Mahalle Kahvesi

8,2/10  (35 Oy) · 
149 okunma  · 
32 beğeni  · 
2.215 gösterim
"(!) Mahalle çocuğu, Sait'in hikâyelerinde bir iki tane değildir; birçoktur. Bunu, onun bu yaşa kadar değişmemiş mizacına veriyorum. Bence Sait Faik ne genç hikâyecidir, ne ihtiyar. Bence o, kırkını aşmış bir mahalle çocuğudur.

Ama sakın bu hükmü onu kötülemek için söylenmiş bir
söz sanmayın. Çocuk deyişim ona gençlikten daha genç
bir yaş biçişimden, mahalle çocuğu deyişim de onu, ekseri mahalleden yetişenler gibi, halktan bir insan, halka bağlı bir insan sayışımdan ileri geliyor.
-Orhan Veli Yaprak-, 1 Şubat 1950
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786053607182
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zafer KORKMAZ 
 20 Mar 17:53, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı bitirince Öykü nedir diye şöyle bir düşündüm...
İçimdeki ses hemen şu cevabı yapıştırdı.Öykü budur diye...
Yıllar önce okumuştum Mahalle Kahvesini.Günlerdir öykü okuma derdine düşmüş yüreğime ,su serpecek farklı bir kaç öykü kitabını denedim.Ama olmadı.Her birinin içinde onlarca öykü vardı belki ama,hiç birinin içinde benim öyküm yoktu.Bu çıkmazdan nasıl kurtulurum diye düşündüm,düşündüm,düşündüm...
Ve yüreğimi Sait Faik'in ellerine bıraktım.
Peki içimdeki o sese öykü budur dedirten neydi ?
Sait Faik Mahalle Kahvesindeki öylülerinde,alalade insanları,sıradan bir kahveci çırağını,hasta bir işsizi,yaşlı nur yüzlü bir hallacı...kendi benliğinde yaşatıp,onları kendisiymiş gibi o kadar güzel anlatır ki şaşırır kalırsınız.İstanbul'dan,Deniz'den,Burgazada'dan ve tabiattan bahsederken, karşısında muma dönmüş bir aşık edası geçekten büyüleyicidir.Çok doğaldır yazarken.Afili laflar ,uyduruk betimlemeler onun harcı değildir.Toplumsal sorunlar karşısında dertlenip, kimseye isyan etmeden içine dönüp kendisni hırpalar ama hiçbir zaman yaşama sevincini kaybetmez.Öykülerindeki her kahraman kendisi gibidir,kendidir hatta.Hoşlandığı bir kızı bile öykülerinde kendi dünyasına yakın bir kalıba sıkıştırır.Babasının vefalı müvezzi(gazate dağıtıcısı) oğludur o.Bazen bir balıkçı,bazen balıkçı ile derleşen martı,bazen de balıktır denizde...
Bir yıl sonra tekrar okumak için sözleştim kendisiyle.
Öykü severleri öykü tadında bir gün yaşamak için Mahalle kahvesine davet ediyorum.

cansu tekcan 
12 Kas 15:07, Kitabı okudu, 6 günde, Puan vermedi

Bitince Sait Faikle sohbet etmiştik az önce diyebiliyorsunuz çünkü öyle bi havası var. Hani arkadaşlarınızla oturursunuz masaya her konudan belki tanıdığınız her kişiden bile konuşursunuz ya hani böyle kuralsız illaki sonunu getirmeniz gerekmeden. İşte öyle rahat öyle samimi öyle bizden. Canım Sait Faik. Ne kadar naif.

Banksy 
05 Oca 20:04, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kısa ve öz öyküleriyle,, okuyucunun ilgisini çekebilmiş hoş bir kitaptı

Azize Akdemir 
 23 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Harika bir hikaye kitabı. Ben kendimi buldum bu kitapta. Sanki Sait Faik benim yasam içinde aslında farkında olup da, gözlemleyip de dillendiremediğim ya da dillendirip de yazıya dökemediğim olayları, gerçekleri ve duyguları sıkmayan bir üslupla anlatmış, betimlemiş. Yeni tanıyorum Sait Faik'i, anlaşılan o ki artık beğendiğim ve takip edeceğim yazarlar arasında yer kapmış durumda.

Süreyya Can 
16 Eki 22:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sait Faik beni kitabın içine soktu. Anlattığı kahramanlarda beni yaşattı resmen. O kadar bizden ki hikayeleri. Yaşama sevincimin kaybolmakla parlamak arasında git-gel yaptığı bir dönemde kendi karamsarlığımı, üzüntümü; kısaca hissettiklerimi bu hikayelerde bulmak öyle değişik bir duygu verdi ki bir solukta okudum kitabı. Yer yer gülümseten yer yer dumanlı hava sahası hissettiren bir kitap. Okumayanlar çok şey kaçırmış demektir :)

Fatma Nur DOĞAN 
 22 Haz 04:37, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

"Onun dünya nimetlerine dört elle sarılan yaşamak hırsını, şu dünyanın toprağını, suyunu, yemişini ve güneşini yudum yudum tadarken duyduğu yaşama sevincini düşünüyorum da, Sait Faik'siz edebiyat bana kasvetli geliyor." Sabri Esat Siyavuşgil
Kısa kısa hikayelerden oluşmakta olup ilk kez 1950 yılında yayımlanmış bir eser.

in vino veritas 
02 Tem 15:34, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Onun avare, başıboş bir hayat sürüşüne hastayım. Benim şu anki halim bu. Kendimi onun hikayelerinde görüyorum. Gerek ermeni balıkçı ve topal martı olsun, gerekse baba-oğul öyküleri olsun. Plajdaki ayna öyküsü de aynı zamanda müthiş. Çok beğendim. Bu adamı seviyorum. İyi okumalar dilerim..

ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Yirmi iki öyküden oluşan bir kitap. Bazı öyküleri okurken haddimi aşarak bunu bende yazardım dedim. Bazılarını okurken hemen sözümü geri aldım. Halkın arasında yapılan gözlemler birer birer yazılmış sanki. Hani bunu bende yazarım dediklerime bakınca, İstanbul'da yaşamakta bir başka avantaj dedim kendi kendime. Bir sürü karakter ve hikaye her gün sokaklarda akıp gidiyor.
Orhan Veli Kanık bu kitabı tanıtırken Sait Faik için bir üniversitede edebiyat okutan ve bir gazetede makaleler yazan bir bayanın Sait Faik'in kahramanlarını, aşağı tabaka dedikleri, ayaktakımı dedikleri, halkın içinden seçmesini hoş görmediğinden söz ediyor. Ayrıca Orhan Veli Kanık Sait Faik hakkında derler ki: "Çok savruk. Yazdığını okumuyor. Bir yazar, okuyucunun karşısına çıkarken, kendisine biraz çekidüzen verir. Okuyucuya biraz saygı gösterir. Mecburdur buna." Sait Faik için söylenen sözlerin, galiba en haklısı bu. O savrukluğu Sait'te zaman zaman bende görüyorum. Bir cümlesini anlayabilmek için uzun uzun düşündüğüm oluyor; "Şu cümleyi şöyle kursaydı daha iyi ederdi..." dediğim oluyor. Oluyor ya, bir yandan da biliyorum onun ileri bir dil anlayışına vardığını.

Kitaptan 57 Alıntı

Sergen Özen 
31 May 05:47, Kitabı okudu, Puan vermedi

Asalet insanlardan çoktan kalktı. Ama o tuhaf kelime ne tüccar evlerine, ne kasap, ne komisyoncu karılarına, ne lokantacı suratlarına, ne büyük apartmanlara, ne de büyük *r*spulara, büyük insanlara geçti. Asalet, ümitlerimize, hüzünlerimize, yalnız fakir insanların ümitlerine, facialarına gelip kondu. Onu ne okumuş suratlarında, ne kitaplarda, ne eşyada, ne de hareketlerde aramamalıyız beyhude.

Mahalle Kahvesi, Sait Faik AbasıyanıkMahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık
Sergen Özen 
29 May 20:39, Kitabı okudu, Puan vermedi

Üstü başı muntazam, hali tavrı pek şehirli birinin benden cıgara yakmasını sevmem. Neden derseniz, birçok adamdan cıgara yakmaya cesaret edememiştir bu adam da onun için... Halbuki, hiç de cesaret edilemeyecek şey değildir. Onlardan utanmıştır, benden utanmamıştır. Buna içerlerim doğrusu. Mademki, ayıp olmasa bile, hafifçe garip bir şeydir. Birçok insana yapılamayacak bir harekettir. Ben neden seçileyim? Buna karşılık, hiç düşünmeden, hesap etmeden yol soran köylü, saf, psikoloji ve fizyonomi cahili olanlardan hoşlanırım. Onlar sorsunlar. İçlerinde gizli, hesaplı düşünceler yoktur onların.

Mahalle Kahvesi, Sait Faik AbasıyanıkMahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık
Burcu karakoç 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitaplar, bir zaman bana, insanları sevmek lazım geldiğini, insanları sevince tabiatın, tabiatı sevince dünyanın sevileceğini, oradan yaşama sevinci duyulacağını öğretmiştiler. Hayır, şimdi insanları kitapların öğrettiği şekilde sevmiyorum.

Mahalle Kahvesi, Sait Faik AbasıyanıkMahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık
Muzaffer Akar 
31 Tem 12:48, Kitabı okudu, 9/10 puan

Düşünmek iyi değil, sıhhate muzurdur. Allah'ı bile düşünemezsin. Düşündünmüydü karşına onun namına iğrenç memurlar, nefesleri yırtık para kokan şairler, ölü bekleyen imamlar çıkar. Avaidini isterler.

Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 117)Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 117)
Burcu karakoç 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu şehir laubaliliğin, kötülüğün, ikiyüzlülüğün, kaynaştığı bir şehir. İyi insanları yok mu? Dolu. Ama nasıl çekilmişler, nasıl ürkmüşler, nasıl kapanmışlar bir yere. Neredeler?

Mahalle Kahvesi, Sait Faik AbasıyanıkMahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık
Fatma Nur DOĞAN 
22 Haz 02:26, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Çekilecek bir köşemiz olacak. Yatağımız olacak. Yorganı gözlerimize çekeceğiz. Belki bir deniz kenarı, bir ağaç altı, bir rüzgar, bir sessiz kahve, bir bardak çay, bir simit, bir dilim kaşar peyniri, bir yarım kilo şarap bulursak dost olarak bu en iyisi. Ama insan? Yok kardeşim, yok, insan bulamayacağız.
("Söylendim Durdum" adlı hikayesinden)

Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 96 - YKY)Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 96 - YKY)
Hatice Nur Özcan 
31 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Hani bazı çocuklar ısrarla bir fena hareketi yapmadıklarını iddia ederler. Hakikaten de yapmamışlardır. Ama yapmış gibi bir halleri de vardır. Yapmamış insanların tabiiliğini bir türlü alamazlar. İşte ben o çocuklardan biri gibiydim. "

Mahalle Kahvesi, Sait Faik AbasıyanıkMahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık
Fatma Nur DOĞAN 
 20 Haz 14:18, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Doğru, yalnız hayalle geçiniyorum; ben yalnız hayal kuruyorum.
...
("Uyuz Hastalığı Arkasından Hayal" adlı hikayesinden)

Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 25 - YKY)Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 25 - YKY)

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.