Kürk Mantolu Madonna

8,9/10  (3.192 Oy) · 
8.283 okunma  · 
3.117 beğeni  · 
41.505 gösterim
"Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum "Kürk Mantolu Madonna"yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum."

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753638029
 • Çeviri:
  Nahide Dikel
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hacı Seydaoğlu 
12 Eyl 2014, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Çok güzel bir roman deyip geçmek kitap ve Sabahattin Ali için büyük haksızlık olur. Kitabı okumadan önce popülerliğini biliyordum. O nedenle büyük beklenti içerisinde okudum. Genellikle büyük beklenti oluşunca insan istediğini bulamadığı için beğenemiyor. En azından ben böyleyim. Fakat bu kitapta böyle bir şey olmadı. Beklediğimin de üstünde çıktı. En beğendiğim yönü ise yazarın Türkçe'yi kullanma tarzı. Kişisel bir takıntım var. Anlatım bozukluklarına çok dikkat ederim bir şey okurken. Bu kitapta o kadar uzun, karışık ve devrik cümle kullanılmasına rağmen bir tane bile anlatım bozukluğuna denk gelmedim. Zaten kitabın bu muhteşemliğini anlayınca yarısından sonra anlatım bozukluklarını aramayı bıraktım. :)

Kitabın hikayesi de muazzamdı. Özellikle 1900'lü yıllarda Almanya'daki yaşamı ve Türkiye'deki yaşamı merak edenler için güzel olacaktır. Değişik bir roman işte. Bitirdikten sonra bir kaç gün hikayeyi düşünmeden edemiyor insan. Sanırım yerli edebiyatımızda bundan 5 tane daha kitap bulamayız.

1 puanı nereden kırdım bilmiyorum. Belki de ileride puanımı değiştirip 10 veririm. Fakat bence bir kitaba 10 vermek zor olmalı. Çünkü 10 verdiğiniz bir kitap sizin için her yönüyle kusursuz ve hayatınızı etkileyen bir kitap olmalı bence. Sanırım ciddi anlamda bir etki doğurmadığından dolayı 10 veremedim.

Son olarak kitabı bitirme durumum üzerine bir şey söylemek istiyorum. Sabah 11'de sınavım vardı. Antalya'dan İstanbul'a akşam 9 arabasıyla gidiyorduk İbrahim'le (@ibrahimkorhan). Sınava hiç çalışmamıştım. 20-30 sayfa okuyayım diye elime bir aldım, sabaha kadar bırakamadım. O kadar içine çektiki hikaye gerçekten bırakamadım. Sınavı bir şekilde geçtim o ayrı mesele tabi. :)

Velhasıl okuyun derim. Bu türde kitapları sevmiyorsanız bile okuyun.

Meral 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Güzel bir hayat yaşarken, beklenmedik bir durum ortaya çıkar ve bütün mutluluk yok olur. Dıştan sakin görünen fakat içinde fırtınalar kopan, hayata küsmüş bir şekilde devam eden insandır Raif.. Yüreğimde Raif 'e karşı bir acı hissediyorum hala.. Mükemmel roman.

Mahmut Çayır 
18 Eki 13:20, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Tabiki okudum. Çok beğendim. Madonna'nın sahneye çıkarken giydiği kürklerin hikayesini anlatıyor. Maradona hepimizin bildiği üzere çok ünlü bir futbolcu. Bir çoğuna göre... Aaa, Maradona nereden çıktı ayol? Aaa tabi evet evet onu da okudum. Çok beğendim. "Kürk Mantolu Maradona" yıda okudum. Oda çok ağlak bir eser. Maradona'nın sahaya çıkarken neden kürk giydiğini anlatıyor.

Esere dönecek olursak, yazarın da dediği gibi;

"Herkeşin Madonnasına kimse karışamaz."

Ben şu şekıl giyinirim Madonna şu şekıl giyinir. Özgürlüğü bidir. Benim yorunlamam bu kadar, hadi hayırlı işler !!!

Ümit 
20 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hepimiz bir Raif efendi olmak istememiş miydik kitabı okurken?.. Sonra kendimiz engel olduk kendimize, zor geldi vazgeçmek kendimizden.Hiçbir getirisi olmayan ve; gönlümüzü değil sadece bedenlerimizi tatmin eden saçma şeyler peşinde koşmamış mıydık? Çünkü biz insandık, insanlıktık...

