8,8/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
1 beğeni  · 
593 gösterim
Çağdaş Türk hikayeciliğindeki güçlü konumuyla kendinden sonra gelen pek çok öykücüyü derinden etkileyen Rasim Özdenören, Kuyu'daki öykülerinde değişim, uyumsuzluk, yabancılaşma konularını hikayeciliğimizde ilk kez yerli bir bakış açısıyla ve bütün boyutlarıyla dile getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789753553926
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
kafka tamura 
18 Eki 13:30, Kitabı okudu, 8/10 puan

İki günümü dolduran kısa ama dolu bir Rasim Özdenören hikayesi Kuyu. Çok etkileyici bir anlatım var bu öyküde. Yer yer Aylak Adam'ın Bay C.si geldi gözlerimin önüne. Özdenören Hz.Yusuf'un düştüğü Kuyu'ya gönderme yaparak oluşturmuş bu öyküyü. Sanırım nefsi anlatmak adına kullanılabilecek en güzel metafor olsa gerek Kuyu. Arka kapakta yer alan şu sorular eşliğinde okuyorsunuz kitabı:
..Nefs, kendine zulüm uygulandığını ileri sürerek de bundan kendine pay çıkartmaya girişebilir. Bunlara rağmen kuyudan çıkması gerekiyor, öyle mi? Öyleyse ağırlıklarını bırakması mı gerekiyor? Ağırlıkları? Ağırlıkalrı ne olabilir? Bundan kolay ne var, ne olacak? Ağırlığı, bizzat nefsinden başka ne olabilir? Ama onu nasıl terk etmeli? Nefs terk edilebilir mi?
Öykünün baş karakteri Yusuf'un kendine yaptığı yolculuğu bir günah ağı içerisindeki sızlanmalarını, çırpınışlarını, gerçeği arayışını ve nefsi zorlayan günahların ağırlığıyla kendini sorgulayışını son derece farklı bir üslup ile aktarmış Özdenören. Gül Yetiştiren Adam'ından sonra Kuyu gerçekten güzeldi.

Yusuf ve onun kuyusu. Ve modern çağın Züleyha'sı Zeliha. Günah sızan bir hayattan kurtuluş için çıkığı yol, ve Kuyu'nun içinde mi dışında mı olduğunu anlayabilmek için yapılan mücadele. Hemen yanı başında duran köpeğin munis ifadesi.. Etkileyici..

Kitaptan 4 Alıntı

mütereddit 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Korkmadığını düşünüyor ve korkuyordu
Korktuğunu düşünüyor ve korkuyordu
Korku yoldaşı haline gelmişti nerdeyse

Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 83)Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 83)
mütereddit 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Otelleri ve onların odalarını ve odalardaki sevgilileri
sevgililerle geçmiş olan güzel zamanları kırık camları
patlamış lastikleri eğrilmiş gidonları bozuk dümenleri
şaşkın pusulaları yerinden kaymış kutup yıldızını venüsü
kendisini hep aldatmış olan venüsü venüsün çevresindeki kızıl ve yakut yeşili aylayı uyuşturucuyla renklendirilmiş otel uykularını
bütün bunları her şeyi ölümü ve ölümsüzlüğü sevişmeyi ve nefreti
arkasında bırakarak geçiyordu ömür...

Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 89)Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 89)
mütereddit 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Geceleri yatağına yattığında kalbinin atışlarına kulak veriyordu: kalbi, güçlü vuruşlarla, uzaklardan vurulan bir davul tokmağı gibi vuruyordu, fakat onun sürekli, bitmeden, durmadan nasıl vurabildiğine hayret ediyor, günün birinde bu vuruşlar duracak olsa ya da en azından şöyle bir durmayı denese bu duruşu nasıl önleyebileceğini bilemiyor, o zaman nasıl da aciz, umarsız bir yaratık olduğunu derinden kavrıyor, başı dönüyordu.

Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 15)Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 15)