Martı Jonathan Livingston

8,6/10  (789 Oy) · 
3.079 okunma  · 
621 beğeni  · 
7.325 gösterim
Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.
Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu...
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753310086
 • Orijinal Adı:
  Jonathan Livingstone Seagull, 1970
 • Çeviri:
  Kader Ay Demireğen
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitap çok güzel, gerçekten çok güzel. Dolu mu dolu bir kitap, her sayfası her cümlesi birbirinden güzel içeriğe ve anlama sahip. Kitap martıları ve yaşamlarını konu alıyor gibi görünse de martıların temsiliyle insanlar anlatılıyor aslında.

Martı bir kişisel gelişim ve felsefe kitabı olarak da kabul edilebilir çünkü içerisinde özgürlük, sürü psikolojisi, hırslar ve özümüzü kaybedişimiz öyle güzel yer alıyor ve anlatılıyor ki roman deyip geçmek kesinlikle haksızlık olur.

Belki de özgürlüğü anlatan en güzel hikayelerden biri bu, özgürlüğün yitirilişi, önemi, kendimizi küçük şeyler uğruna kısıtlayarak asıl önemli olan şeyleri nasıl kaçırdığımız anlatılıyor. Zincirlerin zihnimizde olduğunu, özgürlüğümüzü engelleyen şeyin inançlarımız olduğu anlatılıyor. Kısacası Martı sizi, hayatınıza farklı bir bakış açısıyla bakabileceğiniz mükemmel bir yolculuğa çıkarıyor.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...on-richard-bach.html

Ismail Salma 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hep merak edip bir türlü okuyamadığım bir kitaptı. Kısacık bir kitap olsa da çok anlamlı ve güzel bir eser. Jonathan livingston azim ile başarı hikayesi insanlara kısa mesajlar veriyor. Gayet okunması gereken bir kitap.

Yusuf Ağca 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Martılar üzerinden insan doğasını anlatan bir kitap .Alışılmışların dışına çıkmamızı,kendimizi keşfetmemizi,toplumun sınırlandırılmalarını bir hiçe sayıp zincirlerimizi kırmamızı,toplumdan dışlansak bile hayallerimizin özgürlüğümüzün peşinden gitmeyi bırakmamamızı, gün gelecek o dışlandığın toplumu değiştirebileceğini anlatan güzel bir eser.Kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

Güler Ayata 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yeniden büyük bir keyifle okudum ve anladım ki; yaşamak sadece yemek içmek, sıradan olmak değil. Anlamak, öğrenmek ve yanımızdaki her şeyde sevilecek bir şeyleri bulabilmek. Sınırları sadece insanın kendisi koyabilir. Sınırlar rakamları ifade eder ve başarmak için çok çalışmalı, baktığımızı görebilmeli ve umudumuzu asla yitirmemeliyiz. Bildiğimiz doğruları istikrarlı, dinamik bir gelişme ile paylaşarak, öğreterek, zamanda ve mekanda sınırlı kalmaz, yaşamın manasını bulur ve ölümsüz oluruz.....

Murat Sezgin 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kısacık bir kitap altında birçok düşünce barındırır. Özgür insan martıların üstüne öyle güzel resmedilmiş ki. Zaman ilerledikçe otoritenin, özgürlüğü ayaklarının altına almasını bu kitapta seyredebilirsiniz.

Yazarın sözleriyle "Acaba biz, dünyamızdaki özgürlügün bitişini izleyen martılar mıydık?"

Nurhan Işkın 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Azmin zaferini anlatan bir eser.İsteğiniz doğrultusu önünüze çıkan tüm engelleri aşmanızın zorda olsa imkansız olmadığını Martı'nın öyküsü ile bir kez daha fark edeceksiniz...