Nurhan Işkın 
15 Eki 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Raif Efendi...Ruhunu analiz ederek yaşadığı aşkla, kendini keşfedip diğer insanlarda görmediği sevgiyi ve tutkuyu Kürk Mantolu Madonna Maria Puder'le tanıştıktan sonra daha iyi anlamaya başlayacaktı. Bomboş hayatının, ruhunu besledikçe doyduğunu tecrübe edecek ve yaşamı boyunca bu doyumu sağlayan tutkuya sarılacaktı...
İnsanın dış görünüşünden ziyade iç dünyasının anlatıldığı muhteşem bir eser...
Okuyacak olanlar asla pişman olmayacak, aksine son sayfasından sonra keşke devam etseydi diyeceğiniz etkisinde uzun süre kalacağınız bir kitap...

Merve Özdemir 
09 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Öncelikle bu Sabahattin Ali'den okuduğum ilk kitaptı ve oldukça beğendim. Ünlü yazarın bu kitabı hakkında o kadar çok güzel yorumlar duyuyordum ki içtenlikle bu kitabı okumak istiyordum ve geçen kütüphane raflarında gezerken şans eseri elime bu kitap geçti. Kitabın kapağının yıprandığından belliydi çok tutulan bir roman olduğu.Gerçekten güzel bir kitap bunu 24 saat bile geçmeden okuyan biri olarak söylüyorum. İnsan kendi hayatından kesitler yakalayabiliyor şahsen bende öyle olmuştu.Arada sayfalardan uzaklaşıp düşündüğüm oluyordu. Her neyse uzun lafın kısası; okumalısınız...

Umut 
07 Eyl 17:50, Kitabı okudu, 9/10 puan

Buraya yorum girmemek için zor tuttum kendimi ancak bu eser hakkında içim dopdolu. Gelgelelim yapılacak her övgüyü diğer arkadaşlar zaten yapmıştır diye o meseleye çok girmiyorum.
Okurken Raif Efendi'yi yaşamak, anlamaya çalışmak bile ahlar, vahlar çektiriyor. Çok önemli bir kilometre taşı olan bu eserle kitapsever herkes hayatının bir bölümünde karşılaşıyor ve okuyor.
Memleketimde heykeli ve bir parkı bulunan Sebahattin Ali'nin diğer eserlerini tereddütsüz okumam için çok sağlam bir referans oldu bu kitap bana.

Ezgi Sezgin 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin anlatım diline, betimleme yeteneğine bir kere daha hayran kaldım.
Kitabı okurken Raif Efendi'nin ve Maria'nın yanındaymış gibi hissettim.Raif Efendi'nin kendisine özel hayal dünyasının olmasını, burada geçici de olsa burada mutluluğu yakalayabilmesi yönünü biraz da kendime benzettim.
Raif Efendi duygularını, yalnızlığını, üzüntülerini, hayal kırıklıklarını anlatırken yüreğim sızladı diyebilirim.
Daha önce okumadığıma pişman olduğum ve beni etkileyen kitaplardan biri.Kesinlikle okuyun derim.

Fatma Koçoğlu 
03 Eki 23:18, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın şans eseri elime geçmesi, sanırım Haziran ayından beridir tesirini üzerimde hissettiğim Livaneli'nin 'Serenad'ı gibi uzun bir müddet beni etkisiyle uyutacak gibi.

Son günlerimin ağır aksak kendimi dinleyerek geçen saatlerinde, uykusuzluğun el verdiği kadar işlerle meşgul olmanın dışında, pekte iç açıcı yaşamadığımı farkettiren kitap oldu.

Arka kapağını okuduğum zaman, kitabın ismindeki 'Kürk Mantolu Madonna' tabirinin zannettiğimden çok uzak olduğunu gördüm. Önsözü okuduğumda ise kitap hakkında hiçbir bilgimin olmayışı beni mutlu etmeye başladı. Elimde tuttuğum hediye paketini yırtmadan önce içinde ne olabileceğini sallayarak tahmin etme hissi verdi ve Raif Efendi'yi tanıtan soru cümlelerinde, paketin içindeki her neyse çoktan etkilendiğimi hissettim.

Sayfalar ilerledikçe, sayılar arttıkça ve kitabı tutması kolaylaştıkça, kendime ne kadar acımasız davrandığımı öğrendim. Karakter analizleri, tahliller, betimlemeler, yüzlerdeki o derin ifadeler, bakışlarda "Aslında beni anlamanı ne çok isterdim.", kelimelerini duymak; birkaç ayda yaşadıklarımın özeti gibiydi.

Okumaya çok iştahlı başlamış, bitirmeye üşenmek istediğim halde uyuyakalana kadar okuduğum, tüm o içinde mükemmellik barındıran kavramları hak eden bir kitaptı. Bir kadın için bir erkeğin düşüncelerine dokunmak veyahut tam tersi olsun, bu kitap bunu başarıyor. Empati her sayfada mevcut. Durak noktaları çok az olmasına rağmen tekrar okumaya başladığınızda bocalamıyorsunuz. Arkadaşlarım okuduğum kitaplar hakkında benden yorum istediklerinde, kitabın bende hissettirdiklerini anlatırdım hep. Bu metinde öyle bir tat verecek sanırım. Onun dışında 10 puan verdiğim bir kitabı hissettirdikleri dışında, kolayca kelimelere nakşedemeyeceğimi biliyorum. Okumayı düşünenlerin listelerinde basamak atlamayı hak ediyor.

FatihTub* 
17 Kas 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Bazı kitaplar yazıldıkları dönemde görmedikleri ilgiyi sonraki devirlerde görürler.Bu kitap da son zamanlardaki gördüğü ilgiyi yazıldığı dönemde görmemiştir. Ben de bu ilgiden etkilenip kitabı okudum.Bana fazla şişirme bir kitap gibi geldi.Bu kadar ilgiyi hak edip etmediği tartışılır.Kötü de denemez ama abartmaya da gerek yok.
Bu kitabı beğenenlere önerim, hemen hemen benzer olay örgüsü olan ama bu kitaba göre kat be kat daha iyi olan Mustafa Kutlu'nun Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı kitabını okumalarıdır.Bunu beğenen onu hayli hayli beğenir.

Kitaptan 381 Alıntı

Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)
Aysel 
10 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
eso.okur 
 24 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Varlık
Bu yaşıma kadar mevcudiyetinden bile haberim olmayan insanı vücudu birdenbire benim için nasıl bir ihtiyaç olabilirdi? Fakat hep böyle değil midir ? Birçok şeylere ihtiyacımızı ancak onları görüp tanıdıktan sonra keşfetmez miyiz?

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)
Hacı Seydaoğlu 
 12 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsan
Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!.. Niçin bunu anlamakta bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz? Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz?

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 38)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 38)
Zeynep 
 12 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aşk
Benim beklediğim aşk başka! O bütün mantıkların dışında, tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey. Sevmek ve hoşlanmak başka; istemek bütün ruhuyla, bütün vücuduyla, her şeyiyle istemek başka... Aşk bence bu istemektir. Mukavemet edilmez bir istemek!.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Ferah 
 01 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Yılbaşının da sence hiçbir hususiyeti yok mudur?” diye sordum.
“Hayır” dedi, “senenin diğer günlerinden ne farkı var sanki? Tabiat onu herhangi bir şekilde ayırmış mı? Ömrümüzden bir sene geçtiğini göstermesi bile o kadar mühim değil; çünkü ömrümüzü senelere ayırmak da insanların uydurması… İnsan ömrü doğumdan ölüme uzanan tek bir yoldan ibarettir ve bunun üzerinde yapılan her türlü taksimat sunidir…”

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 110)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 110)
Ferah 
06 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Ben böyleyim işte!” dedi. “Ben garip bir kadınım. Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Kutluay 
14 Eki 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

"Bir ümidim yok. Bu sondu. Artık hiç bir şeyin değişmesine imkan yok, lüzum da yok."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Ali Yalçın 
04 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Her gün odamda oturuyor, kitap okumaya çalışıyordum. Bir tek harfini bile fark etmeden sayfaları çeviriyor, bazen, dikkat etmeye azmederek baştan başlıyor, fakat birkaç satır sonra gene zihnimin başka yerlerde dolaştığını görüyordum."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 126)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 126)
39 /

Kitapla ilgili 13 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne?
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne? Kürk Mantolu Madonna (1943) nicedir okurun kabulünde! Bu benim için şaşırtıcı gelmese de; ilkin orada İçimizdeki Şeytan’ı (1940), ardından da Kuyucaklı Yusuf’u (1937) görmek istiyordum. Nitekim İçimizdeki Şeytan şimdilerde okurun ilgi odağı oldu, sanırım Sabahattin Ali’nin “kült” romanı da bunu izleyecek.
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne?
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne? Kürk Mantolu Madonna (1943) nicedir okurun kabulünde! Bu benim için şaşırtıcı gelmese de; ilkin orada İçimizdeki Şeytan’ı (1940), ardından da Kuyucaklı Yusuf’u (1937) görmek istiyordum. Nitekim İçimizdeki Şeytan şimdilerde okurun ilgi odağı oldu, sanırım Sabahattin Ali’nin “kült” romanı da bunu izleyecek.
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.
2 /