Kurtlara Söyle Eve Döndüm

8,0/10  (53 Oy) · 
88 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.532 gösterim
Aşk insanı büyütür; önce hissettirdiği tarifsiz mutluluk sonra kaybetmenin verdiği derin acıyla...

Günün birinde kimselere bahsedemeyeceğiniz türde bir sevgiye kapılırsanız?

En derine gömmeniz gereken ve ne kadar uğraşsanız da bir türlü peşinizi bırakmayan. Yok olup gideceğine zamanla daha da büyüyerek varlığınızı kaplayan ve sonunda ta kendiniz olup size dönüşen bir sevgiye?

Her bitişin yeni başlangıçlara açılan bir kapı olduğunu hatırlatan Kurtlara Söyle Eve Döndüm, önyargıların yalnızca gerçek sevgiye boyun eğdiğinin de güzel bir kanıtı...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786053482024
 • Orijinal Adı:
  Tell the Wolves I'm Home
 • Çeviri:
  Bahar Çelik
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
17 Mar 00:15, Kitabı okudu, 2 günde, 6/10 puan

Kitabın kapağına ve ismine bakarak, eğlenceli bir kitap olduğunu düşünerek almıştım. Fakat neşe haricinde bir çok farklı duyguya sürükledi.
Kitapta bir kaç konu ele alınmış. Abla kardeş ilişkisinin bozulup, son noktasına gelmesi; küçük bir kız çocuğunun dayısına olan aşkı; ardından dayısını AIDS yüzünden kaybetmesi; daha sonra da dayısının hayat arkadaşı olan kişiye aşık olması ve onu da aynı hastalıktan yitirmesi; annesiyle dayısının gençliklerinde kopardıkları bağlarınının hikayesi.
Farklı bir konusu olsa da, kitap beni rahatsız etti. Sonuçta bu olayları yaşayan kız çocuğu 13 yaşında anlatılıyor. Ve öyle de kalıyor. Sonu, kız çocuğunun büyüyüp bunun aşk değil de sevgi olduğunu anlamasıyla bağlansa, kitaba biraz daha olumlu bakabilirdim.
"2007 yılında Kurtlara Söyle Eve Döndüm adlı ilk romanını yazması için kendisine Sanat konseyi tarafından cömert bir fon tahsis edildi" diye yazar tanıtım kısmında bir cümle var. Bir çok listede de en iyi kitaplar arasına girmiş. Bunlar da beni maksatlı ve planlı yazılmış bir kitap sonucuna götürüyor. Bilemiyorum belki ben öyle düşünüyorum fakat öyle listeleri zorlayacak bir kitap değil.

Bi Poşet Kitap 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Öncelikle kitap bir edebiyat harikası değil bunu bilmeniz gerekir. Ama akıcı bir kitaba ihtiyacınız varsa, yolculukta ya da uzun süredir yaşadığınız okuyamama durumundan çıkmada size yardımcı olabilir. Sayfalar su gibi akıp gidiyor. Ve sımsıcak bi hikayesi var. Öncelikle kıskançlığın ve bencilliğin de AIDS gibi bir hastalık olduğunu öğretiyor bize, hatta daha da kötü bir hastalık. Ve sürekli sevdiği insanları kaybeden küçük bi kızın hikayesini anlatıyor. Asla insanların onun hakkında gerçekten ne hissettiğini anlayamadığını düşünen bi kızın. Yalnızca mutsuz insanların ölümden korktuğunu öğretiyor. Eğer mutluysan ve yaşamında sadece dünyanın en iyi insanları varsa bugün ölmenin senin için hiçbir sakıncası olmayacağını. Aslında öylesine okumuş gibi görünürken ve dilini de oldukça basit bulurken şu an ne çok şey öğrendiğimi gördüm. Neyi nerden öğreneceğinizi asla bilemezsiniz. Okumak istiyorsanız başlayın, pişman olmayacaksınızdır.

Zeliha adal 
17 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Çok ilginç bir kitaptı.Öyle içinde çok fazla olay da yoktu.June'un dayısının ölümünün ardından geçen zamanı ve June ve ablası Greta arasındaki ilişkiyi anlatıyordu.Ben kendi adıma içinde benden birşeyler buldum abla-kardeş arasındaki ilişki çok sağlam olmasa da güzeldi .Karakterler gerçekten orijinaldi.Ne çok sevdiğimi ne de sevmediğimi söyleyebileceğim bir kitaptı.Fakat sonuna kadar okudum.Güzel bir sonla bittiği için mutluyum...

Beyza Ömerca 
19 May 23:47, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitap genel olarak bir süreçten ibaret; bu süreç ana karakterin hissettiklerini daha iyi anlamasını sağlıyor. Kitap bence başında sonuna kadar durağan ilerliyor.Her şey sonda belirginleşiyor. Ben çok sevdim, sıkılmadan bitirdim. Dümdüz ilerleyen kitaplar da okunabiliyormuş

Merve Yüce 
10 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Okuduğum yorumlardan etkilenip aldığım büyük bir hevesle başladığım kitap hiç beklentimi karşılamadı abartıldığı kadar değil . Sayfaları saydım resmen ama Greta ve june ilişkisini merak ettiğimden bitirdim.

Süheyla Merve 
29 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kurtlara Söyle Eve Döndüm ise apayrı bir olay. Onu ayrıntılı anlatabilecek ya da yorumlayacak temiz bir kalbim yok. Sevgi, hayatımızdaki en güzel ve en değerli duygu. Bu kitapta onun kanıtı.

