Mağaradakiler Bütün Eserleri 8

8,7/10  (33 Oy) · 
96 okunma  · 
24 beğeni  · 
2.459 gösterim
Aydın mı dersiniz, entelektüel mi dersiniz? İki kavrama farklı anlamlar mı yüklersiniz? Aydınlardan/ entelektüellerden çok şeyler mi beklersiniz, hiçbir şey beklemez misiniz?.. Öyle ya da böyle, kültürle derinlemesine alışveriş kaygınız varsa, zaman eksenine düşünce mesaisi düşürebiliyorsanız, bu kavramlar üzerine kafa yorarsınız, bu sorulara cevap ararsınız, ufuk ararsınız. Cemil Meriç'in "hakikatte içi de, dışı da bir" mağarayı anlattığı kitap, Mağaradakiler, bir "geniş ufuk" kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789754705997
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Bu öyle bir kitaptır ki, insana yeniden doğuşu yaşatır, mağarayı buldurur sonra adem oğlu olur, dünyaya adım attırır. İnsan bu kitabı okurken, Cemil Meriç'in o güzel anlatımıyla bir sohbeti, bir muhabbeti dinlermişçesine dalar gider..

wybie 
09 Eyl 2016, Kitabı okudu, 44 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı çok yakın bir arkadaşımın önerisi ile okudum. Özellikle giriş kısmını çok sevdim. Kitapta Cemil Meriç aydınların tanımını ve aydınların yapmadıklarını eleştiriyor. Öncelikle aydınlığın tarihi serüvenini anlatıyor. Önce dünyada sonra da Türkiye'deki gelişimini anlatıp sonuca bağlıyor. Kitap üzerine yapılabilecek çok fazla yorum yok. Sosyolojik tezler, tanımlar, yorumlar seven insanların okuyabileceği bir eser.

mustafa adak 
01 Oca 01:53, Kitabı okudu, 8/10 puan

günümüz entelektüel kavramını Avrupa'dan Asya'ya; Amerika'dan Çin'e İsrail'den Türkiye'ye; soldan sağa her yönüyle incelemiştir. Çok farklı adını dahi duymadığımız filozof ve aydınların görüşleri mevcuttur. Böyle geniş bir deryada bu kadar bilgiyi bir kitaba sığdırmış olan asrın birkaç aydınından biridir Cemil Meriç.

ziya 
03 Ara 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mağaradaki insanlar metaforu ekseninde Cemil Meriç bu kitapta Türkiye toplumunun bilinçaltını avrupa ve eski yunan toplumu ile mukayeseli olarak anlamlandırmaya çalışıyor. Dünyayı bize dayatılan kalıpların dışından görmek isteyenler mutlaka okumalı.

Kitaptan 14 Alıntı

Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım. Karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi. Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç

Masal deyip geçmeyelim. İnsan, kaba kuvvetin hükümran olduğu bir devirde hayata katlanmak için bambaşka bir dünyanın varlığına inanmak zorundadır.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç

'Her asrın,bilhassa bizimkinin bin Diyojen'e ihtiyacı var.Ama Diyojenliği göze alacak kadar pervasız,Diyojen'in sözlerine katlanacak kadar sabırlı insanlar nerede?' Guehenno.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç

İncil, barbar Avrupa’nın kanlı dişlerini, yırtıcı tırnaklarını sökemez. Eski köleler toprak kölesidir şimdi, sonra üçüncü sınıf olurlar:
Çalışan, vergi veren, adsız ve haysiyetsiz kala­balık.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç
mustafa adak 
04 Oca 23:41, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Oruspulaşmak veya yalnız kalmak işte aydının kaderi..

Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 156 - iletişim yayınları)Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 156 - iletişim yayınları)
Muhafazakar Lugat 
16 Oca 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Düşünce, mutlular için bir lüks, eksiklik duyan için ihtiyaç. Kitapla hayat, nazarî bilgi ile günlük rutin arasındaki uçurum doldurulmadıkça, tefekkür iki kutuptan birine yönelecektir : Ütopya veya beyin yıkama.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber