Kumarbaz

8,2/10  (295 Oy) · 
1.152 okunma  · 
225 beğeni  · 
6.119 gösterim
Dostoyevski'nin kendi kumar tutkusu ile tutkulu bir aşkını dramlaştırarak bir hamlede yazdığı bu romanı Ergin Altay çevirisiyle sunuyoruz.

Dostoyevski yayıncısı ile yaptığı bir kontrat yüzünden Kumarbaz'ı yirmi beş günde yazdı. Acelesi yüzünden romanı kendi eliyle yazmayan Dostoyevski, bir stenograf tutmuş; Anna Grigoryevna adlı bu genç kadınla daha sonra evlenmişti.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  187
 • ISBN:
  9786053608288
 • Çeviri:
  Koray Karasulu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
16 Eki 16:41, Kitabı okudu, 1 günde, 6/10 puan

Kitabın yazılış hikayesini, adını ve içeriğini bir bütün olarak ele almak gerek. Aşkı için kumar oynayan kumara aşık bir gencin hikayesi. Yazar kumar oynadığı dönemde yazmış bu eseri. Kısa sürede yazılmış olması ve son dakikada yayıncıya yetiştirilmiş olması bile Dosto'nun nasıl bir kumarbaz olduğunun ispatı. Rulet masasından sıkıldığı için mi kendisi ve yayıncısı arasında böyle bir kumar oynamış bilinmez.

Aşk mı, kumar mı, yoksa bunlar birbirinin aynısı mı?

Bakalım bu sorunun cevabını bulabilecek misiniz...

Kitabı üç günde bitirmişim. Bir çırpıda okudum da diyebilirim yani. Gerçi, Dostoyevski'nin de bu eseri 25 günde yazarak bir çırpıda bitirdiği söyleniyor :) Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Bundan önce okuduğum Suç ve Ceza'dan farklı olsa da karakter tahlili ve aktarımı yine oldukça etkileyiciydi. Roman, baş kahramanı Aleks'in iki tutkusunu (aşk ve kumar) yalın bir dille anlatıyor. Baş karakterin olay ve yaşadıklarına genel yaklaşımı "umrumda değilciliği" keşke bende de olsa dedirtecek cinstendi :) Bir kumarbazın hangi psikolojiye sahip olduğu kumarhane sahnelerindeki betimlemeler ile çok iyi aktarılmış. Aşk hakkında az çok deneyimimiz var elbet fakat kumar ile ilgili hiç bir tecrübem olmadığı halde bu psikolojiyi hissetmemi, en azından sorgulamamı sağladı diyebilirim.
Kumarbaz ile ilgili beni etkileyen konulardan bir diğeri de Dostoyevski bu romanı, iyi bir roman yazmak için tuttuğu stenograf Anna Grigoryevna'nın yardımı ile yazmış ve daha sonra onunla evlenmiş.
Kısaca beğendim efenim, keyifli okumalar :)

Oblomov 
 24 Haz 11:42, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Dostoyevski'nin yayıncısı ile yapmış olduğu sözleşmeden dolayı yazmış olduğu kitap Kumarbaz. Sözleşmeye göre kitap, sözleşme tarihinden itibaren beş ay içinde teslim edilmek zorunda, teslim edilmezse Dostoyevski kitapları üzerindeki haklarını kaybediyor fakat sözleşmenin bitimine 25 gün kala Dostoyevski tek bir satır bile yazmamış. İşler bu noktadayken bir dostunun yardımıyla bulduğu ve daha sonra eşi olacak olan Anna Grigoriyevna isimli bir stenografın yardımıyla romanı 25 günde tamamlayıp yayıncıya teslim ediyor.

Kumarbaz’ da Dostoyevski kendi hayatından bir kesiti anlatıyor. Bu kesitte tutkuyla sevdiği iki şey var: Polina isimli bir kadın ve kumar. Dostoyevski çok kısa sürede yazmak zorunda kaldığı için kitaptan memnun kalmasa da bana göre kumar tutkusu olan bir insanın yaşadıklarını, kazanınca duyulan büyük heyecanı ve kaybedildiğindeki hayal kırıklığını çok güzel yansıtmış. Kitabı okurken kendinizi Aleksey lvanoviç’ in yanında rulet masasının başında buluveriyorsunuz. Her ne kadar Dostoyevski’nin en iyi kitabı olmasa da okumaya değer.

Son olarak kitabın özsözünü yazan Henri Troyat’ın verdiği bilgiye göre Dostoyevski kumara merak sarmasını "Alınyazısına meydan okumak, onunla alay etmek, ona dil çıkarmak isteğini duydum. " cümlesiyle açıklamış.

Esma Tezgi 
05 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Dostoyevski çok sevdiğim yazarlardan biridir, Kumarbaz da çok sevdiğim kitaplarından biri oldu.
Dili çok akıcı ve güzeldi, kitabın baş karakterin ağzından anlatılması bir çok duygunun çok daha iyi kavranmasını sağlamış ki bence çok iyi olmuş. Okurken hiç sıkılmadım, aksine çok zevk aldım, keşke biraz daha kalın bir kitap olsaydı.
Karakterleri çok sevdim, Dostoyevski karakterleri öylesine güzel anlatmış hepsini çok net görebiliyor ve anlayabiliyorsunuz. Kısa ama dolu dolu bir kitap okumak istiyorsanız Kumarbaz'a mutlaka bakın derim.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ki-kitap-yorumu.html

Öznur 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kumarbaz mı,aşık mı?Aslında hem kumarbaz hem aşık.Ama platonik bir aşk bu...

Platonik bu aşkın nereye gideceğini merakla okuyor insan.Başları sıkıcıydı ama ortaları ve sonlarına doğru çok sürükleyici olmaya başladı.
Dostoyevski'nin kumara ve aşka olan tutkusunu bu kitapta çok güzel bir şekilde birleştirmiş.Bu kitap okunması gereken kitaplardan biri.

Her türlü bağımlılık yıkıcı ve kötüdür tabi ki fakat Kumar bağımlılığının gel-gitleriyle ne kadar zarar verici olduğunu birebir yaşamış bir kişi olarak gayet ustaca tanımlıyor büyük üstat. Onun için söylenecek fazla bir söz olduğunu düşünmüyorum. Dostoyevski anlatılmaz,yaşanır...

Yunus Emre Dilsizmen 
02 Şub 12:23, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı, iki yıl önce filan okumuştum. Dostoyevski gerçek bir kumarbazdır. Bu kitabında da, Kumar oynadığı dönemi ve yaşadıklarını okuyucuya sunmuştur.

Yaren Sıla Koç 
29 Tem 20:44, Kitabı okudu, 17 günde, 8/10 puan

Kitap kahramanı Aleksi Ivanovic'in hayatında bağlı olduğu iki şey vardır: sevdiği kadın ve kumar. Kitabın kurgusu bu iki şey etrafında gelişmektedir.
Kitabı okurken kendimi karakterlerden biriymiş gibi gördüm. Aleksi Ivanovic, kumar oynarken kazandığında veya kaybettiğinde o duyguyu onunla beraber yaşadım adeta. Bu yüzden kitabı çok beğendim.
Dostoyevski'nin ilk okuduğum kitabıydı. Kumarbaz'dan sonra diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

Muharrem Armağan 
10 Şub 19:28, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı bir çırpıda bitirdim desem yeridir.Kitapta en çok olarak insanın hırsını ve bu sırada gözüne inen perdeyi çok iyi aktarmış Dostoyevski zaten herkesin bildiği üzere kendiside eskiden bir kumarbazdır.Kitapta ikinci en dikkat çeken özellik bişeyin yanlış oldugunu bildiği halde bunu yapmaya devam etme güdümündedir insan bunu da az çok bağımlılıkları olan insanlar bilir. mesela Sigara herkes için kötüdür içen içinde ama kendini bağımlı hissetiği için kötülüklerini bilsede çoğu insan içmeye devam eder.Kumarda durum biraz farklıdır önce kazanmak için oynanır daha sonra kaybettiklerini geri almak için ve genelde hepimizin malumu iyi sonuçlarla bitmez ama insan bağımlı oldu mu yazarında dediği gibi bazıları da kazanmak yada kaybetmek için değil zevk aldıkları için oynarlar, oynamak için oynarlar çünkü bu onlar için vazgeçilmezdir artık.Kitabı kesinlikle tavsiye ederim bişeylere başlamadan bişeyleri anlayarak onun önüne geçmek elbetteki daha hayırlıdır.

Emre Şeyda 
21 Haz 11:48, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Kumarbaz Dostoyevskiden okuduğum en etkileyici ve sürükleyici kitaplaran oldu. Çok kısa sürede yazılmış bir roman olmasına rağmen oldukça akıcı ve karakterler de bir o kadar başarılı. Aşk ve kumarın bizleri nerelere sürüklediğini çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor ve bizi içine alıyor.

Kitap içindeki rulet sahneleri çok başarılıydı. İster istemez o stresi yaşıyorsunuz. Okunması gereken klasiklerden olduğunu düşünüyorum.

5 /

Kitaptan 81 Alıntı

Evet, insanın başına öyle çılgınca, öyle akıl almaz düşünceler saplanır ki, bu düşüncelerin gerçekleşeceğine enikonu inanmaya başlar... Dahası var: Eğer bu düşünce çok güçlü ve tutkulu bir isteğe dayanıyorsa, çoğu zaman yazgının hazırladığı, alınyazısı gibi, gerçekleşmemesi olanaksız, kaçınılmaz bir şey gibi görünür! Belki de bu önsezilerin bi bileşimi, istencin olağanüstü bir çabası, imgelemin doğurduğu bir zehirlenme ya da buna benzer bir şeydir... Neyin nesi olduğunu bilmiyorum ama o akşam, ki o akşamı ömrüm oldukça unutamam, başımdan mucize gibi olay geçti. Aslında matematiksel olarak kolayca açıklanabilir ama ben yine de bunu bir mucize sayıyorum. Peki ama o kesin duygu, nasıl olmuştu da uzun zamandan beri içimde böyle derin, böyle güçlü bir biçimde kök salmıştı ? Kafamı hep bu soru kurcalıyordu. Ayrıca, şunu bir daha belirtmek isteri, bunu bir rastlantı olarak değil, başıma gelmesi kaçınılmaz bir zorunluluk olarak görüyordum!

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 132)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 132)
Ayfer Kadife(AYIŞIĞI) 
12 Eki 16:42, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Oysa bazı şeylerin konuşulması gerekiyordu. Anlatacak o kadar şey birikmişti ki!

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 5 - Sis Yayınları)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 5 - Sis Yayınları)
Aysel 
26 Kas 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

İnsanların çoğu, en iyi arkadaşını alçalmış görmekten mutlu olur. Genellikle arkadaşlıkların bu temele inşa edildiğini de söylemek abartı olmaz. Bütün düşünen insanlar, bu eski gerçeği bilir.

Kumarbaz, DostoyevskiKumarbaz, Dostoyevski

Gözlerimden yaşlar boşandı. Sanırım, ömrümde ilk kez oluyordu böyle bir şey. Gözyaşlarımı bir türlü tutamıyordum.

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 165)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 165)

"Dostlarınızı unutmamanız size onur kazandırır."

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 166 - Kent-@ Yayıncılık)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 166 - Kent-@ Yayıncılık)
Corpus 
28 Haz 19:39, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Bana karşı hissettiklerini öylesine umursamıyorum ki, ne söylediğin, ne hissettiğin hiç önemli değil," der gibiydi.

Kumarbaz, Dostoyevski (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kumarbaz, Dostoyevski (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber