Kuşatma ve Fırtına

8,2/10  (36 Oy) · 
60 okunma  · 
26 beğeni  · 
992 gösterim
Her zaman böyle olmayacak. Özgür kaldığın günlerin sayısı arttıkça hayatın kolaylaşacak… En güçlü Grishalardan biri olan Güneşin Elçisi Alina Starkov, Karanlıklar Diyarı'nda yaşanan faciadan kaçıp arkadaşı Malyen'le birlikte, arkasında bıraktığı dünyanın karmaşasından uzak kalacağını düşündüğü bambaşka topraklara doğru yola çıkar.

Ancak kaderinden ve geçmişinden kaçmak sandığı kadar kolay olmayacaktır. Karanlıklar Efendisi yenilediği gücü ve ölümcül planlarıyla yeniden karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır. Alina'nın Karanlıklar Efendisi'ni yenmek ve terk etmek zorunda kaldığı Ravka'yı özgürlüğüne kavuşturmak adına gereken güce ulaşması için uzun ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkması gerekecektir.Kuşatma ve Fırtına'nın karanlık dünyasında Alina'yla birlikte kaybolacak ve oradan asla dönmek istemeyeceksiniz.

"Eşsiz ve büyüleyici tasvirlerin her sayfasında kendini hissettirdiği Kuşatma ve Fırtına'nın kendine özgü dünyası onu benzersiz kılan etkenlerden sadece biri."
-Booklist-

"Mükemmel bir kurgu ve aksiyonla harmanlanmış bu sürükleyici roman okurların hayal gücünü harekete geçirmekte oldukça başarılı."
-The Los Angeles Times-

"Bardugo yine fantastik edebiyatın nasıl yazılması gerektiğini ispatlar nitelikte bir romana imza atmış."
-The New York Times-

Kuşatma ve Fırtına'yı bitirdikten sonra onun daha önce okuduğunuz hiçbir kitaba benzemediğini anlayacaksınız."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053482987
 • Çeviri:
  Ozan Aydın
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
05 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

'Gölge ve Kemik' kitabıyla başlayan serinin ikinci kitabı olan 'Kuşatma ve Fırtına', fantastik sevenlerin ilgisini çekecektir. Serileri kitaplarının 2.lerinin ortak özelliği olan durağanlık bu kitapta da var. Yine de sıkıcı boyutta değil. Yazarın sıradışı karakterler ve ilginç olaylarla kurguladığı kitabı, insanı hemen 3. kitabı okumaya davet ediyor.

Beyza Yuksel 
21 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kuşatma ve Fırtına 2.kitabımızda bol aksiyonluydu. Gerçekten Bardugo'nun hayal gücüne hayran kaldım. Yarattığı karakterler de ilgi çekici. Ne olacağını hiç bilemiyorsunuz. Malyen ve Alina'yı çok sevdim. Gerçi bazen Alina'yı yumruklayasım gelmiyor değil :))
Hikayeye öyle bir dalıyorsunuz ki bırakamıyorsunuz yani ben bırakamadım gece bitirdim ve rüyama girdi.
3.kitapla devam edeyim. Keyifli okumalar :)

Gülzar Ardal 
 26 Nis 20:56, Kitabı okudu, 5 günde, 7/10 puan

Kuşatma ve Fırtına'yı ilk kitap bittiğinden beri okumak istiyordum.
Fakat biraz hayal kırıklığına uğradım. İlk kitaba göre çok durgundu.
Aslında sadece ilk 50 sayfa ve son 50 sayfa biraz heyecanlıydı, devamı bayağı durgundu.
Ama tabi kitabı yine de sevdim ve hemen önümüzdeki ay 3. kitabı okuyup seriyi bitireceğim. Son kitabın daha heyecenlı olduğu kesin..
vee spoiler vermek istemem ama çok süper şeyler olacak heyecan dolu.
Açıkçası ben ilk kitabın başlarıunda Karanlıklar Efendisini çok sevmişti.
Böyle şeyler yapmamalıydı.
7 puan vermemin sebebi 50-180 sayfaları arasının biraz durgun olmasıydı.
Ama kitabı kesinlikle okuyun derim.
Alina çok tatlı bir karakter kitap boyunca ona gıcık olup yaptığı şeyleri çok saçma buldum. Hala da fikrim pek değişmiş sayılmaz.
Bu kitapta yeni bir karakter katıldı Nikolai..
Favori karakterim tabi ki Nikolai oldu.
Kuşatma ve Fırtına'yı başlarlar da okurken sıkılsam da 100 sayfa sonra falan aksiyon arttı ve kitap bana seriyi tekrar sevdirmeyi başardı. Bir de şu Alina ne istediğine karar verip ipleri eline alsaydı veya en azından çaba gösterseydi, bu kitap çok daha güzel olurdu...

