Malcolm X İnsan Hakları Mücadelesi

7,6/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.002 gösterim
Bu kitap, "İslam'da evrensel insan hakları var mıdır?" sorusuna geçen yüzyılın hakkında en fazla konuşulan ve yazılan Amerikalı Müslümanı Malcolm X'in hayatına farklı bir yaklaşımla, bir evrensel insan hakları mücadelesi olarak bakarak cevap aramaktadır.

Malcolm X, önce sadece ABD'de yaşayan Afro-Amerikalıların, daha sonra yalnızca dünyadaki siyahların haklarını savunmak için mücadele etti. Ama nihayet, hayatının sonuna doğru, evrensel planda istisnasız bütün insanların haklarını savunmak için mücadeleye başladı. Onun düşüncesi her ne kadar bu safhalardan geçse de, değişmeyen temel özelliği haksızlığa karşı sessiz ve pasif kalmamaktı. Malcolm X'in düşüncesindeki söz konusu evrimin, nihayet evrensel insan hakları düşüncesine ulaşmasının ve bu yoldaki mücadelesinin fikri temellerini, onun giderek daha iyi kavradığı İslam'ın evrenselliğinde aramak gerekmektedir.

Malcolm X'in mirası günümüzde İslam ve evrensel insan hakları arasındaki ilişkiyi görmemize önemli bir katkı sağlamaktadır: İslam, insan haklarını evrensel planda savunmayı ve kime, kim tarafından yapılırsa yapılsın, haksızlığa "gerekli her yolla" karşı koymayı emreder.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9799752105663
 • Yayınevi:
  İlke Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Sümeyye K. 
29 May 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bize saldıran köpekleri öldürürüz,kimin köpeği olursa olsun, isterse devletin köpeği olsun, ister dört ayaklı, ister iki ayaklı olsun."

Malcolm X

Malcolm X, Recep ŞentürkMalcolm X, Recep Şentürk
Sümeyye K. 
29 May 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Amerika'nın, İslam'ı tanıması gerekir, çünkü Amerika'yı başındaki ırk belasından temelli olarak kurtarabilecek tek şey İslam dinidir."

Malcolm X

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 74)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 74)
Sümeyye K. 
 29 May 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Malcolm X öldüğünde gazeteler 'Malcolm meteliksiz öldü' diye manşet atacaklardır. Bu onun milyonlarca doları idare eden bir lider olduğu halde, hiç bir şekilde dürüstlükten ayrılmadığının tescili olmuştur.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 108)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 108)
Sümeyye K. 
29 May 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

X, bilinmeyeni temsil eder. Bir soyadı olarak kaybedilmiş;daha doğrusu çalınmış ve unutturulmuş bir Afrikalı Müslüman soyadının yerine ikame edilmiştir.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 50)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 50)
Sümeyye K. 
29 May 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ertesi sabah, arabası ile giderken kırmızı ışıkta durduğunda, yandaki arabadan bir beyaz elini uzatır ve şöyle ki: Bir beyazlar el sıkışmak ister misin ?
Malcolm X, ben bütün insanlarla el sıkışmak isterim, sen onlardan biri misin? diye sorar.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 79)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 79)
Sümeyye K. 
29 May 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ölmeden önce, konferansa kendini dinlemeye gelen insanlara son sözü, Esselamu aleyküm'dür; sözlük anlamıyla "barış üzerinize olsun!"

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 82)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 82)