Kraliçeyi Kurtarmak 4, 5, 6, 7. Sınıflar

8,2/10  (16 Oy) · 
46 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.479 gösterim
Matematiğin korkulacak değil, tersine eğlenceli bir şey olabileceğini gösteren roman, Vladimir Tumanov'un Türkçe'deki ilk kitabı.

Yolda bulduğu tuhaf kalemin, canını sıkan bütün matematik problemlerini çözüverdiğini fark eden Aleks, nasıl bir maceraya atılmakta olduğunu bilmiyordu. Kitaplığında ortaya çıkıveren esrarengiz kitap, hem onu hem de arkadaşları Sam ile Vanessa'yı neredeyse esir aldı. Kitapta anlatıldığına göre, Kral Rechner'in şatosuna kaçırılan Zümrüt Kraliçe Jayden'ın birbirinden ilginç matematik problemleri halindeki yüzlerce bilmeceyi çözmesi gerekiyordu. Bu zorlu bilmeceler çözüldükçe zindanların kapısı birer birer açılacaktı. Kraliçeye yardım etmek zorunda kalan üç kafadar için soluksuz bir mücadeleden başka kurtuluş yoktur... gerekiyordu. Bu zorlu bilmeceler çözüldükçe zindanların kapısı birer birer açılacaktı. Kraliçeye yardım etmek zorunda kalan üç kafadar için soluksuz bir mücadeleden başka kurtuluş yoktur...

Rus asıllı Kanadalı profesör Vladimir Tumanov'u, çocuklara matematiği sevdirmek için bu kitabı yazmaya iten neden, oğlu Aleks. Onun, matematik çalışmak yerine fantastik romanlar okumayı yeğlediğini gören yazar, baştan sona zorlaşarak çözülmeyi bekleyen birbirinden ilginç matematik bilmecelerinden oluşan bu kitabı kaleme aldı. Aralarında Çek Cumhuriyeti, Malezya, Rusya ve Makedonya'nın da bulunduğu pek çok ülkede aynı anda yayımlanan bu eğlenceli ve sürükleyici kitabı, özellikle Kanada'da matematik öğretmenleri derslerde etkin olarak kullanıyorlar. Yazarın yine çocuklar için, zor bir konu olan coğrafyayla ilgili ikinci kitabı Haritada Kaybolmak ise dünyada ilk kez Türkiye'de yayımlandı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2004
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789758142972
 • Orijinal Adı:
  Jayden's Rescue
 • Çeviri:
  Mine Kazmaoğlu
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Gül Girgin 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta matematiği sevmeyen bir çocuğun, nasıl matematiği sevebildiğini anlatıyor. Her yeni sayfada yeni bir problemi çözüyor kahraman. İlkokul matematik öğretmenim satın almış ve böylece okumuştum. Matematik öğretmenlerinin dersi ilgi çekici hale getirmek, öğrenciyi yakalayabilmek adına tavsiye edebileceği bir kitap. Aynı şekilde ailelerinde çocukları için alabileceği bir kitap.

Alara Apa 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklara matematiği sevdirmeyi amaçlamış bir kitap olarak çok başarılı bir kitaptı bence.