Lotte Weimar'da

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
392 gösterim
Thomas Mann'ın ilk kez 1939 yılında yayımlanan ünlü romanı Lotte Weimar'da, modern Alman edebiyatının en çarpıcı örneklerinden biri, Mann'ın büyük usta Goethe'ye gönderdiği çok şık bir selam. Roman, konusunu bir başka romandan, Goethe'nin başyapıtı Genç Werther'in Acıları'ndan alıyor.
Aradan uzun yıllar geçmiş, Werther'in büyük aşkı Charlotte, Goethe'nin yaşadığı kente, Weimar'a, yaşlı ve zengin bir kadın olarak geri dönmüştür. Charlotte ile Goethe'nin bu buluşması yalnızca çağdaş, metinlerarası bir buluşma değildir kuşkusuz; gençlik, aşk, karşılıksız bırakılan duygular, insanın yaşama bakışının zamanla değişmesi, toplumsal ve ahlaki sorumluluklar... Bütün bunlar iki olgun kahramanın gözünden aktarılır. Böylece Alman toplumunun izleği arasından evrensel değerler yakalanır. Thomas Mann'ın bu önemli romanını okurlarımızın Genç Werther'in Acıları'nı anımsayarak okumaları kuşkusuz büyük kazanç olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9789750711060
 • Orijinal Adı:
  Lotte in Weimar
 • Çeviri:
  Gürsel Aytaç
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 15 Alıntı

İnsanın kendini, etrafında her şeyin keyfince kullanacağı bir bozuntu olacağı bir tanrı gibi görme cüretini nereden alıyor? Dostlarını bile ya da karşısına çıkan her şeyi üzerine yazacağı bir bir kağıt parçası gibi gören,

Lotte Weimar'da, Thomas Mann (Sayfa 275)Lotte Weimar'da, Thomas Mann (Sayfa 275)

Durdur zamanı! Bekçilik et ona, her saat, her dakika! Bakılmazsa sıvışır gider, kertenkele gibi, düpedüz ve sadakatsiz, peri kızı gibi. Kutsal her anı!

Lotte Weimar'da, Thomas Mann (Sayfa 245)Lotte Weimar'da, Thomas Mann (Sayfa 245)

Sen, ey güneş, boş yere çabalıyorsun
Kederli bulutlar arasından ışıldamaya.
Hayatımın tek kazancı.
Onun kaybına ağlamaktır.

Lotte Weimar'da, Thomas Mann (Sayfa 192)Lotte Weimar'da, Thomas Mann (Sayfa 192)
2 /