Limon Ağacı

7,5/10  (98 Oy) · 
609 okunma  · 
85 beğeni  · 
3.963 gösterim
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi... 1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşı'ndan uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki arkadaşı İsrail'in Ramla kasabasına giderler. Onlar kuzendir ve yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı, çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin ailesinin evi okula dönüştürülmüştür fakat öbür kuzen olan Bashir, kendisini içeri davet eden Dalia tarafından karşılanır. Bir Arap ve bir Yahudi ailesinin ilişkilerinin başlangıç noktası budur. Bashir babasının dikmiş olduğu limon ağacında bir sahipsizlik ve işgal duyguları içinde olur. 1948 yılında küçük bir çocuk iken Bulgaristan'dan kaçak olarak gelmiş olan Dalia Soykırım tarafından yok edilen bir umut ışığı görür. Onlar kaçınılmaz olarak kendi yazgılarını yaşamışlardır ve bu İsrail-Filistin tarihinin bir küçükevrenini oluşturmaktadır. İki genç insanın başlattığı diyalog bölgenin barış umudunu ortaya koymaktadır. Limon ağacı simgesel olarak bölgede huzurun mümkün olduğunu anlatmaktadır. Olağanüstü bir öykü ve kurgusal olmayan bir anlatıma sahip olarak sizi saracak. -Sunday Times Dalia ve Bashir'in zorluklarla dolu arkadaşlıklarını izleyerek, okuyucular dünyanın en inatçı çatışmasının birinci elden deneyimini yaşayacaklar. -Publishers Weekly Hiçbir kitap daha zorlayıcı olamaz . . . ve bu kitap kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kurgu-olmayan çalışma olacak." -Christian Science Monitor Yüzyılın yarısı boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o budur… Sandy Tolan bu ağacı bulmuştur ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir." -Milwavkee Journal Sentinel
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  6055943516
 • Orijinal Adı:
  The Lemon Tree
 • Çeviri:
  Özkan Özdem
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Tuncer KAHRAMAN 
06 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İsrail filistin olayında Filistin cephesindeki üç gencin mücadelesi ...Mücadelenin anlaşılması açısından anlamlı bir eser. Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacının dibinde buluyoruz barışa adanmış o ağacın...

Vedat Baysal 
12 Tem 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Günümüz Filistin sorununun anlaşılmasına katkı sağlamak açısından farklı bir bakış açısı getirmesi sebebiyle güzel bir kitap. Yaşananları Beşir açısından gördüğünüzde bir kez daha üzülmemek elde değil.

Züleyha TİĞİZ 
24 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yahudilerin Nazi baskısıyla gerek Almanya 'dan yada diğer Avrupa ülkelerinden Filisten 'e zorunlu göçü üzerine bir sürü film izledim ve bu konu üzerine yazılmış kitap okudum.Ve hep şunu sordum kendime 'ne istediler bu insanlardan?'.Taihi geçmişlerini hep merak ettim ve 'neden Filisten 'e gitmek istiyorlardı?'.Limon Ağacı bu konu ile ilgili merak ettiğim bir çok soruya cevap verdi.Ahhh Beşir ve Arap kökenli Filistin halkı,içim acıdı her iki irk içinde.Yahudiler çok zorluk çekmiş ama bi o kadarda zorluk çektirmiş.Tarih seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap,yazarada teşekkür etmek gerekir.

Sadettin TANIK 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Müslümanların kanayan yarası Filisin ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Hala yaşanan bu dramın ortaya çıkış sürecini iki tarafın bakış açısıyla çok güzel anlatmış. Harika bir kitaptı. Etkileyici ve düşündüren bu kitabı herkese tavsiye ederim.

Ekrem Özkara 
19 Eyl 23:10, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ortadoğu...Filistin..İsrail..Ancak bu kadar tarafsız anlatılır. İki halk ve iki aile aynı topraklarda..Kimi sürgün,kimi göçmen olarak.
Ortadoğu nun kanayan yarasını anlatan ve bir Limon ağacı ve o ağacın meyvesi olan limonun iki eşit parçası.(tadı hoşumuza gitmesede...)
Ayrıntılar bu kitapta...

