Kürk Mantolu Madonna

8,9/10  (3.494 Oy) · 
8.849 okunma  · 
3.398 beğeni  · 
43.162 gösterim
"Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum "Kürk Mantolu Madonna"yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum."

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753638029
 • Çeviri:
  Nahide Dikel
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
 18 Eki 13:20, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Tabiki okudum. Çok beğendim. Madonna'nın sahneye çıkarken giydiği kürklerin hikayesini anlatıyor. Maradona hepimizin bildiği üzere çok ünlü bir futbolcu. Bir çoğuna göre... Aaa, Maradona nereden çıktı ayol? Aaa tabi evet evet onu da okudum. Çok beğendim. "Kürk Mantolu Maradona" yıda okudum. Oda çok ağlak bir eser. Maradona'nın sahaya çıkarken neden kürk giydiğini anlatıyor.

Esere dönecek olursak, yazarın da dediği gibi;

"Herkeşin Madonnasına kimse karışamaz."

Ben şu şekıl giyinirim Madonna şu şekıl giyinir. Özgürlüğü bidir. Benim yorunlamam bu kadar, hadi hayırlı işler !!!

Neyse kara mizahı bir kenara bırakırsak;

Raif Efendi ile Maria'nın hüzün yüklü aşk hikayesi. İnsanlar iyi oldukları zaman mı dünya üzerlerine gelir yoksa dünya gerçekten iyi insanların cehennemi midir? Çok başarılı bir dram. Ve tam olarak beni tatmin eden bir son. İçim sızlamıştı kitap bittiğinde.

Sabahattin Ali Rus olsaydı, eminim dünyanın en büyük 3 yazarından biri olurdu...

Meral 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Güzel bir hayat yaşarken, beklenmedik bir durum ortaya çıkar ve bütün mutluluk yok olur. Dıştan sakin görünen fakat içinde fırtınalar kopan, hayata küsmüş bir şekilde devam eden insandır Raif.. Yüreğimde Raif 'e karşı bir acı hissediyorum hala.. Mükemmel roman.

Ümit 
20 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hepimiz bir Raif efendi olmak istememiş miydik kitabı okurken?.. Sonra kendimiz engel olduk kendimize, zor geldi vazgeçmek kendimizden.Hiçbir getirisi olmayan ve; gönlümüzü değil sadece bedenlerimizi tatmin eden saçma şeyler peşinde koşmamış mıydık? Çünkü biz insandık, insanlıktık...

Nurhan Işkın 
15 Eki 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Raif Efendi...Ruhunu analiz ederek yaşadığı aşkla, kendini keşfedip diğer insanlarda görmediği sevgiyi ve tutkuyu Kürk Mantolu Madonna Maria Puder'le tanıştıktan sonra daha iyi anlamaya başlayacaktı. Bomboş hayatının, ruhunu besledikçe doyduğunu tecrübe edecek ve yaşamı boyunca bu doyumu sağlayan tutkuya sarılacaktı...
İnsanın dış görünüşünden ziyade iç dünyasının anlatıldığı muhteşem bir eser...
Okuyacak olanlar asla pişman olmayacak, aksine son sayfasından sonra keşke devam etseydi diyeceğiniz etkisinde uzun süre kalacağınız bir kitap...

Damla Köseoğlu 
 05 Haz 15:02, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 7/10 puan

- İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasına zemin hazırlayan yıllarda, meslek hayatında tecrübe kazanması amacıyla babası tarafından Almanya'ya gönderilen Raif Efendi ve Maria Puder arasındaki tutkulu aşk anlatılıyor romanda.

- Raif Efendi'nin kimselere anlatamadığı hüznünü, mutluluğunu, aşkını, heyecanını kaleme aldığı kara kaplı bir defterden öğreniyoruz.

- Yapı Kredi Yayınları eseri sadeleştirmek yerine sayfa sonlarında, kullanılan eski kelimelerin günümüzdeki karşılıklarına yer vererek ben dahil birçok okurun takdirini kazanıyor. İlk kez 1943 yılında basılan kitap yazıldığı dönem itibariyle yer yer eski kelimelere de yer verilmesine karşın, genel anlamda gösterişten uzak, sade bir dille kaleme alınmış. Kürk Mantolu Madonna'yla geç tanışmış ve bu tarz eserlere pek alışkın olmayan biri olarak, romanı okumanızı ve kendinize "Bir insan, birini bu kadar sevebilir mi" sorusunu sormanızı öneririm.

Esra Uyar 
16 Kas 12:42, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

""Yerimden fırlayarak boynuna sarılmak ve onu ağlaya ağlaya öpmek için müthiş bir arzu duydum . Hayatımda hiç bu kadar mesut olduğumu, icimin bu kadar genişlediğini hatırlamıyordum. Bir insanın diğer bir insani, hemen hemen hiçbirşey yapmadan, bu kadar mesut etmesi nasıl mümkün oluyordu ..? Anladım ki bir insan diğer bir insana hayata bağlandığından çok daha kuvvetli bağlarla sarabilirmiş.""

Sabahattin Ali'nin ilk ve en çok tavsiye edilen romanını okudum ve hayatımda derin izler bırakacak bi roman daha eklendi hayatima . Bu romanı mutlaka okuyun şiddette tavsiye ederim . Sabahattin Ali'nin müthiş anlatımı sizi kitabı yaşıyor gibi hissettirecektir.

Umut 
07 Eyl 17:50, Kitabı okudu, 9/10 puan

Buraya yorum girmemek için zor tuttum kendimi ancak bu eser hakkında içim dopdolu. Gelgelelim yapılacak her övgüyü diğer arkadaşlar zaten yapmıştır diye o meseleye çok girmiyorum.
Okurken Raif Efendi'yi yaşamak, anlamaya çalışmak bile ahlar, vahlar çektiriyor. Çok önemli bir kilometre taşı olan bu eserle kitapsever herkes hayatının bir bölümünde karşılaşıyor ve okuyor.
Memleketimde heykeli ve bir parkı bulunan Sebahattin Ali'nin diğer eserlerini tereddütsüz okumam için çok sağlam bir referans oldu bu kitap bana.

Merve Özdemir 
09 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Öncelikle bu Sabahattin Ali'den okuduğum ilk kitaptı ve oldukça beğendim. Ünlü yazarın bu kitabı hakkında o kadar çok güzel yorumlar duyuyordum ki içtenlikle bu kitabı okumak istiyordum ve geçen kütüphane raflarında gezerken şans eseri elime bu kitap geçti. Kitabın kapağının yıprandığından belliydi çok tutulan bir roman olduğu.Gerçekten güzel bir kitap bunu 24 saat bile geçmeden okuyan biri olarak söylüyorum. İnsan kendi hayatından kesitler yakalayabiliyor şahsen bende öyle olmuştu.Arada sayfalardan uzaklaşıp düşündüğüm oluyordu. Her neyse uzun lafın kısası; okumalısınız...

Ezgi Sezgin 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin anlatım diline, betimleme yeteneğine bir kere daha hayran kaldım.
Kitabı okurken Raif Efendi'nin ve Maria'nın yanındaymış gibi hissettim.Raif Efendi'nin kendisine özel hayal dünyasının olmasını, burada geçici de olsa burada mutluluğu yakalayabilmesi yönünü biraz da kendime benzettim.
Raif Efendi duygularını, yalnızlığını, üzüntülerini, hayal kırıklıklarını anlatırken yüreğim sızladı diyebilirim.
Daha önce okumadığıma pişman olduğum ve beni etkileyen kitaplardan biri.Kesinlikle okuyun derim.

Fatma Koçoğlu 
03 Eki 23:18, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın şans eseri elime geçmesi, sanırım Haziran ayından beridir tesirini üzerimde hissettiğim Livaneli'nin 'Serenad'ı gibi uzun bir müddet beni etkisiyle uyutacak gibi.

Son günlerimin ağır aksak kendimi dinleyerek geçen saatlerinde, uykusuzluğun el verdiği kadar işlerle meşgul olmanın dışında, pekte iç açıcı yaşamadığımı farkettiren kitap oldu.

Arka kapağını okuduğum zaman, kitabın ismindeki 'Kürk Mantolu Madonna' tabirinin zannettiğimden çok uzak olduğunu gördüm. Önsözü okuduğumda ise kitap hakkında hiçbir bilgimin olmayışı beni mutlu etmeye başladı. Elimde tuttuğum hediye paketini yırtmadan önce içinde ne olabileceğini sallayarak tahmin etme hissi verdi ve Raif Efendi'yi tanıtan soru cümlelerinde, paketin içindeki her neyse çoktan etkilendiğimi hissettim.

Sayfalar ilerledikçe, sayılar arttıkça ve kitabı tutması kolaylaştıkça, kendime ne kadar acımasız davrandığımı öğrendim. Karakter analizleri, tahliller, betimlemeler, yüzlerdeki o derin ifadeler, bakışlarda "Aslında beni anlamanı ne çok isterdim.", kelimelerini duymak; birkaç ayda yaşadıklarımın özeti gibiydi.

