Labirent: Ölümcül Kaçış Labirent Serisi 1

8,9/10  (227 Oy) · 
499 okunma  · 
207 beğeni  · 
3.738 gösterim
Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran'da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas'ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.

"Açlık Oyunları gibi distopik hikâyeleri sevenler Thomas'la birlikte Kayran'da maceraya sürüklenecekler."
-School Library Journal-

"Dashner gizemli, kışkırtıcı, yaratıcı ve sürükleyici bir romanla karşımızda." 
-Barnes&Noble-

"Akıcı anlatımı, akla gelen sayısız soruyu adım adım cevaplaması ve bitmek bilmeyen gerilimiyle Dashner'ın sürükleyici macerası kaçınılmaz sona doğru ilerlerken sizi merak içinde bırakacak." 
-Publishers Weekly-

"Dashner hikâyeyi ustalıkla kaleme alarak inanılmazı gerçekçi kılmayı başarıyor. Elinizden bırakamayacak ve devamında neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlanacaksınız." 
-Kirkus Reviews-

"Sayfalar boyunca bir tehlikeden diğerine sürüklenirken kitabı elinizden bırakamayacaksınız." 
-Kiss The Book-
fatih erkan 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ilk kitabı ve bence en güzel kitabıydı. Yaklaşık 60 bölüm ve bölümler arası çok kısa. Böyle olmasına rağmen yinede o küçük bölümlerde nasıl böyle çok maceralı olayların olmasına gerçekten aklım almıyor. Bu sadece serinin ilk kitabı için değil tüm seri için söylenecek bişi bence. Kitabı elinize aldığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız ve "Şu bölüm bitsin ondan sonra bırakırım" demenize rağmen bi 10 bölüm okursunuz. Bence kitabı okumadan önce şöyle derin bir nefes alın ve kitabı okumaya başlayın. Kısaca elinizden bırakamayacağınız ve kesinlikle okunması gereken bir kitap bence.

Ayçagül Akar 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Açlık Oyunları” tarzında olan “Labirent” serisi dört kitaptan oluşuyor.
Kitapla önce filmi aracılığı ile tanıştım. Tesadüfen filmin 10-15 dakikasını izledim ve kitaptan uyarlama olduğunu öğrendim. Konusu beni o kadar cezp etti ki -devasal bir taş duvar ardına hapsedilmiş bir gurup genç- hemen ertesi gün büyük bir merakla kitabı okumaya başladım ve birkaç gün içinde bitirdim.
Ancak 2. Kitapta olayların çok peş peşe ve yoğun olması beni yordu. İlki kadar keyif alamamama rağmen seriyi tamamlama takıntımdan dolayı üçüncü kitabı da okudum ve zor bitirdim. İlk kitabın ardından konu bambaşka yönlere doğru gitmeye başladı ve sıkıldım açıkçası. Son kitabı okumayı düşünmüyorum.
Aksiyon seven okurların zevkle okuyacağı bir seri.
Bu arada filmin devamını halȃ okumadım.

Meçhul_Bayan 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okurken sanki siz labirentin içindeymişsiniz gibi hissediyosunuz kurgusu anlatımı gerçekten mükemmel. Ama kesinlikle ilk kitabı okumalısınız kitabi okuduktan sonra filmi izlediğinizde filmin biraz farklı olduğunu göruyosunuz diğer serilerinde de bunu farkedebilirsiniz.