Nejla GÜNEŞ 
18 Kas 05:59, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Leigh Bardugo'nun The Grisha serisinin ikinci kitabı olan Kuşatma ve Fırtına , ilk kitaba göre bence daha akıcı ve okunasıydı. Belki de karakterler biraz daha pekişmiş olmasından kaynaklı bilemiyorum ama sanki olay örgüsü biraz daha akıcı geldi bana. Kitaptaki karakterler öyle gizemli ki hangisi kötü hangisi iyi ayıramadan , acabalarla okuyorsunuz. Fantastik yaratıklar ve konu akışıyla çok heyecanlı bir yerde bitiverdi kitap. İster istemez üçüncü kitap olan Çöküş Ve Yükseliş' i merak edip okumak isteyeceksiniz benim gibi. İlk kitabı her ne kadar metazori bir keyifle okumuş olsam da ikinci kitapla merakımı fetheden bir roman oldu. Okumaya devam :)

Ümran 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Serinin en durağan kitabı olmasına rağmen Nikolai'nin sempatik eğlenceli kişiliği sayesinde serinin okurken en keyif aldığım kitabı.Ama bu seride favorim - bu kitapta pek olmamasına ragmen- Karanlıklar Efendisi.

İnci Demirel 
11 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Karanlıklar Efendisine karşı olan Alina, ona tutsak günler geçiriyor. Kesinlikle çok akıcıydı ve yazar harika işler başarmış. Ütopik kitap sevenlerin kesinlikle okumak isteyecekleri bir kitap!

TSena_gl 
26 Nis 13:10, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bu kitap ve sonu... Şoktayım. Karanlıklar efendisinden, hiç beklemediğimiz, aklımıza gelmeyecek bir kişi tarafında kurtarılan Alina, toparlanmaya çalışırken, gücünü yenileyerek yeniden doğuyor. Karanlıklar Efendisine karşı savaşmak için planlar, hazırlıklar yapılıyor. Alina artık eski Alina değildir. Hatta gücünden dolayı aç gözlülüğe adım adım yaklaşmaktayken, etrafındaki en yakınlarından uzaklaşıyor. Bu da nefret ettiğim kısım. Cidden bir kitapta da güçlenince değişmesin bir insan. Bir aptal yüzünden her şey yerle bir oluyor. Alina'ya kıza kıza kitabı okurken en sonunda beni şoka uğratıyor. Kitap bitince "neler oldu orada yahu" modundaydım. Hemen 3.'ye başlayacağım...

Rabia 
28 Haz 03:26, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

birinci kitap kadar olmasada 2. kitapta harikaydı . devamı cok guzel bır sekılde gelmıs ve gercekten kitabın son sayfasına kadar hıc sıkılmadan 2 günde bitirdim :) 3. kitabı sabırsızlıkla beklıyorummm

Burcu Mutlu 
11 Şub 15:13, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Harika bir devam kitabıydı... Fantastik kurgu ustaca işlenmiş ve zekice anlatılmış. Tek kelime ile fantastik bir dünya'ya daha ilk sayfadan giriyorsun. İlk kitabından bile daha iyiydi...

Kitaptan 19 Alıntı

Ülkü Ciner 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

"Tarlayı süren öküz boyunduruğun ağırlığını hisseder, peki kuş kanatlarının ağırlığını hisseder mi?"

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 37)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 37)
Ülkü Ciner 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Yolun yarısında kenardaki adamla kadının yanından geçiyoruz. Adam ıslık çalıyor, müzikle aynı anda elindeki bastonu sallıyor. Kadın sırtında bir torba tuzla başını önüne eğmiş onun arkasında ağır ağır yürüyor.
"Çok mu fakirler?" diye soruyorum Ana Kuya'ya.
"Diğerleri kadar fakir değiller."
"O zaman neden adam eşek almıyor?"
"Eşeğe ihtiyacı yok," diyor Ana Kuya. "Karısı var."

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 36)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 36)

"O bana, benim yanıma ait, diye bağırmak istedim. Ama bunun doğru olmadığını biliyordum."

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 407)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 407)

Taştan bir şeyleri inşa edebilecekken tuğlaların olmasını isteme. Önünde ne ya da kim varsa onu kullan.

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)

Beklentilere aldırış etmemek sorun değil ama asla karşındakileri hayal kırıklığına uğratma.

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)
2 /