Mağaradakiler Bütün Eserleri 8

8,7/10  (30 Oy) · 
92 okunma  · 
23 beğeni  · 
2.310 gösterim
Aydın mı dersiniz, entelektüel mi dersiniz? İki kavrama farklı anlamlar mı yüklersiniz? Aydınlardan/ entelektüellerden çok şeyler mi beklersiniz, hiçbir şey beklemez misiniz?.. Öyle ya da böyle, kültürle derinlemesine alışveriş kaygınız varsa, zaman eksenine düşünce mesaisi düşürebiliyorsanız, bu kavramlar üzerine kafa yorarsınız, bu sorulara cevap ararsınız, ufuk ararsınız. Cemil Meriç'in "hakikatte içi de, dışı da bir" mağarayı anlattığı kitap, Mağaradakiler, bir "geniş ufuk" kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789754705997
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Bu öyle bir kitaptır ki, insana yeniden doğuşu yaşatır, mağarayı buldurur sonra adem oğlu olur, dünyaya adım attırır. İnsan bu kitabı okurken, Cemil Meriç'in o güzel anlatımıyla bir sohbeti, bir muhabbeti dinlermişçesine dalar gider..

wybie 
09 Eyl 16:15, Kitabı okudu, 44 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı çok yakın bir arkadaşımın önerisi ile okudum. Özellikle giriş kısmını çok sevdim. Kitapta Cemil Meriç aydınların tanımını ve aydınların yapmadıklarını eleştiriyor. Öncelikle aydınlığın tarihi serüvenini anlatıyor. Önce dünyada sonra da Türkiye'deki gelişimini anlatıp sonuca bağlıyor. Kitap üzerine yapılabilecek çok fazla yorum yok. Sosyolojik tezler, tanımlar, yorumlar seven insanların okuyabileceği bir eser.

ziya 
03 Ara 18:09, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mağaradaki insanlar metaforu ekseninde Cemil Meriç bu kitapta Türkiye toplumunun bilinçaltını avrupa ve eski yunan toplumu ile mukayeseli olarak anlamlandırmaya çalışıyor. Dünyayı bize dayatılan kalıpların dışından görmek isteyenler mutlaka okumalı.

Kitaptan 11 Alıntı

Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım. Karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi. Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç

Masal deyip geçmeyelim. İnsan, kaba kuvvetin hükümran olduğu bir devirde hayata katlanmak için bambaşka bir dünyanın varlığına inanmak zorundadır.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç

'Her asrın,bilhassa bizimkinin bin Diyojen'e ihtiyacı var.Ama Diyojenliği göze alacak kadar pervasız,Diyojen'in sözlerine katlanacak kadar sabırlı insanlar nerede?' Guehenno.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç
Muhafazakar Lugat 
16 Oca 12:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Düşünce, mutlular için bir lüks, eksiklik duyan için ihtiyaç. Kitapla hayat, nazarî bilgi ile günlük rutin arasındaki uçurum doldurulmadıkça, tefekkür iki kutuptan birine yönelecektir : Ütopya veya beyin yıkama.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç

Nihayet İstiklal Savaşı...Yangın alevleri içinde doğan genç bir devlet. Evet, çetin bir imtihandan yüz akıyla çıkmıştık. Ateş mazinin bir çok levslerini temizlemişti, ama Pyrhusvâri bir zaferdi bu. Batı'nın silâhlı saldırısını püskürtmüş, Batılılaşma sevdasından kurtulamamıştık. Avrupa vazgeçmemişti avından. Aydınlar devrilen hisarlar karşısında sevinç çığlıkları atıyordu. Düşmanınteslim alamadığı tek kale almıştı: hafıza, yani dil. Bugünü düne bağlayan köprü uçurulmadıkça tarihten kopamazdık. Tasfiyecilerin her taarruzu bozguna uğruyordu. Karşılarında mabedin şuurlu ve inanmış bekçileri vardı.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç
Akif 
 17 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

#cemilmeriç
Kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla... Ben kalemle doğmuşum. İnsanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım.

Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 283)Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 283)

Kilise, ezilenler adına konuşuyordu. Sonra, Sezar’ın emrine girdi. Yığınları uyuşturmak, ayaklanmaları önlemek, imtiyazları meşrulaştırmak için yalan söyletti Tanrı’ya.
O cihanşümul din, ortaçağ’da bir avuç derebeyinin fetvacısıdır. Bir dünya görüşünden çok, miskin bir ideoloji: Varlıklar, ameller, değerler, biçim ve kişiler, değişmez bir mertebeler dizisi içinde donduruldu.

Mağaradakiler, Cemil MeriçMağaradakiler, Cemil Meriç
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber