Marie Antoinette Vasat Bir Karakterin Portresi

7,7/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
605 gösterim
Fransa Kralı XVI. Louis'nin karısı Marie Antoinette, uçarılığı, savurganlığı ve reform düşmanlığıyla halkın gözünde yoz soylu tipinin simgesi olmuş, Fransız Devrimi'nden sonra yaşamının geri kalan bölümünü Paris hapishanelerinde geçirmiş, 1793'te Devrim Mahkemesi'nce yargılanarak giyotinle idam edilmişti. Tarihsel karakterler üzerine benzersiz biyografileriyle tanınan Stefan Zweig, Marie Antoinette: Vasat Bir Karakterin Portresi'nde, nesnellikten çok sezgiye dayanan bir yaşamöyküsü sunuyor okurlara. Psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu ilgi sonucunda derin karakter incelemelerinde ustalaşan Zweig, Marie Antoinette'in efsanevi kişiliğine bir psikoloğun sezgi gücüyle yaklaşıyor. Fransa'nın son kraliçesinin kısacık yaşamı üstündeki esrar perdesini kaldırarak "zoraki bir kahramanlık trajedisi" anlatıyor. Türkçe'de ilk kez yayınlanan Marie Antoinette'i Tevfik Turan'ın çevirisiyle sunuyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  526
 • ISBN:
  9789750706639
 • Orijinal Adı:
  Marie Antoinette - Bildnis Eines Mittleren Charakters
 • Çeviri:
  Tevfik Turan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif dinç 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

biyografi severler için isminden de anlaşılabileceği gibi vasat bir karakterin biyofgrafisi ele alınmış kitapta fransız ihtilali ve dönemin Fransası hakkında da bilgi alabiliyorsunuz.

Kitaptan 3 Alıntı

Hayatta tek amacı, mutlu neşeli bir yaşam sürmek, onun için tanınan fırsatların tümünü kullanmaktı.Bu yüzden de onu eğlendirmeye çalışan insanları hemen sever, ondan iş isteyen herkesten de nefret ederdi.

Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 71)Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 71)