-İpucu İçerebilir-


Kitap uzun zamandır elimdeydi ve okumak şimdi nasip oldu diyebilirim. Zaten bir öykü kitabı olduğu için epey ince bir kitaptı. Ve içindeki resimlerle birlikte okuduğunuz sayfa sayısı daha da azalıyor. Gelelim içeriğine,
Öykünün baş karakteri, monotonluktan sıkılan, potansiyelinin sınırlarını merak eden ve bu yolda her türlü zorluğa, dışlanmışlığa rağmen yürüyen Martı Jonathan Livingston, ne kadar yükseğe ve ne kadar hıza çıkabileceğini gördükten sonra bunu sürüsünden atılmış diğer martı kardeşlerine de öğretir ve sonunda kendi sürüsüne dönerek onların gözü önünde de uçuşlar sergiler. Tabi sürüdeki diğer martılar uçmayı sadece yiyecek aramak için bir araç olarak gördüklerinden ilk başta ona pek itibar etmezler. Lakin sonradan uçmaya meraklı çokça martı onun peşine takılır. Basit bir öykü gibi görünmesine rağmen aslında anlamlı bir kitap. Her canlının belli bir potansiyeli vardır ve bazen ne kadar yükseklere çıkabileceğine kendisi de inanmaz, hatta bunu başardığında bile anlamakta güçlük çeker. Ve bu yolda bize köstek olanlar dahi çıkacaktır. Önemli olan sahip olduğumuz yetenekleri en iyi formda kullanabilmek. Yoksa kendimize yazık ederiz.

Asude Bilgi 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın martı olası geliyor bu kitabı okurken.Güçlü ve özgün olmanın inceliklerini keşfetmenin kapılarını aralıyor.Farklılığın günümüzde yadırganmasının eleştirisi gibi farklı olmanın ayrıcalıklarını göz önüne seriyor.

Gözde Albayrak 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan'lara..
Kitabın girişinde bulunan bu söz siz kitabı okumaya başlayınca anlam kazanıyor.
Yazar martılar üzerinden aslında insanoğlunun hayatında var olan inançları,değişmeyen dar kalıpları,bizi biz yapan değerleri göz ardı ederek kendimiz olmaktan çıktığımızı çok güzel bir kurgu ile anlatmış..
Martı Jonathan'ın yaptığı gibi kendimize inanıp güçlerimizin farkına varırsak hayatta özgürlüğe kavuşabiliriz..
Kitap kısa fakat çok anlamlı ayrıca içinde bulunan resimlerde martıları gözümüzde canlandırmak için yardımcı oluyor.
Etkileyici bir öykü oldu benim için okunması gereken eserler arasında bu arada kitapta bol bol alıntı yapacağınız cümleler var :)

KörKalem 
 08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok kısa, ama çok dolu bir kitaptı Martı. Biz insanların gelişmesi aslında ne kadar kolay, toplumun dogmalarından kurtulmamız bu kadar kolayken kendimizi prangalara vurduğumuzu düşündürdü bana Jonathan.
Her üstün iş yapmış insanı bizim nasıl putlaştırdığımızı, onu öldükten sonra nasıl kutsallaştırıp, daha sonra da dejenere ederek yok ettiğimizi martılar üzerinden çok muntazaman anlatmış Bach.
Çok başarılı.

Kitaptan 190 Alıntı

Ayşegül Aydın 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, gördüklerinin özeline geçmeye çalış.

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Derya Yalınkılıç 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer dostluğumuz zaman ve uzaklıkla sınırlıysa, o yok demektir. Zaman ve uzaklıkla sınırlı olmayanı yaşıyoruz biz. Uzaklığı yenince hep aynı yerdeyiz, zamanı yenince hep aynı anın içindeyiz. Böylece her an için birlikte olacağımızı düşünmedin mi?

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek keşfetmek, özgür olmak gibi.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 33)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 33)

''Cennet bir yer, bir mekan değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet öğrenmektir, mükemmelliktir.''

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın.''

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 61)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 61)
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü rakamlar sınırları belirler; iyinin, mükemmelin sınırları yoktur.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)
Derya Yalınkılıç 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Uçmak, bir martının en doğal hakkıdır. Özgürlük ise, var oluşun bir parçasıdır. Boş inançlar olsun, gelenekler olsun, özgürlüğü kısıtlayan ne varsa, kaldırıp atmak gerek.”

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Derya Yalınkılıç 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Parçası olmadığımız bir sürünün yasalarına ne diye uyacakmışız?”

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
19 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...