımsıkı avuçlarında tutmalısın. Kimi zaman da bir yelkovanın sırtında savaşmalısın ara sokakların içinde.

Gözlerin alabildiğine uzakları görebilmeli her baktığında. Gizli akıtılan gözyaşlarının, yarım kalmış hesabı hırslandırmalı yüreğini. Soğuk bir odada, eskimiş bir yatağa uzanmış ve kısık yanan bir lambaya saatler boyunca bakan bir adamın incinmişliğine dikkat kesilmelisin. Onurlu bir adamın incinmişliğiyle puslanmış sokaklarda yürüyüp ihanetin ayak izlerinde okumalısın hayatın kaypak yüzünü.

Çekip giden bir kadının geride bıraktığı son hicaz hüzünleri özenle toplamalısın odanın içinde. Bir kristal bardağı tutuyormuşçasına özenle toplamalı ve mümkün olduğunca gözlerden uzak tutmalısın.

Hırçın bir kuzey rüzgarı gibi esmeli bakışların kentin sokaklarında.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  187
 • ISBN:
  9789759960858
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Poirot 
 12 May 13:57, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kitap bir çırpıda bitirilebilecek denemelerden oluşuyor...
İsmi biraz farklı gelebilir ama okumaya başlayıp sayfaları çevirdikçe içine daha çok çekebiliyor...Bazen bir yazıda ya da cümlede kendinizi bulabiliyorsunuz...
Özellikle "üç numaralı saçlar" yazısında 25 yaş üstü birçok arkadaş kendini bulabilir...

KeMâL 
30 Eyl 00:19, Kitabı okudu, 8 günde

Tarık Tufan'dan okuduğum 4. eseri oldu ve yine beğendim hatta en beğendiğim de bu eseri olabilir. Çok güzel yerlere dokunmuş yine. Deneme türündeki eser sanki kişisel gelişim kitabı gibi olmuş. Hikayeler o kadar sağlam ve güzel ki gerçekten okunmalı. Alıntılar mükemmel. 180 sayfalık kitap içerisinde aldığım notlar;
- Umut ( Bu kavrama çok fazla değinmiş. Umutlu olun bıkmayın... )
- Annelik ve kadınlık
- Ağlamak, rahat olmak. Duygularını açık seçik beyan etmek ve korkmamak.
- Ölüm zorluğu
- Kudüs ve çocukların ölmesi
- Kültürel yozlaşma ( Eskiyi arama, eskileri unutma. İnternetin, TV'nin kültürümüzü unutturması...Bağımlılık yaratması. )
- Doğallığını kaybetmeme. Özün neyse o ol. Gösterişe kaçma, rahat ol.
- Başkasının lafına göre hayatını yaşama, şekillendirme.
- Azimli ol, düşsen de tekrar kalk. Allah her zaman seninledir.
- Ailenin önemi ve pişmanlıklar...
- Nasıl doğduysan kendini öyle kabul et. Değiştirme veya değiştirmeye çalışma. ( Fiziksel ve ruhsal olarak ) Ör: Engelli doğsan da bunu kabul ederek ve severek yaşamak.
- Beyaz yalanlar söylemek zorunda kalma. Dik dur. Her zaman doğruyu söyle.
- Nesnelere bağlanmamak gerekli.

bir çok ders çıkarılabilir bu eserden. Bazı bölümler de sıkılabilirsiniz ama bitirmek için beni azmettirmesi, bağlaması benim için ekstradan 1 puan daha oldu. Beğenerek okudum. Diğer kitaplarını da okuyacağım. Sizlere de tavsiye ederim.

Esengül Ersoy 
27 Ağu 12:54, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kraliçenin Pireleri ile son bulan Tarık Tufan Külliyatı’mı tamamlarken ‘keşke yeni kitabı çıksa’ diye hayıflanıyorum kendime.

Kaleminin duruluğu, yalınlığı, akıcılığı ele aldığı konularla bütünleşerek şahane yapıtlar çıkıyor ortaya. Kendince geliştirdiği eleştirel bakış açısıyla toplum hayatına, olan veya olmayana, acımasız gerçeklerle süslenmiş hayatımıza ışık tutuyor. Kimi zaman aşk süslerken sayfaları, kimi zamansa çığlıklarla çağrılan ölüm süslüyor.

Tufan’ın kalemini ve bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Emre Çelik 
14 Kas 2015, Kitabı okudu, 39 günde, Beğendi, 9/10 puan

Tarık Tufan'ın okuduğum ilk kitabı. Başlangıçta kitabın adını görünce farklı bir şeyler bekliyordum. Ve bu konuda da haklı çıktım. Çünkü kitap gerçekten farklıydı. Her yazıda farklı bir gizem, farklı bir duygu insanı kendisine bağlamakta. Hatta bazen kendimi de buldum satırlar arasında. Mesela "Nisan Yüzlü Sevgili" ya da "Ve Sen Gideceksin" bölümleri... Bölümler hayatımdan kesitleri gözlerimin önüne getirdi.

Fazilet AYSU 
14 Eyl 21:23, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bu zaman kadar Bu tarz kitaplara karşı hep önyargım vardı Bu kitabı okuduktan sonra ne kadar yanlış düşündüğümü farkettim. Mutlaka okunması gereken bir kitap

Kitaptan 105 Alıntı

Yağmurlu bir havanın ardından birdenbire önümüze çıkan bir gökkuşağına yetişebilmek gibi beyhude bir telaşa döndü hayat.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 21)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 21)

.Gitmek istmezsen bir şiir miktarı kadar otursak diyorum.
Şiir kalsın istersen , sadece otursak.
Oturmasan da olur benimle , sadece elimi tut.
Ellerimi tutma dilersen sadece yüzüme bak
.Yüzüme bak ama Anna , yüzüme bak
.Gözlerimin içine bak.Gözlerim biraz karanlık…

Kraliçenin Pireleri, Tarık TufanKraliçenin Pireleri, Tarık Tufan

Yazmak bazen kelimelerin önünde acıdan kıvranmaktır. Önünde gezinen harfler insanın başını çatlatacak bir cümlenin habercisidir. Hangilerini alıp yan yana dizsen bir öfkenin bir acının keskin yüzleri haline dönüşürler. Yazmak, göz göre göre bir ateşin içine atmaktır bedenini. Kalbini avuçlarının içine alıp acıdan kıvranacak kadar kuvvetlice sıkmaktır yazmak.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 149)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 149)

Zaman diyorum, biraz daha zaman. Dilimin ucundaki kelimeler bu kış donmazsa bir dahaki yıl uçmayı öğrenecekler.

Kraliçenin Pireleri, Tarık TufanKraliçenin Pireleri, Tarık Tufan

...Vücudunun her bir parçasını paramparça edebilecek bir bağırışla "Seni seviyorum, hepsi bu!" diyememenin acısını yaşarsın.

Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 134)Kraliçenin Pireleri, Tarık Tufan (Sayfa 134)
ESRA ÖZGÜL 
13 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Şimdi yaşamak, ucuz ekmek kuyruğunda bekleyen bir genç kızın saklamaya çalıştığı yüzüdür.Şimdi yaşamak, bebeğini terk eden bir kadının göğüslerindeki hüzündür...

Kraliçenin Pireleri, Tarık TufanKraliçenin Pireleri, Tarık Tufan

Ölüme gözyaşı dökmenin derecesi ölümün kendi benliğine yaklaşma derecesi kadardır.Bu yüzden en çok kendi benliğine yakınlaşan varlıkların ölümüne ağlıyor insan…

Kraliçenin Pireleri, Tarık TufanKraliçenin Pireleri, Tarık Tufan