Kurtlarla Koşan Kadınlar Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler

8,9/10  (13 Oy) · 
26 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.665 gösterim
İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. Her inceleme, kadınları ''tanımlama ve çözme'' açısından çok farklı yöntemler önerdi. Bu önermelerin ne ölçüde kadınların doğasını ilişkin isabetli ve farklı alternatifler olduğu ise tartışmalı.

Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor, kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığı ile kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor.

Estes’e göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zerafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, Vahşi Kadın arketipinde ortaya çıkar. Estes’in ilginç örneklerle betimlediği bu arketip, doğayla bağını kopartmamış ve seçimlerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor.

Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Örneğin Afrika kökenli bir öykü, kadının ikili doğasını yansıtıyor. Ortadoğu’ya ait bir masal, sıradan bir kilim gibi görünen büyülü bir halının toplumun önyargılarını ve görünüşe ne kadar kolay aldandığını ortaya koyuyor.

Yayımlandığında büyük övgüler almış bu sıra dışı kitap, kadınları vahşi derinliklerine doğru heyecanlı bir yolculuğa çağırırken, kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü olarak da okunabilir. Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlarla vahşi bir noktada buluşmak isteyen erkekler için de vazgeçilmez bir rehber özelliği taşıyor.

“Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Jenital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yasayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir, çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir. ” Clarissa P. Estés

“İnsanlar binlerce yıldan bu yana, zor öğrenilen bilgileri edinmek ve sınırsız olasılıklar içeren düşler kurmak için büyük ateşlerin çevresinde oturmuşlardır. Günümüz dünyasında bu bilgelik yalnızca ‘gerçekler’le sınırlanmıştır. Estés, kitabında bu bilgelik ateşini yeniden yakıyor, hepimiz için.” Gloria Steinem

(Arka Kapak)
Emel G. 
25 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ilk 100 sayfasinda dilinin agirligi nedeniyle ilerlemekte biraz zorlanabilirsiniz ama sakin birakmayin; ilk 100 sayfadan sonra zaten birakamayacaksiniz. Mersin'den Kayseri'ye 6 saatlik tren seyahatinde kitabi yarilamistim. Kisa kisa mitolojik hikayeler anlatip, uzerinde yorumlar yaparak ilerliyor. Bu hikayeler uzerinden dogru bildigimiz yanlislarimizi gormemizi sagliyor. Inanilmaz eglenceli, egitici ve ogretici bir kitap. Hakkinda "her kadinin mutlaka okumasi gereken bir kitap" deniyor; bence kadinlari anlamak isteyen yada gelecegin kadinlarini yetistiren her erkegin de mutlaka okumasi gereken bir kitap.

Esra Dalkılıç 
31 May 2015, Kitabı yarım bıraktı, Beğendi, Puan vermedi

Maalesef çok isteyerek ve merakla aldığım kitabı okuyamadım,cidden sıkıldım....İleride belki bir kez daha deneri ikinci bir şans verebilirim sanıyorum...

btuncer1907 
10 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık..."

hiç bitirmeyeceğim, hep okuyucusu olacağım kitap..

Nurcan 
10 Eki 2015, Kitabı okudu, 104 günde, 5/10 puan

Kitabı okurken çok sıkıldım. Kitapta vahşi kadınlarla ilgili daha fazla mit ve öykü olacağını düşünmüştüm ama yazar bu kısımları kısa tutmuş. Bunları uzun uzun yorumlarken tekrara düşmüş.

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
28 Nis 13:43, Kitabı okudu, 24 günde, Beğendi, 10/10 puan

bu kitabı çok beğendim. yazar kendinden çocukluğundan tüm hayatından birşeyler katmış. öyküleri tek tek ele almış incelemiş, yorumlamış... başucu kitabı olabilecek nitelikte. bu kitapla birlikte çocuklarıma daha fazla öykü anlatmaya karar verdim. ..

Kitaptan 24 Alıntı

“İnsan yeni bilgiler edindiğinde duygu durumu değişir. Duygu durumu değiştiğinde, yüreği de değişir.”

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. EstesKurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes
Mine 
07 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Sevmek, onunla birlikte kalmak demektir.
.......
Sevmek, her bir hücreniz ''Kaç!'' derken, kalmak demektir.
...

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 161)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 161)
Mine 
07 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bütün ''hazır olmamalar'', bütün ''zamana ihtiyacım varlar'' anlaşılabilir, ama sadece bir süre için. Gerçek şu ki, asla bir ''tamamen hazır olma'' söz konusu değildir, asla bir gerçekten ''doğru zaman'' yoktur. Bilinçdışına her inişte olduğu gibi, öyle bir zaman gelir ki, sadece en iyisi umularak burun sıkı sıkıya kapatılır ve en derin sulara atlanır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 165)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 165)
Mine 
14 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Yaratıcı hayatınız için, yalnızlığınız için, olma ve yapma zamanınız için, asıl hayatınız için en önemli şey devam etmek, direnmektir; devam etmek, çünkü vahşi doğanın vaadi şudur: Kıştan sonra, her zaman ilkbahar gelir. (...)

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 213)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 213)
Mine 
07 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bilirsiniz, bazen uyuyan insanlar düş gördüklerinde gözlerinden bir damla gözyaşı sızar; buna ne tür bir düşün neden olduğunu asla bilmeyiz, ama bunun ya bir üzüntü ya da özlem düşü olduğunu biliriz.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 153)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 153)
Mine 
14 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Donup kalmak bir kişinin yapabileceği en kötü şeydir. Soğukluk, yaratıcılığa, ilişkiye ve bizzat hayata verilen ölüm öpücüğüdür. Bazı kadınlar soğuk olmak sanki bir başarıymış gibi davranırlar. Oysa bu bir başarı değildir. Bu, savunmaya yönelik bir öfke eylemidir.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 207)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 207)
Mine 
07 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

''Sadece emin olmak için/evetin sonuna kadar evet olduğuna/ona tekrar/tekrar ve tekrar ve tekrar soruyorum.''

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 140)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 140)
3 /