Küçük Şeyler 3 Yaşama Yerleşmek

8,2/10  (13 Oy) · 
94 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.287 gösterim
"Bazılarımız bazen -ve sanırım çok azımız da her zaman- dört elle yapışırız yaşama. Fark ederek, hissederek, ânı yaşayarak yaşarız; bazılarımız ise âdeta parmak ucuyla tutar yaşamı.

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde oturmak da... Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de...

Bir at, üstüne tam yerleşmeyen süvariyi nasıl üstünden atarsa, yaşam da kendine tam yerleşmeyenleri, bir anlamda yeterince uyum sağlayamayanları üstünden atar, devre dışı bırakır"

Üstün Dökmen, bu kitabında, kaliteli yaşamanın vazgeçilmez koşulu olan "Yaşama Yerleşmek"i anlatıyor.
(Arka Kapak)

Kitaptan 13 Alıntı

Sizin nasıl yaşamanız gerektiğini bir başkası söylerse - bu kişi ister bir uzman olsun, ister bir anne- suflörlü bir yaşam ortaya çıkar.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen

Doğuştan getirilen potansiyelin öğrenme yoluyla geliştirilmesi durumunda genellikle ânı yaşamak yerine, yaşamı ertelemeyi tercih ediyoruz.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Pınar 
04 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Bir makine çalışmadığında, çalışsın diye sürekli zorlamak yerine, akılcı davranıp çalışmama nedenini araştırırız. Bir insan istediğimizi yapmadığında ise neden araştırmak yerine zorlamayı tercih ederiz."

Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 75)Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 75)

'' Taşların yarısı siyah yarısı beyaz olan satranç tahtası gibi, kendimi iyilerle kötüler arasında parsellenmiş hissediyorum. ''

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Yasin YEREBASMAZ 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayallerinizdeki ağacı, siz izin vermeden kesmeye kimin gücü yeter?

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Döngüsel 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekil­de oturmak da. Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de.

Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 13)Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 13)
Döngüsel 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kimi annelerin şöyle övündüklerini duyarsınız: "Benimki iki yaşında, maşallah pek akıllı; misafirliğe gezmeye gideriz, hiçbir şeyi ellemez. Yavrum öyle uslu uslu oturur." Bence bu tavır insan haklarına aykırı. Evlerimiz züccaciyeci dükkanı gi­bidir; özellikle misafir gelmeden önce çekmecelerden bütün bibloları kristalleri çıkarıp sehpaları donatırız. Bunlar, o yaş­ taki bir çocuk için inanılmaz ilginç şeylerdir, ellemek, yeni
uyarıcılarla tanışmak ister.
Baskıyla çocuğu 'ellemeyen, gözleyen/izleyen' bir in­san haline getirdiğiniz zaman, büyür lisede laboratuvarda camekanın gerisinde aletleri izler, otuz yaşına gelince de her gece televizyonda Maria Mercedes'in başına gelenleri izler. Televizyonun karşısındaki koltuğa eğreti oturur; yaşama da eğreti oturur.

Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 114)Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 114)
Döngüsel 
 21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Çocuğumuz çalışmazsa "çalış" diye onu zorlarız; ancak bir makine çalışmadığı zaman makineyi zorlamayız, çalışmama nedenini araştırırız. Çalışmayan bir makinenin karşısına ge­çip otuz defa "çalış" diye bağırmayız veya tepki vermeyen bir düğmeye kırk defa basmayız. Bir makine çalışmazsa, bu duru­mun nedenini araştırırız, tamirciye danışırız. Peki, bir makine çalışmadığı zaman bunun nedenini araştırıyoruz da, bir insan çalışmadığında niçin bunun nedenini araştırmıyoruz?

Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 67)Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 67)

Eğer çocuk isteklerini ağlayarak ifade ediyorsa veya istediğ şey yapılmadığında hemen ağlamaya başlıyorsa, bu çocuğa 'şımarık' demek yanlıştır. 'Şumartılmış' demek de yanlıştır. Çocuğun söz konusu davranışı, anne babanın yanlış pekiştirmesi (ödüllendirmesi) yoluyla ortaya çıkmıştır ve çocuğun sürekli ağlamasının nedeni anne baba tarafından yanlış yorumlanmaktadır.Bu çocuklar genelde sussunlar diye istedikleri yapılır; anne baba onların istediklerini yaparak susmalarını sağlamış gibi gözükür. Oysa ağladıklarında istediklerini yaparak onların ağlamalarını pekiştirmiş olurlar.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
2 /