Kuran-ı Kerim Türkçe Meali

9,6/10  (49 Oy) · 
118 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.750 gösterim
Kuran-ı Kerim Hz. Muhammed'e Allah tarafından insanlığa gönderilmiş son ilahi kitaptır. Kuran vahiy yoluyla Cebrail tarafından peygamberimize yirmi üç senede nazil olmuştur. Bunun en önemli nedeni ayetlerin hazmedilerek, sindirilerek uygulanmasını sağlamaktadır. Tedrici bir yöntemle aşama aşama insanlığa helmiş, Hz. Peygamber de nasıl uygulandığını kendi hayatında göstermiştir.

Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ebu Bekir zamanında ayetler bir komisyon tarafından titizlikle incelenerek kitap haline getirilmiştir. Hz. Osman zamanına kadar tek Mushaf olarak bulunan Kuran, İslam Ülkelerinin sınırları giderek genişlediği ve başka toplumdan insanların da Müslüman olmalarından dolayı çoğaltılarak bu ülkelere gönderilmiştir.

Kuran-ı Kerim, yüz on dört sureden oluşmaktadır. Hangi suretin nereye geleceğini Cebrail tarafından peygamberimize bildirmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9786055248185
 • Yayınevi:
  Altın Post Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meşrebi Kalender 
 07 Tem 2015, Kitabı okuyor, 9/10 puan

Yazdı, yazdırıldı…Saçmalık, Hayatın gerçeği….Çağ dışı, çağının ötesinde…Barış kitabı, Terör kitabı….

Bırakın bunları ben size başka bir şey söylüyorum. Yüzyıllar önceden beri var olan bir kitap var. (Burada sadece Kuran’dan bahsetmiyorum Eski ve Yeni Ahit için de aynı şeyler geçerli ) İnanın veya inanmayın bütün hayatınızı öyle veya böyle etkiliyor. Ama kitap okumayı sevdiğini söylediği halde( hatta işi fetişliğe götürmüş olanlar bile var aramızda. Kitap okuma sayılarına bakıldığında benim iki nefesim arasında bir kitabı yutuyor efendiler; hem bey-efendiler hem de hanım-efendiler…) bırak tefsirini mealini bile okuyanların sayısı o kadar az ki.

Okumadan inanıyor, okumadan red ediyoruz. İnanılmaz derecede trajikomik bir durum ( Hani ucundan azıcık entel takılıyoruz ya o bakımdan diyorum.) Mumcu ne güzel söylemişti bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diye.

Mübarek gün gazına gelip de huşu içinde okuyun demiyorum. ( Size demiyorum ama ben fena gaza geldim. Allah’ın ne kadar affedici ve merhamet sahibi olduğuna dair söylenenleri sadece bir çeşit din manipülasyonu sanıyordum. Kitabı okuduğunda anlıyorsunuz ki neredeyse her surede hatta - tabiri caiz ise - Allah’ın öfkesini en çok hissettiğin sure olan Tevbe suresinde - arkadaşımmmmm, sureye besmele ile başlamak caiz değil, gel artık gerisini sen düşün - bile Allah’ın affediciliğinden ve merhametinden bahsediyor. Sürekli yetim hakkından ve insanların ne kadar az düşündüğünden bahsediyor. Her yanı ile kafana oturdu mu derseniz o işte epey bir zaman alacak gibi)

Altını çize çize eleştire eleştire oku, beğenme , nefret et….. Ama bunların hepsini lütfen okuduktan sonra et…..

Mevlüt 
23 Eyl 18:59, Kitabı okudu, 229 günde

İlk emir olarak Oku diyor, o zaman biz de okuyalım. Müslümanız diyorsak kesinlikle okuyalım. Fakat her şeye vakit ayırdığımız halde, üstüne Müslümanız dememize rağmen çoğumuz okumuyoruz... Müslümanların bir kısmı kuranda ne dediğinden bile bihaber sözde Müslümanca yaşıyor. Ayrıca İnanmayanlara da okumalarını tavsiye ederim...

En uzun sürede bitirdiğim kitap oldu. Arapça'sını okuduğum ve hâlâ okumakta olduğum halde mealini baştan sona hiç okumamıştım. Sadece belli başlı surelerin anlamlarını biliyordum. Sonrasında ise eğer kendime Müslümanım diyorsam, İslam dinine inanıyorsam sağdan soldan değil de ana kaynağımızdan öğrenmem gerekir düşüncesi ile başladım. Yavaş yavaş aklımda kalan soru işaretlerini araştırarak okumaya çalıştım. Aklım da hâlâ da bir çok soru işareti var. Onları da zamanla araştırarak gidereceğim. Özellikle bazı ayetler var ki çoğu surede tekrarlanıp üzerinde durulmuş. Bu ayetleri iyice anlamak gerekir

Kuran-ı Kerim içinde öyle hikmetler öyle sırlar barındırıyor ki artık sadece meal ile anlaşılacağını sanmıyorum. Çünkü Nasıl yabancı bir eser Türkçeye çevrildiğinde anlamının büyük kısmını kaybediyorsa kuranda Türkçeye çevrildiğinde aynı sorun ortaya çıkıyor. Araştırırken karşıma İhsan Şenocak hocanın Kuran Mealciliği videosu gibi videolar çıktı. Hani tefsiri, sünneti kabul etmeyenler var ya onlara da bu videolara bir baksınlar derim. Orada dediği gibi Sadece meal yetmez.

