Kurtlar İmparatorluğu

8,5/10  (206 Oy) · 
898 okunma  · 
158 beğeni  · 
2.867 gösterim
"Gerçekten etkileyici bir yazar."
-The Guardian-

"Grange güçlü bir kalem. Onu seviyorum."
-Anita Brookner, The Spectator-

"Eleştirilere, mantığa, gerçeğe meydan okuyan bir kitap..."
-The Washington Post-

"Paris'te sokak sokak, cadde cadde yaşanan bir kedi-fare oyunu... İstanbul'a kadar süren ve Nemrut Dağı'nda sona eren bir kaçma-kovalamaca... Jean-Christophe Grange'ye yaraşır bir kitap."
-Le Monde-

Seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı, Strasbourg-Saint-Denis'deki Küçük Türkiye, Fransız polisindeki iç hesaplaşmalar, tıbbın karanlık amaçlara alet edilmesi.

Paris'i kana boyayan Türk mafyası. Kızıl Nehirler'in, Taş Meclisi'nin ve Leyleklerin Uçuşu'nun yazarı Grange'den yine çarpıcı, yine soluk soluğa bir roman.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  405
 • ISBN:
  9789759915186
 • Orijinal Adı:
  L'Empire Des Loups
 • Çeviri:
  Tankut Gökçe (Şevket Deniz)
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Fransa'dan Türkiye'ye uzanan müthiş bir roman. Karakterler, olay örgüsü ve genel hikayeyi çok sevdim. Yazarın Kaiken ve Ölü ruhlar Ormanı romanlarını okumuştum, çevre tasvirleri ve uzun betimlemeler olaylardan uzaklaştırıp romanı sıkıcı hale getiriyordu ancak Kurtlar İmparatorluğu'nda böyle uzun ve sıkıcı betimlemeler yoktu. Yazar baştan sona gizemi ve aksiyonu bol bol kullanmış. Okurken hiç sıkılmadım, aksine merak ederek çevirdim sayfaları.
Kurgu gerçekten güzeldi, olaylar hız kesmeden devam ederken sürekli yeni bir şeyler yaşanıyordu. Türkiye - Bozkurtlar - Fransa hikayede kendilerine güzel bir yer bulmuş. Hatta ben Bozkurtlarla ilgili daha önce bilmediğim şeyler bile öğrendim.
Sonu fena değildi yalnız bir karaktere yazarın acımasız davrandığını düşünüyorum, sindiremedim başına gelenleri. Karakterleri sevdim, yazar başarılı karakterler oluşturmuş.
Kısacası ben beğendim Grangé'i ya da bu türü seviyorsanız tavsiye ederim.

Hüseyin Erol 
12 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Grange bu kitabı da okuduğum diğer kitapları-Kızıl Nehirler,Leyleklerin Uçuşu ve Şeytan Yemini- gibi beni gayet tatmin etti. Bu kitabı bulunduğumuz coğrafyada yaşayanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin 80'li yıllardaki siyasi durumunu bir Türk gibi iyi yorumlamış. Ayrıca yazar kitabında Türkiye'de yaşayan diğer ulusları da es geçmemiş. Üstadın okuduğum kitablarından en iyisiydi.

Erhan 
21 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Türkiye'nin yakın tarihini Grange'den okumak ilginçti. Milliyetçi grubun karakterlerini, örgüt yapılarını ve yurtdışı bağlantılarını çok güzel anlatmış. Bir kadının geçmişte yaşadıklarını öğrenmesiyle Fransa'da başlayan macerası, Türkiye'de son buluyor. İnanılmaz bir kurgu ve sürükleyici bir anlatım.
Grange bizim tarihimizi bizden daha iyi biliyor diyebilirim, Türkiye'yi çok iyi araştırmış yazar. Kitabı mutlaka okuyun. Filmi de var ama kesinlikle izlemeyin derim.

KeMâL 
13 Eyl 18:42, Kitabı okudu, 5 günde

Grange'dan 4. kitabımı da okudum ve hayret ettim. Bu adam bu ülkede doğup buralar da mı yaşadı ? Çok başarılı bir Türkiye analizi yapmış yazar. Diğer okuduğum kitaplarında da diyar diyar gezdiriyordu. Bu romanında da aynı şekilde gezdik fakat biraz daha az gezdik. Kurgu, betimleme, akıcılık, sürükleyicilik ve sadecelik gayet güzel.

