Küçük Ağaç'ın Eğitimi

8,7/10  (33 Oy) · 
82 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.687 gösterim
Sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti
Kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap...

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam'ın acımasızca yok ettiği Çeroki'lere ithaf edilen bu kitap, insanı 'umursayan', acılarını 'paylaşan', yaşamın bütünselliğini 'savunan' bir kültürün mesajı... Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi... İnsani duyarlılığın görkemli direnişi... Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi... Heidi, Küçük Prens, Şeker Portakalı ya da Martı'daki samimiyeti, dürüstlüğü özleyenler; coşmak, sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek, doya doya ağlamak isteyenler için... En çok da kitle iletişim araçlarının kölesi olanlar, yaratıcılığı körelten eğitimi sorgulamak isteyenler için...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789754680942
 • Orijinal Adı:
  The Education Of Little Tree
 • Çeviri:
  Şen Süer Kaya
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pelin Tunç 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Tavsiye üzerine aldığım ve 6-7 aydır okumayı ertelediğim bir kitap. Yazarın üslubundan mıdır yoksa çeviri hatasından mı kaynaklı anlayamadığım şekilde cümleleri oldukça basit ve hatalı buldum. İlk başta üslubunu yadırgasam da içerik bakımından sayfalar ilerledikçe git gide bağlanmama vesile oldu. Öksüz ve yetim kalan 5 yaşındaki çocuğun gözünden, kızılderili Büyükbaba ve Büyükanne tarafından doğa şartlarında yetiştirilişi anlatılıyor. Dönemde işleyen sisteme farklı noktadan bakarak oldukça gerçekçi eleştirilerde bulunulmuş, özellikle Büyükbabanın özlü sözleri altı çizilesi.

İnsanlar doğayla iç içe yaşayarak sivrilikleri törpüleniyor, törpülenme seçeneği bulunmayanların ölümüne sebep oluyor. Fakat günümüzde sistem tüm insanları barındırmayı amaçladığından, birlikte olmanın gerektirdiği problemlerin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Sonra sistem zapt edemez hale gelip gaddarlaşıyor. Sonuç insanların kafalarında dahi barındırdığı küçük cehennnemler birliktelikle oluşan büyük cehennemler...
Hazırakonmuşluk ilkelliğimizin göstergesi değil midir ?

Bülbülü Öldürmek kitabını sevdiyseniz bu kitabı da seveceğinizden eminim. Keyifle okumanızı dilerim.

Göktuğ Güner 
27 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Adalet(sizliğ)in ve hukukun işleyiş sistemine,Hristiyanlığa ince eleştirilerle yaklaşmış Forrest Carter.Doğa ve hayvan sevgisini öyle perçinlemiş ki,toprağı işlemeyi,bir mahsulü ekip biçmeyi öyle tatlı bir kıvamda vermiş ki,kitabı kitap yapan şeylerden yararlanmasını bilmiş açıkçası.Komün yaşamın da örneklerinden birini vermiştir aslında fakat günümüzde elektrik kesilince ne yapacağını bilemeyen bir kitleye sahip olduğumuzdan dolayı,o yaşam tarzına sadece kitaplardan erişebileceğiz.Keyifle okunabilecek,''Beyaz Adam'' a karşı bir duruş belirtebilen nadir kitaplardandır,pişman olmazsınız.Bu arada anlatımı 5 yaşındaki bir çocuğun ağzından aktarılmaktadır,bu ilk başta çeviri hatası gibi gözükse de,kitap bitimine doğru,netleşiyor her şey.Okuduysanız eğer zamanınızdan çaldığım için özür diler,kitabınızdan keyif almanızı umarım,sevgiyle kalın.

Fatma Akyüz 
 14 Mar 02:29, Kitabı okudu, 6 günde

Bu kitap hakkında ne söylesem eksik kalır. Ama henüz kitabı okumayanlar için, okumaya teşvik edici bir şeyler söylemek zorunda hissediyorum kendimi. Çünkü bu kitap insanı derinden etkiliyor!
Küçük Ağaç'ın Eğitimi, kitabın yazarı Forrest Carter'ın otobiyografik kitabıdır. Bu kitapta Kızılderili küçük bir çocuğun -Yerli adı Küçük Ağaç- ağzından, kendi yaşam hikayesini öğreneceksiniz. Küçük Ağaç'ın çocukluk yıllarında, büyükannesi ve büyükbabasından edindiği bilgi ve deneyimlere şahit olacaksınız. Bu muazzam kitabı okurken o kadar farklı duygular hissedeceksiniz ki; bittiğinde kendinizi hüzünlü, hayatta olan ve daha önce olmuş olan adaletsizliklere, kötülüklere karşı sitemli ama bir o kadar da güçlü bulacaksınız.

Emine TELCİ 
06 Nis 12:52, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Küçük Ağaç Çeroki geleneğiyle büyütülüp doğru bir eğitim alıyor. Beyaz Adam'ın hatalı eğitim sistemini gözler önüne seren bir kitap. Cahil olarak nitelendirilen yerlilerin aslında ne kadar sağlıklı bir birey yetiştireceğini anlatan bir eser. Carter'ın büyükanne ve büyükbabasıyla yaşadığı dönemi anlatıyor kitapta. Ve doğayla barışık, doğayı seven bir çocuk yetiştiriyorlar. Tüm eğitimcilerin ve özellikle tüm ebeveynlerin okuması gereken bir eser.

seher 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Küçük Ağaç’ın Eğitimi, 1927-1979 yılları arasında yaşamış Kızılderili yazar Forrest Carter’ın otobiyografik romanıdır.
Küçük Ağaç'ın Eğitimi evrensel dostluk ve barışı anlatan bir kitap özelliği taşımaktadır .Çoçuk eğitimi ile ilgili olarak okunması gereken bir başyapıttır.

kitapayraci 
29 Oca 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

üniversitede ödev kitabımızdı başlangıçta çocuk kitabı okuyacağım diye ön yargılı davranmıştım kitabı okumaya başladığımda hiç bitmesin istedim çoğu zaman duygulandıran ve insanlık dersi veren bilgelik kitabı hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden bir kitap.

Sehertan 
10 Haz 18:50, Kitabı okudu, 8 günde, 9/10 puan

Bir çocuğun dilinden yazılmış, saf, sıcacık bir otobiyografi. Yazar, kendi çocukluğunu 6 yaşındaki halinden aktarırken, büyük babası ve büyük annesiyle olan ilişkisini o kadar samimi bir dille anlatmış ki, onların hayattan ayrılış anını anlattığı sayfalarda göz yaşlarımı engelleyemedim. Küçük Ağaç bir çerokiydi ve küçük yaşta yetim kalmıştı, iki yaşlı çeroki ona doğayla bir bağ kurmayı ve onunla iç içe yaşayabilmenin kurallarını öğretiyordu. Yerlilerin hayat felsefelerini güzel betimleyen, günümüz tüketim doymazlığına, kuralcı eğitim anlayışına, kalıplaşmış düşüncelere tatlı tatlı cevabını veren bir eser.

Nurbanu 
12 Eyl 18:38, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tavsiye üzerine aldığım ve okumak için ertelediğim, okuduktan sonra ertelediğime pişman olduğum bir kitap oldu. Bu alanda okuduğum ilk eser olmasının yanı sıra Forrest Carter’in de okuduğum ilk eseri. Küçük Ağaç’ın Eğitimi beş yaşındaki Kızılderili bir çocuğun bilgeliğe ermesini anlatırken, yitirilmiş değerlerden dem vuruyor.

‘’Ne kadar uzağa gittiğini bilmiyorsan, çok uzaktır.’’

‘’Nisan yağmurunda iyi bir duygu vardır. Heyecan verici, aynı zamanda da duyguları hissetmiş. Dedi ki, “Heyecan vericiydi, çünkü yeni bir şey doğuyordu. Üzücüydü, çünkü ona güvenemeyeceğini bilirdin. Hızla geçip giderdi.”

Hem annesiz hem babasız kaldığında beş yaşındadır Küçük Ağaç. Büyükannesiyle büyükbabasının yanında, dağda başlayan yeni yaşamıyla Çeroki eğitimine de başlar aynı zamanda Küçük Ağaç.

‘’ … ama yaşlandığın ve sevdiklerini hatırladığın zaman yalnızca iyiyi hatırlarsın. Kötüyü hatırlamazsın hiçbir zaman ki bu da kötünün hiçbir şeye değmediğini kanıtlar.’’

‘’ Büyükanne, ölü insanı kolayca tanıyabileceğini söyledi. “Ölü insanlar…” dedi. “Bir kadına baktığı zaman pislikten başka bir şey görmezsin. Onlar öteki insanlara baktığı zaman kötüden başka bir şey görmezler. Ağaca baktıkları zaman kereste ve çıkardan başka bir şey görmezler; hiçbir zaman güzellik görmezler. İşte onlar yürüyen ölü insanlardır.” ’’

Kitap öyle dolu dolu ki… Nereden bahsedeyim bilmiyorum. Akıcı ve yalın dili ile beraber konusuyla da beni oku diyen bir eser. Sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti Kızılderili mantığıyla işleyen harika bir kitap.