Serdar Poirot 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Labirent adlı serinin son derece güzel ilk romanı. Kayran adında bir yere her ay bir çocuk gönderilmektedir ve en son gelen çocuk Thomas'tır. Ancak Thomas geldikten bir gün sonra Teresa adında bir kız gelir. Kayran'dakiler bir Labirent içindedir. Onları gözetleyen Bıçak Böcekler vardır ve öldürmeye çalışan Izdırap Verenler. Çocuklar kendileri hakkında çok az şey hatırlamaktadır. Ancak bu Thomas için biraz daha farklıdır. Kayran'da Alby, Newt, Chuck, Minho ile tanışır ve Gally adında bir düşman edinir. Sanki buraya daha önce de gelmiştir. Koşucu olur ve Labirent'i çözmeye çalışır. Izdırap Veren'lerin ısırdıkları bir değişim geçirmekte ve geçmişi hatırlamaktadır. Thomas kendini zorla ısırtır ve geçmişi hatırlar. Aslında hepsi bir deneyin içindedir ve haritalardaki kodu bilgisayara girerek Labirent'i yok edebilirler. Acaba bu işi başarabilecekler midir? Alby'nın Işıl dediği şey nedir? Labirent'ten kurtulabilirlerse onun için daha mı iyi olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Merve Akpınar 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle yazara hayran olduğumu söylemeliyim. Ortam ve hikaye kesinlikle harikaydı. Bir insan nasıl böyle bir şeyi kurgular anlayamıyorum ve açıkçası hikayenin başını yani son kitabı çok merak ediyorum. Son kitap diyorum çünkü araştırdığım kadarıyla son kitapta ilk kitaptan öncesini anlatıyormuş yazar. Bu kitabı aslında çok daha hızlı ve keyifle okuyabilirdim ama çok saçma bir hata yaparak kitabın yarısında filmini izledim. Filmi izledikten sonra ne kadar istesem de bir türlü istediğim keyifle okuyamadım ve bir haftanın sonunda zar zor bitirebildim. Bir daha asla böyle bir hataya düşmem ve size de tavsiyem asla bir kitaptan hoşlandığınızda acele edip filmini izlemeyin. Bu kitabı ütopyaları seven herkese tavsiye ederim. Gerçekten kaliteli bir kurgu ve kitap bittikten sonra aklımda bir cümle direk kaldı.
"İsyan iyidir."
Sırf bu isyanın merakı yüzünden tüm seriyi okuyacağım galiba. Dediğim gibi akıcı ve keyifli bir kurgu.

Gökyüzü Pandası 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başta kitapta ne olduğunu anlamasam da: Okudukça kendini içindeymişsinde sanki o olayları sen yaşıyormuşun gibi hissetmedim değil..Hiçbir şey yapmayıp kitabı hemen bitirmeye çalışıyorsun..Mükemmel bir kitap!!!

Bu kitabın filmini izlemiştim. Çok beğendim . kitabını da okumayıda çok isterim. Muhteşem olacağına eminim . kitabıda filmi kadar heycan dolu olur o zaman hiç bırakmam

Filminin izledim . Gerçekten çok güzeldi. Ama kitabını okumak eminim çok daha güzel ve heyecanlı olacaktır :-)

Elif 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumayı sevmeyenlerin bile okurken sıkılmayacağı bir kitap. Kurgusu çok güzel. Serinin diğer kitapları da kurguyu harika bir şekilde devam ettiriyor. Kitap okumayı seviyorsanız hiç zaman kaybetmeyin ve OKUYUN!

Uğur Ukut 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Gözünüzü kırpmadan okuyacağınız bir kitap. Başından sonuna kadar süper kurgu süper anlatım. Karakterler öyle güzel oturmuş ki aralarında. Olmak istiyorsunuz bazen. Serinin diğer kitaplarını araştırıyorum.

Kitaptan 12 Alıntı

Zeynep Avar 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fakat mutluluk artık hayatlarında yoktu. Sevgi, hayatlarından çıkarılmıştı.

Labirent: Ölümcül Kaçış, James DashnerLabirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner
Fangirl 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Ee... Thomas," dedi Chuck "Benim adım kimden esinlenerek verilmiş?"
"Bilmiyorum, Darwin olabilir belki. Hani şu evrim teorisini bulan herif."
"Eminim daha önce ona kimse herif dememiştir.

Labirent: Ölümcül Kaçış, James DashnerLabirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner
Mertcan Yüce 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaş olsak da her şey kuralına göre işlemeli, bu sayede hala hayattayız.

Labirent: Ölümcül Kaçış, James DashnerLabirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner
Zeynep Avar 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'Kim böyle bir hayatta mutlu olabilir ki?' diye düşündü. Sonra aklına başka bir düşünce geldi. ' Kim bize böyle bir şey yapacak kadar kötü olabilir? '

Labirent: Ölümcül Kaçış, James DashnerLabirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner
Fangirl 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kız derin bir nefes alırken masmavi gözleri sağa sola gidiyordu. Tekrar tekrar anlaşılmaz şekilde mırıldanırken pembe dudakları titriyordu. Daha sonra tek bir cümle söyledi; sesi derinden geliyordu fakat anlaşılırdı.

"Her şey değişecek."

Labirent: Ölümcül Kaçış, James DashnerLabirent: Ölümcül Kaçış, James Dashner
2 /