Okumaya çok iştahlı başlamış, bitirmeye üşenmek istediğim halde uyuyakalana kadar okuduğum, tüm o içinde mükemmellik barındıran kavramları hak eden bir kitaptı. Bir kadın için bir erkeğin düşüncelerine dokunmak veyahut tam tersi olsun, bu kitap bunu başarıyor. Empati her sayfada mevcut. Durak noktaları çok az olmasına rağmen tekrar okumaya başladığınızda bocalamıyorsunuz. Arkadaşlarım okuduğum kitaplar hakkında benden yorum istediklerinde, kitabın bende hissettirdiklerini anlatırdım hep. Bu metinde öyle bir tat verecek sanırım. Onun dışında 10 puan verdiğim bir kitabı hissettirdikleri dışında, kolayca kelimelere nakşedemeyeceğimi biliyorum. Okumayı düşünenlerin listelerinde basamak atlamayı hak ediyor.

Kitaptan 418 Alıntı

Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)
Aysel 
10 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
eso.okur 
 24 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Varlık
Bu yaşıma kadar mevcudiyetinden bile haberim olmayan insanı vücudu birdenbire benim için nasıl bir ihtiyaç olabilirdi? Fakat hep böyle değil midir ? Birçok şeylere ihtiyacımızı ancak onları görüp tanıdıktan sonra keşfetmez miyiz?

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)
Zeynep 
 12 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aşk
Benim beklediğim aşk başka! O bütün mantıkların dışında, tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey. Sevmek ve hoşlanmak başka; istemek bütün ruhuyla, bütün vücuduyla, her şeyiyle istemek başka... Aşk bence bu istemektir. Mukavemet edilmez bir istemek!.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Ferah 
 01 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Yılbaşının da sence hiçbir hususiyeti yok mudur?” diye sordum.
“Hayır” dedi, “senenin diğer günlerinden ne farkı var sanki? Tabiat onu herhangi bir şekilde ayırmış mı? Ömrümüzden bir sene geçtiğini göstermesi bile o kadar mühim değil; çünkü ömrümüzü senelere ayırmak da insanların uydurması… İnsan ömrü doğumdan ölüme uzanan tek bir yoldan ibarettir ve bunun üzerinde yapılan her türlü taksimat sunidir…”

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 110)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 110)
Ferah 
06 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Ben böyleyim işte!” dedi. “Ben garip bir kadınım. Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Kutluay 
14 Eki 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

"Bir ümidim yok. Bu sondu. Artık hiç bir şeyin değişmesine imkan yok, lüzum da yok."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Ali Yalçın 
04 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Her gün odamda oturuyor, kitap okumaya çalışıyordum. Bir tek harfini bile fark etmeden sayfaları çeviriyor, bazen, dikkat etmeye azmederek baştan başlıyor, fakat birkaç satır sonra gene zihnimin başka yerlerde dolaştığını görüyordum."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 126)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 126)
Nurhan Işkın 
14 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yalnız onun yanındayken içimi müthiş bir korku, onu kaybetmek korkusu sarardı.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 129)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 129)
42 /

Kitapla ilgili 16 Haber

'Kürk Mantolu Madonna' film oluyor!
'Kürk Mantolu Madonna' film oluyor! Uzun süredir beklenen haber sonunda geldi. Sabahattin Ali'nin 'Kürk Mantolu Madonna' kitabı film oluyor!
Kürk Mantolu Madonna Tasarım Halinde Londra’da
Kürk Mantolu Madonna Tasarım Halinde Londra’da Türk edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin en çok okunan romanı Kürk Mantolu Madonna için yapılan bir tasarım 17-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Londra Tasarım Festivali’nde sergilenecek.
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne?
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne? Kürk Mantolu Madonna (1943) nicedir okurun kabulünde! Bu benim için şaşırtıcı gelmese de; ilkin orada İçimizdeki Şeytan’ı (1940), ardından da Kuyucaklı Yusuf’u (1937) görmek istiyordum. Nitekim İçimizdeki Şeytan şimdilerde okurun ilgi odağı oldu, sanırım Sabahattin Ali’nin “kült” romanı da bunu izleyecek.
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne?
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne? Kürk Mantolu Madonna (1943) nicedir okurun kabulünde! Bu benim için şaşırtıcı gelmese de; ilkin orada İçimizdeki Şeytan’ı (1940), ardından da Kuyucaklı Yusuf’u (1937) görmek istiyordum. Nitekim İçimizdeki Şeytan şimdilerde okurun ilgi odağı oldu, sanırım Sabahattin Ali’nin “kült” romanı da bunu izleyecek.
2 /