TANER C. 
30 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Yaratan rabbinin adıyla oku" diye başlayan bir kutsal kitaba sahibiz ,,sahibiz ama ,, aması yok mu sizce ?? İslamiyetle ovunurken ilk emrini yerine getırıyor muyuz acaba?? işimize gelmeyince gavur deyi verdiklerimiz bu emre uydu bizler ıse okumadık,anlamadık ilme ulaşamadık ..toplumca üreten değil de tüketen olmadık mı ?? halbuki yerin göğün sahibi ne güzel demiş "OKU",, sözün başladığı ve bittiği nokta değil mi??

asya elfida 
02 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

ilk okunması gerken kainat ve insan kitabı.ONU okumayan bütün kiapları okumuş boş.

Anıl Atik 
02 Ağu 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Herkesin ilk önce ve defalarca okuması gereken tek kitap..

Youcin 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2609 günde, Beğendi, 10/10 puan

ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarındaki anlaşılabilirlik ve günümüz türkçesine yakınlık açısından bakıldığında çoğunluk tarafından en güzel meal kabul edilir. arapça bilmediğim için şahsen yorumda bulunamayıp güvenilir kabul ettiğim değerlere uyarak, ben de yıllardır en iyi meal olarak kabul etmiş bulunmaktayım. diğer mealleri kötülemek için söylemiyorum ama mesele Allah'ın sözlerinin başka bir lisana çevirisi olunca iş hayli çetrefilli oluyor ve bir çok topluluğun ya da bireyin söz hakkı devreye giriyor. ülkemizde okunma oranı en üst sırada olması gereken bir kitap olması gerekirken, malesef kitaba iman ettiğini söyleyip tamamını okumayanları düşündüğümüzde durum vahim oluyor. normal bir kitap olarak da insanlardan okuma durumu beklemek iyice vahim bir hal alıyor. imani boyutu konuşmak şöyle dursun; çevirinin güzelliğini de bir kenara koyalım. kitap olarak bakarsak, Allah'tan daha güzel söz söylemek, öğüt etmek, hikaye etmek, şiirleştirmek mümkün olmuyor tabi ki, kıyas yapılabilecek bir muadili de olmayınca kategorize etmek zahmetine girmemek gerekiyor. zorlanmamak için sureleri bölüm olarak düşünmeden okumak ve her fırsatta ara vermemek, ayraç kullanmamak daha çabuk okumanıza yardımcı olabilir ve zihninizi yormaz diye düşünüyorum. ilk başlarda çok alakasız bir sıralama ya da konudan konuya atlıyormuş hissine kapılabilirsiniz ama sonuç olarak ilahi bir kitap ve ayet sıralamalarına mantıklı cevapları alsanız da neden diyeceğiniz başka nedenler ortaya çıkıyor. anlatım olarak peygambere seslenilme durumu olduğundan bir roman ya da hikaye havasında okumak mümkün olmuyor. kitabı daha bitirmeden korku, gerilim, ceza, macera, adalet, huzur, mutluluk, umut, güçsüzlük ve acizlik duygularıyla, yaratılmış en üstün varlık olma hissini aynı anda yaşamak insanı farklı bir düşünce çemberine alıyor. hem güçlü hem de güçsüz hissettiriyor. peygamber kıssaları ve dünyada mükafatlandırılıp, dünyada cezalandıralan topluluklar ve insanlar konularını düşündüğünüzde tüm insanlığın yazarları ve şairleri birleşse bile geçilir olmayan bir edebiyat seviyesi söz konusu oluyor. işte tam da bu durumda, içinizdeki kişiliklere bu kitaba inan ya da inanma gibi bir şey söylemek gerekmiyor. kesinlikle, kitap olarak okuyun ve okutturun. çok şey katar, hiçbir şey kaybettirmez. şuna emin olun, bir kere okuduğunuzda, okuduklarınızın bir çoğu aklınızda kalmış olacak(sure ve ayet sırası olarak söylemiyorum) ve gerçekten zor unutacaksınız ama buna rağmen her sıkıntıda yeni baştan okumak isteyeceksiniz.

BEN MÜSLÜMANIM DİYEN HERKEZİN OKUMASI GEREKEN KİTAP ... ALLAH AÇIK VE NETDİR BİZİM TARAFIMIZDAN KORUNACAKTIR DEĞİŞTİRELEMEZ DİYO . BİR DİĞER DİKKATİMİ ÇEKEN AYET (....EY AKIL SAHİBİ .... ) BU KİTAPTAN SORULUCAKSINIZ DİYO...

Kitap Yızldızı 
21 Eyl 05:18, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kur'an'ı rehber edinmeyen Hiç kimse Müslüman olamaz Hüküm Yalnız Allah'tan Alınır ve Hüküm Yalnız Allah'a aittir Kur'an bize yeter, yetmez diyenler zaten inandıkları Allah'ı yeterli görmeyenlerdir.