MrsStinson 
02 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap hakkında ne desem gerçekten az.Yazarımız aşkı o kadar masum ve güzel bir şekilde işlemiş ki hayran kalıyorsunuz.Tereddütsüz okuyun .Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

elvan bağatur 
 19 Şub 00:12, Kitabı okudu, 11 günde

"Aşk insanı büyütür; önce hissettirdiği tarifsiz mutluluk sonra kaybetmenin verdiği derin acıyla"...
Bence bir kitabı bir söz anca böyle güzel ve arı bir şekilde anlatabilirdi. Ayrıca yazarın ilk eseri olmasına rağmen o kadar sade ve anlaşılır bir dille yazmış ki okuduğunuzu çok rahat anlayabilirsiniz. Hem Yazarın bu eseri yılın en iyi kitapları arasında gösterilen romandır.

ezgi ışık 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir baş yapıt olmamasıyla birlikte önce dayısına sonrada dayısının gey sevgilisine aşık olması beni çok rahatsız etti ve hayal kırıklığına uğrattı ,tabii kitabın iyi yönleri yok değil June un ablasıyla olan ilişkisi çok iyi işlenmişti .Olaya sığ baktığımı düşünebilirsiniz ama işin özü bu

Senem Demircan 
 04 Eki 17:29, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Spoiler yememek için hakkında yazılanları okumadım. Fakat herkes çok duygusal bir kitap olduğundan bahsediyor. Umarım çok ağlamam ..
" aşk insanı büyütür; önce hissettirdiği tarifsiz mutluluk sonra kaybetmenin verdiği derin acıyla.."

2 /

Kitaptan 29 Alıntı

Ülkü Ciner 
17 Mar 00:11, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Dünyadaki türlü türlü sevgileri düşündüm. Bir defada hiç düşünmeden on farklı türünü sayabiliyordum. Anne-babaların çocuklarına duyduğu sevgi, bir köpek yavrusuna, çikolatalı dondurmaya, evinize, en sevdiğiniz kitabınıza ya da ablanıza duyduğunuz sevgi. Ya da dayınıza. Bir bu tür sevgiler vardı, bir de diğer tüm sevgiler. İçine düşülen sevgiler; aşka düşmek sevdaya düşmek gibi.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 407)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 407)
Ülkü Ciner 
15 Mar 22:22, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

"İnsan karşısına çıkan fırsatları değerlendirmeli yoksa elinden kayıp gidiverir,"...

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 52)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 52)
Serap 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

''Sanırım ben hikayesinin nasıl sonuçlanacağını öğrenmeyi beklemek zorunda olmayan sayılı insanlardan biriyim.Hayatım bir film olsaydı şimdiye kadar çoktan sıkılıp sinemadan çıkmış olurdum.''

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 305 - June ve Toby konuşurken)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 305 - June ve Toby konuşurken)
Ülkü Ciner 
16 Mar 12:25, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

"Romantik olmak demek her zaman güzel olan şeyleri görmek istiyorsun demektir. İyi olan şeyleri. Hayatın acı gerçeklerini görmek istemediğin, her şeyin sonunda yoluna gireceğine inandığın anlamına gelir."

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 186)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 186)
Serap 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir insan bu derece çaresiz ve üzgün olduğu halde nasıl bu kadar güçlü ve normal davranabiliyordu?

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 328)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 328)
Serap 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Birinin sana ihtiyacı olduğunu bilmenin insana bir tür güç bahşettiğini düşündüm.Bunun kemiklerimi güçlendirdiğini kanımı koyulaştırdığını hissediyordum.Kendimi, tanıdığım erkesten daha büyük ve daha akıllı hissediyordum.İstediğim her şeyi ama her şeyi yapabilirdim.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 317)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 317)
Ülkü Ciner 
15 Mar 22:03, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Ayrıca kimsenin basmadığı karların üzerinde yürümenin de güzel bir yanı oluyor. İnsana kendini özel biri gibi hissettiriyor; özel biri olmadığını bilse bile.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 45)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 45)
Cansu 
10 May 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Ama bu çok saçma. Madem o kadar mutlusun o zaman yaşamak istersin, değil mi? Mutlu olmaya devam etmek ve sonsuza dek yaşamak istersin." uzanıp Sigaramın külünü Toby'nin kül tablası olarak kullandığı o güzel toprak kaba silktim.
"Hayır, hayır. Yalnızca dünyanın en mutsuz insanları sonsuza dek yaşamayı ister çünkü hayatları boyunca istedikleri hiçbir şeyi yapamadıklarını düşünürler. Yeterince zamanları olmadığını, hayattan paylarına düşeni almadıklarını hissederler.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka BruntKurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt

Beklemek
Babam her zaman yeni çıkan şeyleri almayı ertelerdi. Akıllı insanlar fiyatlar inene dek bekler, derdi.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 290 - Martı)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 290 - Martı)
M.Y. 
15 Nis 07:59, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Utangaç
Utangaç olmak böyle bir şey işte. Böyle zamanlarda tenim çok inceymiş gibi geliyordu, sanki ışıklar çok parlakmış gibi. Sanki benim için en uygun yer serin, kara toprağın altında, olabildiğince derinde bir tünelmiş gibi. Biri bana bir soru sorduğu zaman boş gözlerle onlara bakardım ve beynim verecek ilginç bir cevap bulabilmek için çabalarken çorbaya dönerdi. Sonunca sadece başımı sallar ya da omuz silkerdim çünkü bana bakan, cevabımı bekleyen gözlerin ışıltısı çok fazla gelirdi. Her şey bittiğinde de dünyada boşu boşuna yer israf eden aptalın biri olduğumu düşünen insanlara biri daha katılmış olurdu.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 50)Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Carol Rifka Brunt (Sayfa 50)
3 /