Mevlüt 
28 May 22:53, Kitabı okudu, 11 günde

Günümüzde hala sürmekte olan Filistin-İsrail çatışmasını başlangıcından itibaren iki tarafın görüşleri de alınarak Filistinli Müslüman Beşir ve İsrailli Yahudi Dalia üzerinden anlatılmıştır. İlk başta bu iki karakter arasında aşk yaşandığı ön yargısına kapılmıştım ama okudukça anlıyoruz ki aralarındaki ilişki çok ayrı boyutta bir şey. Tarihi bilgiler ağırlıklı olduğu için sıkıldığım zamanlar oldu. Beşir'in hapishaneler de geçen zorlu mücadelesi ve ev özlemine; Filistin halkının acısına, uğradığı zulme ve bu yüzden yaptıkları karşı saldırılara, İsraillilerin nasıl Filistin halkını kovup, evlerine yerleştiklerine tanık oluyoruz. Anlatılanlar gerçek kişi ve kaynaklardan ibarettir. Kitap sonunda tüm kaynakları görebiliyoruz. Kitabımız önce Beşir ve Dalia'nın tanışması ile başlıyor sonrasında ise geçmişe, ilk olayların başladığı zamana doğru bir yolculuk yapıp tekrar günümüze kadar geliyoruz. Kitap da bir çok olay ve kişilerden bahsettiği için aklımda çok soru işareti oluştu ve bir süre bunları araştırmakla geçireceğim. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

Güzel bir Filistin hikayesi, tarihi gerçeklerle harmanlanmış ve yahudilerin gelişiyle topraklarını terkeden filistinlilere dair bilgi kırıntıları içeren; filistin sorununa duygusal bir bakış...

MK 
30 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Ben kötü biri değilim, yaşattıklarım yaşadıklarıma tepkidir..." der, "NEDEN?" sorusuna bir Filistinli ve bir Yahudi...

Halim Gençer 
14 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İsrail-Filistin sorununa değinen ve çocukken doğdu yeri terk etmek zorunda kalan bir genç adamın öyküsünü anlatıyor.Kitabın bazı yerleri sırla dolu ve duygusallık ağır basıyor.İsmide çok manidar

ByRam Bilici 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

konu olarak iyi ama arada olaylarda kopukluklar var, belkide çeviriden kaynaklanıyordur orjinalini okusak kim bilir belki daha akıcı bir kitaptır..

3 /

Kitaptan 42 Alıntı

Emine Zengin 
15 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Savaş için mücadele ettiğimiz yeter diyordu Rabin şimdi barış için mücadele etmeliyiz.Bu tüm savaşlardan zor-barış için savaş.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)

Nefret
Arpa eken hiçbir zaman buğday biçemez. Ve nefret eken de hiçbir zaman sevgi biçemez.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)

Kalplerimizin kökündeki, bu iş olmaz düşüncesini kökünden söküp atmalıyız. Gerçekte bu olabilir.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)
Emine Zengin 
 01 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Eğer geri gelecek kadar şanslı olursam albümü geri alırım. Ama eğer gelemezsem, lütfen benden bir hatıra olarak bunu sakla. Polonya'dan bir kalıp sabun alırsan, lütfen yüzünü yıka. Büyük olasılıkla benden yapılmış bir sabun olacaktır. Ve böylece ben de yüzüne bir kez daha dokunabileceğim.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - pegasus)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - pegasus)
Emine Zengin 
 01 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Şimdiye kadar hükümete sadık olan ben, şimdi bu konuda bağımsız hareket etme ve sadece vicdanımın sesini dinleme hakkını kullanıyorum.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 67)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 67)
Emine Zengin 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Birleşmiş milletler bölünme planına göre Filistin'in %54.5 'ini ve %80 'den fazla limon ve tahıl ekilmiş tarlalar Musevi devletine verilecekti.Yahudiler nüfusun üçte birini temsil ediyorlardı ve %7 arazileri vardı.Arapların çoğu bölünmeyi kabul etmeyecekti.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 84)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 84)
Emine Zengin 
09 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İsrail bizim için tek güvenli yerdi.Burası Yahudilerin Yahudi olmaktan utanmadan yaşayabilecekleri tek yerdi.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 232)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 232)

Filistin
"İsrail, Batılı işgalci güçlerin aklına iki nedenden dolayı geldi" dedi Dalia'ya.
"İlki, Avrupa'da sizden kurtulmaktı. İkinci olarak, bu hükumet vasıtasıyla Doğu'ya hükmetmek ve tüm Arap dünyasının yükselmesini engellemekti."

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 232)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 232)
5 /