önder ışık 
23 Kas 16:03, Kitabı okudu, 28 günde, Beğendi, 10/10 puan

100.000 kitap okumuş olsan da KURAN-I KERİMİ OKUMADIYSAN CAHİLSİN.....


2:136 - Deyiniz ki, "Biz, Allah'a iman ettik ve bize ne indirildiyse İbrahim'e,İsmail'e, İshak'a, Yakup'a ve torunlarına ne indirildiyse, Musa'ya ve İsa'ya ne indirildiyse ve bütün peygamberlere Rablerinden ne verildiyse hepsine iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız."

Erkan RKN 
08 Eki 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Böyle bir meale benim nakıs sözlerimle başka bir beyanla ifadeye ne hacet var

Kitaptan 67 Alıntı

Ülkü Ciner 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

55- "Seni, dediler, Hak emri ile müjdelededik, onun için ümidi kesenlerden olma!"

56- "Rabbinin rahmetinden, dedi, sapkınlardan başka kim ümit kesebilir?"

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 130 - Hicr Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 130 - Hicr Sûresi - Okyanus Yayıncılık)

Kur'an-ı Kerim
İşte siz öylesiniz , haydi bilginiz olan şeyde tartıştınız , ya hiçbir bilginiz olmayan şeyde niçin tartışıyorsunuz ? Halbuki Allah bilir , siz bilmezsiniz.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)
Ülkü Ciner 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

40- "Rabbim beni namaza devam eder kıl, zürriyetimden de... Ey Rabbim, duamı kabul buyur!

41- "Ey Rabbim, hesabın başa dikileceği gün beni bağışla, babamı anamı ve bütün müminleri de!"

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 128 - İbrahim Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 128 - İbrahim Sûresi - Okyanus Yayıncılık)
Ülkü Ciner 
21 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

7- O'dur indiren sana bu (muazzam) Kitab'ı! Onun ayetlerinden bir kısmı muhkemdir ki bunlar kitabın anasıdır. Diğer bir kısmı da müteşabih (ayet)lerdir. Amma, kalplerinde yamukluk bulunanlar, sırf fitne çıkarmak için ve (kendi arzularına göre) tevil yapmak için müteşabih olanların peşine düşerler. Halbuki onun tevilini Allah'tan başka kimse bilemez. İlimde rüsuh sahibi olanlar derler ki: "Biz buna iman ettik, hepsi Rabbimizin katındandır." Mamafih, özü temiz olanlardan başkası düşünemez.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 31 - Âl-i İmran Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 31 - Âl-i İmran Sûresi - Okyanus Yayıncılık)
Ülkü Ciner 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

23- Rabbin şunları kat'i ferman buyurdu: O'ndan başkasına ibadet etmeyin! Ana-babaya güzellik edin! Birisi veya ikisi de yanında ihtiyarlık haline ulaşırlarsa, sakın onlara "üff" deme ve onları azarlama! İkisine de güzel söz söyle!

24- Onların üzerine merhametten tevazu kanadını indir ve de ki: "Rabbim! İkisine de merhamet buyur, beni küçükken terbiye ettikleri gibi!"

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 139 - İsra Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 139 - İsra Sûresi - Okyanus Yayıncılık)
Ülkü Ciner 
28 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

2- Gerçek mü'minler ancak onlardır ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir, karşılarında âyetleri okunduğu zaman imanlarını artırır ve Rablerine tevekkül ederler.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 90 - Enfal Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 90 - Enfal Sûresi - Okyanus Yayıncılık)
Ülkü Ciner 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

151- Dedi ki: "Geliniz, size Rabbinizin neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiç bir şeyi ortak koşmayın, babanıza ananıza iyilikten ayrılmayın, yoksulluk yüzünden çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onlarında rızıklarını veren biziz-, fuhşiyata -açığına da gizlisini de- yanaşmayın. Allah'ın haram kıldığı nefsi haksız yere öldürmeyin. İşittiniz ya, işte O size bunları emretti ki iyice akledersiniz.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 76 - En'am Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 76 - En'am Sûresi - Okyanus Yayıncılık)
Ülkü Ciner 
22 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

193-"Ey Rabbimiz! Cidden bizler, 'Rabbinize iman edin!' diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Ey Rabbimiz, günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve bizleri (sana) ermiş kullarınla beraber (katına) al."

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 43 - Âl-i İmran Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 43 - Âl-i İmran Sûresi - Okyanus Yayıncılık)
Ülkü Ciner 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

185- O Ramazan ayı ki, insanları irşad için hak furkanı, hidayet rehberi ve delili beyyineler halinde Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahid olursa oruç tutsun. Kim de hasta yahut seferde ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık irade buyuruyor; zorluk irade buyurmuyor; hem buyuruyor ki, sayıyı tamamlayasınız da hidayete erdirdiği üzere Allah'ı ile büyüleyesiniz ve gerekir ki şükredesiniz.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 22 - Bakara Sûresi - Okyanus Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 22 - Bakara Sûresi - Okyanus Yayıncılık)