Kitaba geçince: Anna Heymes adında bir karakterin hafızasının değiştirilmesinden başlıyor ve ardına hemen Fransa'daki Türk mahallesinde işlenen 3 bayan cinayeti olayları sırasıyla izliyor. Sonrası polisiye-gerilim türünde bir eser. Fazla olayları anlatmak istemiyorum ama içeriğinden kısa kısa aldığım notlarla söz edeceğim.
- Kına yakmak, mafya, Bozkurtlar, Başbuğ Alparslan Türkeş, Ülkü Ocakları, Mehmet Ali Ağca, 11 Eylül Saldırısı, FBI, Terör, Beyin yıkamak, Psikoloji, Zihin silme ve başka bir kişilik yerleştirme, Mafya-Devlet ilişkisi, Estetik Operasyon, 19080 Askeri Darbesi, Türkçülük, Irkçılık, Tansu Çiller, Kaçakçılık, Yurtdışına kaçak gitmek, Türk Mahalleleri, Eroin-Uyuşturucu, Din, işkence, Gaziantep, Nemrut Dağı, Mitoloji, Turan Birliği, İstanbul, Galatasaray Lisesi, Eğitim Kampları vb... bir sürü başlık altındaki konular. BU konularla ilgili bilgi almak isterseniz bu romanı okuyabilirsiniz.

Tekrar başa dönecek olursam yazarın tarih bilgisi ve ülkemizi analizi son derece başarılı. Aksiyonu bol; bu yüzden sürükleyici bir eser. Bazı bölümlerde tarihi kitap okur gibi tarih okudum. Milliyetçi grubun karakterlerini, örgüt yapılarını ve yurt dışı bağlantılarını çok güzel anlatıyor. Polisiye alanında bilgi vermek, anlattığı konuları bize nakletmek için gayet süper bir yazar. Kitabın sonunun da akıllarda muallak yarattırmadan gayet sade ve şak diye bitmemesi benim açımdan çok büyük kriter.

2. Paragraftaki konulara bakarsanız zengin bir eser. Sizlere de tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Son derece sürükleyici bir polisiye roman. Anna Heymes, garip hafıza kayıpları yaşayan bir kadındır ve biyopsiye tamamen karşıdır. Paul Nerteraux da bir yüzbaşı olup Fransa'daki Türk mahallesinde işlenen 3 cinayeti araştırmaktadır. Ancak bir arpa boyu yol alamadığı için o bölgenin en iyi polisi olan emekli bir isme başvurur, Jean Louis Schiffer'e. Onun yardımı ile pek çok nokta aydınlanır. Bozkurtlar yani ülkücüler öldürdüklerine benzer bir kadın aramaktadır. Anna Heymes ise belleğindeki sıkıntıları çözmeye çalışırken çok kötü bir gerçek ile yüzleşir. Kendisi bir Türk kızıdır ve o anda Anna Heymes olmayı tercih etmektedir. Peşindeki insanlar oldukça acımasızdır. Ve arka arkaya cinayetler işlenmektedir. Acaba bu gidile bir dur diyen olacak mıdır? Soluksuz okunan bir roman.

Esma Ünal 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, 32 günde, Puan vermedi

Geçmişinde anlam veremediği boşluklar taşıyan bir kadın, üst üste işlenmiş 3 Türk kadın cinayetinin peşinde bir polisin Fransadan Türkiyenin Nemrut dağının eteklerine kadar uzanan bir hikaye. Grange her kitabında titiz araştırmalar sonucu eserler çıkarttığını net bir şekilde okuduğum tüm kitaplarında farkındaydım fakat Grangen yazdığı bu kitapta Türk tarihi geçmişini bu kadar doğru ve gerçek aktarması beni büyüledi. Kitapta Türkler ve Türkiye hakkında geniş kapsamda dönemin siyasetçilerine kadar ince ayrıntılara yer vermesi favori kitabımın olmasını sağladı. Grangen tüm kitapları gibi bununda okumayı düşünen herkese öneririm.

özge özdemir 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

kitabın harika olayları birbirine bağlayan bir kurgusu var nasıl bağlayacağını merak edip duruyorsunuz sonra da bağladığında ahh nasıl düşünemedim diyorsunuz benim için en etkileyici yanı eski emekli polis şefi Sheiffer ın olaylara dahil olmasıve sebebinin ortaya çıkması...
ama sonu hava da kalmış daha etkileyici bir son olabilirdi öyle nefes nefese okunduktan böyle olmamalıydı dedirtiyor sonu...

NLY 
12 Ara 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Yine mükemmel bir Grange romanı.. Okurken kendine esir eden bir eser. Bu sefer Türklere değinmiş konu olarak.. Sanki Fransız bir yazar değil de bir Türk yazarın romanını okuyorsunuz. Türklerin bazı etnik kökeni araştırıp inceleyip kurgulaması gayet başarılıydı.. Yurt dışında bize bakış açısını masumane ama acı bir şekilde yüzümüze vurması..

bence okunası kitaplardan :)

Gürkan / M. K. A. 
 18 Oca 18:58, Kitabı okudu, 4 günde

Polisiye, gerilim, macera, aksiyon kısaca kurgu türünü keşfetmemi sağlayan yazar Jean-Christophe Grangé'dır. Okumuş olduğum 'Şeytan Yemini' romanı beni bu türe yönlendirdi. 'Şeytan Yemini' aynı zaman en sevdiğim kurgu romanıdır. Grangé'ı tek kitabını okumuş olmama rağmen en sevdiğim yazarlardan bir tanesi. 'Doğan Kitap'ın fahiş fiyat politikası nedeniyle diğer romanlarını okuyamadım. 'Kurtlar İmparatorluğu' okuduğum ikinci Grangé romanı oldu. Grangé, iki farklı hikaye şeklinde bu romanı anlatmış. İlk hikaye daha anlaşılır, daha akıcı iken, ikinci hikayede ise durağan bir anlatımı tercih etmiş. Özellikle ikinci hikayede mekan, cadde ve sokak isimlerini okumakta bir hayli zorlandım. İkinci hikaye 250. sayfadan sonra akıcı bir hal aldı ve birinci hikaye ile birleşti. Romanın tahmin edilir oluşu ve sonunun da çok önceden tahmin edilebilir olması, olumsuz noktalardan bir tanesi. Yine de kurgu olarak Grangé bütünlüğü korumayı başarmış. Romanın sonunda kafanızda soru işaretleri kalmıyor.

Romanın konusuna gelecek olursak; Fransa'da Türk mahallesinde üç kadın acımasız, vahşi ve işkence görerek öldürülmüştür. Bu cinayetleri aydınlatmak için deneyimsiz Yüzbaşı Paul Nerteaux görevlendirilmiştir. Paul bu üç cinayet ile ilgili elle tutulur bir kanıt bulamamıştır. Bu cinayetlerin çözümü için tek çare olarak Jean-Louis Schiffer'i görmektedir. Schiffer eski polis emeklisidir, cinayetlerin işlendiği bölgeleri iyi bilmektedir ve geçmişte kirli işleri de bulaşmıştır.

Paul ve Schiffer bu cinayetleri aydınlatabilecek midir?
Paul ve Schiffer bu suç örgütü ağında hayatta kalabilecek midir?
Anna Heymes geçmişteki kimliği tekrar kazanıp, bu kimliğe bürünmesine sebep olan kişilerden intikamını alabilecek midir?

Tüm bu sorunların cevabı 'Kurtlar İmparatorluğu' romanında gizli.

Mustafa Nurullah ERTÜRK 
06 Eyl 12:22, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Yakınlarda okumadığım bu roman her ne kadar konusunda sıkıntılar barındırsa da dili çok akıcı bir kitaptı. Filmini izlediğimde kitaptan aldığım zevki tadamadım. Hele filmin sonunda çekilen Nemrut sahnesi çok amatördü, Nemrut'ta bile çekilmemişti.
Not:Filmini izlemeyelim, kitabını okuyalım. :)

4 /

Kitaptan 30 Alıntı

Hüseyin Erol 
04 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Kim bilir kaç kez anne ve babasını, birlikte veya ayrı ayrı, bu çinko tezgahların yanı başında aramıştı? Kim bilir kaç kez onları talaşların ve sigara izmaritlerin içinden çekip almış, kim bilir kaç kez onu dünyaya getiren bu insanların üzerine kusmamak için kendini zor tutmuştu?

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 179)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 179)
Adar Erol☮ 
17 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Dünya üzerinde ülkesi olmayan en büyük halk. Yaklaşık 25 milyon, bunun 12 milyonu Turkiye'de yaşıyor. Türkler gibi onlar da Müslüman. Türkler gibi onlar da bıyıklı. Türkler gibi onlar da konfeksiyon atölyelerinde çalışıyor. Tek sorun onların Türk olmaması.

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 131)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 131)

Bir mitos efsaneye dönüşmüş bir gerçektir. Bir efsane de gerçeğe dönüşebilir. Kurtlar geri döndü. Kurtlar Türk halkını kurtaracaktır.

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 404)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 404)
Esma Ünal 
03 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Kötülüğün ne olduğunu bilmeden nasıl kötülükle mücadele edebilirsin? Düşmanının üstün taraflarını bilmeden nasıl düşmanını tanıyabilirsin?

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 136 - Doğan kitap)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 136 - Doğan kitap)
Cemre Kara 
 27 Ağu 19:13, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Tek gerçek şiddet, özel mülkiyettir.Halk yığınlarının soyulmasıdır.Sınıf bilincinin kaybedilmesidir.En kötüsü de yasaların buna izin vermesidir.

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 60)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 60)

- Tansu Çiller, Türkiye'nin eski başbakanlarından biridir. Harvard'da uluslararası ilişkiler konusunda eğitim görmüş, bir süre dışişleri bakanlığı yapmış biri. Sonra hükumetin başına geçti. Tam bir başarı timsali.
- Her siyaset adamının geçtiği yol.
- Tek farkla ama, Tansu Çiller bir kadın.

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 190)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 190)

Gecenin bu yarı karanlığında bina, geniş kubbesi, krem ve altın rengiyle bir camiyi andırıyordu; bacaklarıysa sanki birer minareydi.

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 295)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 295)
3 /