‘’Çeroki onların gülmelerine başını bile çevirip bakmadı. Çok geçmeden de kahkahalar duyulmaz oldu.’’

‘’Farklı sözcükler konuşan insanların müziğin sesini dinleyerek aynı şeyi hissedebileceğini söyledi.‘’

Kesinlikle okumalısınız. Hatta bazı yerleri çok kere okumak lazım. Okunacak listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.^^

“Bir şey yitirdiğin zaman yorulmak iyi gelir.” dedi.

Cahil Okur 
23 May 00:23, Kitabı okudu, 12 günde, 9/10 puan

Severek okudğum bir kitap oldu gerçekten. Kitap hakkındaki detaylı incelememi blogumda bulabilirsiniz. http://cahilokur.blogspot.com.tr/...k-agacn-egitimi.html

Seher 
29 Eyl 10:43, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitap oldukça akıcı Martı Jonathan ve Şeker Portakalı gibi başyapıt olmaya aday. Büyükbaba Wales ile torunu arasında geçen muhteşem bir hikaye. Altı çizilecek ders çıkarılacak çok şey var.

Kitaptan 41 Alıntı

İyi bir şeyle karşılaştığın zaman, yapman gereken ilk şey bulabildiğin insanla onu paylaşmaktır; bu şekilde iyilik öyle bir yayılır ki nereye gittiğini bilemezsiniz.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 74)

Onlara göre sevgi ve anlayış aynı şeydi. Büyükanne, anlamadığı bir şeyi sevemeyeceğini söyledi. İnsanları ve Tanrı'yı anlamazsan ne insanları ne Tanrı'yı sevebilirdin.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 52)
Charlie 
31 Tem 15:40, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Artık onun geldiğini hissettiler
Orman ve koru rüzgarı
Dağ Baba şarkısıyla ona 'hoşgeldin' diyor
Küçük Ağaç'tan korkmuyorlar
Onun çok duygulu olduğunu biliyorlar
Ve şarkı söylüyorlar: 'Küçük Ağaç yalnız değil'

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 12 - SAY YAYINLARI)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 12 - SAY YAYINLARI)
seher 
29 Eki 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Kendimi kötü ve boş hissediyordum. Büyükbaba dedi ki, neler hissettiğimi biliyormuş, çünkü kendisi de aynı şeyleri hissediyormuş. Büyükbaba, sevip de kaybettiğin her şey sana bu duyguyu verir, deyip ekledi: ‘Bundan kurtulmanın tek yolu hiçbir şeyi sevmemektir ki bu daha da kötüdür; çünkü o zaman sürekli boşluk hissedersin.’”

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest CarterKüçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter

Geçmişi bilmezsen bir geleceğin olmaz çünkü. Halkının bir zamanlar nerede olduğunu bilmezsen, nereye gittiğini de bilemezsin.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 55)

Bir ölüm yürüyüşü romantik değildir oysa...Annesinin kollarında,annesi yürürken kapanmayacak gözlerle sarsılarak gökyüzüne bakan katılaşmış bebek hakkında şiir yazamamazsınız.Karısının ölü bedenini yere koyarak geceleri birlikte yatan ve sabah yeniden omzuna alan -ve en büyük oğluna, en küçüğün bedenini taşımasını söyleyen - babanın şarkısını söyleyemezsiniz.Ve bakamazsınız...Sözünü edemezsiniz...Ağlayamazsınız...Dağları hatırlayamazsınız.Bu güzel bir şarkı olmazdı.Ve bu yüzden yola Gözyaşı Yolu adını verdiler.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 58)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 58)

Bizim yaşamımız kardeşçe, mutlu, erinçli bir yaşam değil; çılgınlık durumuna tehlikeli bir biçimde yaklaşan manevi kargaşanın ve aymazlığın damgasını taşıyan bir yaşamdır. (E. Fromm)

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 268)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 268)
Cahil Okur 
21 May 23:56, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Büyübaba dedi ki, anlamak gerekirmiş. Ama birçok insan anlamak istemezmiş, çünkü anlamak zahmetli işmiş.

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 123)
Nurbanu 
04 Eyl 11:31, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Büyükbaba, aynı şeyin, duyulara egemen olan duyguların, Yaşlı Rippitt gibi insanları da aptallaştırdığını defalarca gördüğünü söyledi. Ki sanırım öyleydi...

Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 41)Küçük Ağaç'ın Eğitimi, Forrest Carter (Sayfa 41)
5 /