Lal Masallar

8,1/10  (11 Oy) · 
64 okunma  · 
11 beğeni  · 
903 gösterim
"Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi, masala inanmayan gerçeğe inanır mı?" 1981-89 yılları arasında yazılmış üç öykü oluşturmuştur Lal Masallar'ı. 2002'deki 8. basımının kapak resmi Mustafa Ata tarafından Lal Masallar için özel olarak yapıldı.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789753420341
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
mundo 
07 Eyl 16:26, Kitabı okudu, 42 günde, 8/10 puan

Güvercinlerin rehberlik ettiği atların rüzgârla bir olup dağları, denizleri, ovaları aşmasını seyretmek istiyorsanız; ayrıca masallara inanmayı özlediyseniz okuyun :)

yücelözmen 
03 Oca 22:08, Kitabı okudu, 13 günde, 10/10 puan

Bugünlerde bir kez daha okuduğum ve bir kez daha sözcükleri karşısında büyülendiğim Murathan Mungan'ın " Lal Masallar" kitabı 3 hikayeden oluşur: azer ile yadigar, muradhan ile selvihan ya da bir billur köşk masalı ve ulak ile sadrazam.
Bu masalların ortak paydası kahramanlardan birinin dilsiz olmasıdır.Bu masallarda şiirsellik oldukça yoğundur. Murathan Mungan'ın en güzel kitaplarından biridir. Kesinlikle okunmalı...

Kitaptan 8 Alıntı

Giderek seninle konuşabilmek olanaksız hale geliyor. Korkarım ki yakında yalnızca bir sayıklamaya döneceksin.

Lal Masallar, Murathan MunganLal Masallar, Murathan Mungan
elif dinç 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Biliyorum ki, kötülüğün gücü sonunda sahibine dayanır. Kötülüğün sınırları o kadar geniştir ki, gün gelip içine sahibini almamazlık edemez. Kendi kötülüğü ile baş edebilen hiç kimseyi tanımadım, tanımıyorum. Mutsuzluğun, kötülükle çok yakın ilişkisi olduğunu da biliyorum.

Lal Masallar, Murathan MunganLal Masallar, Murathan Mungan
Asiye Yıldız 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Gönül gözüm açılıp, ufkum genişledikçe, vazgeçtiğim şeyler çoğaldı. Rızanın kudretini öğrendim. Yetinmenin yalınlığını, soyluluğunu. Gönül gözüyle görüp, gönül verdikçe hayatın anlamları çoğalıyor.

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 116)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 116)
mundo 
01 Ağu 16:13, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Daha sonra doludizgin kırlara vurdu kendini. Ardında rüzgar, içinde keder, dilinde zincir bir zaman at koşturdu. Ölümle yarıştı. Bütün ovalar, bütün kırlar sonsuz bir boşluktaydı. Hiçbir at dolduramıyordu o boşluğu. Hiçbir menzil.

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 33)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 33)
yücelözmen 
 03 Oca 22:21, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Gönül gözüm açılıp, ufkum genişledikçe, vazgeçtiğim şeyler çoğaldı. Rızanın kudretini öğrendim. Yetinmenin yalınlığını, soyluluğunu. Gönül gözüyle görüp, gönül verdikçe hayatın anlamları çoğalıyor; kendimi ilkin kendim içinde, sonra dünya içinde tanıyordum.Kaderimin sunduklarıyla yetinmeyi de, kaderimi anlamlandırmayı da öğrendim. Sevmeyi bildim, öğrendim.Yüreğim islenmedi, yüreğim is tutmadı bu yüzden."

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 116 - Ulak ile Sadrazam)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 116 - Ulak ile Sadrazam)
yücelözmen 
 03 Oca 22:11, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"...
Kötü bir insan olmaktan alabildiğine korktum ve kaçındım.
...
Biliyorum ki kötülüğün gücü sonunda sahibine dayanır. Kötüğün sınırları o kadar geniştir ki, gün gelip içine sahibini almamazlık edemez. Kendi kötülüğüyle baş edebilen hiç kimseyi tanımadım, tanımıyorum.Mutsuzluğun kötülükle çok yakın ilişkisi olduğunu da biliyorum."

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 119 - Ulak ile Sadrazam)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 119 - Ulak ile Sadrazam)
yücelözmen 
 03 Oca 22:09, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

" Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi,
masala inanmayan gerçeğe inanır mı?"

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 47 - Murathan ile Selvihan ya da Bir Billur Köşk Masalı)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 47 - Murathan ile Selvihan ya da Bir Billur Köşk Masalı)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.