Matmazel Noraliya'nın Koltuğu

8,0/10  (36 Oy) · 
205 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.105 gösterim
Peyami Safa'nın mizac ve ruh yapısına uygun düşen bir konuyu ihtiva etmektedir. Ruhçu ve akılcı dünya görüşünün yazarın anlayışı çerçevesinde birleştirilmesi esasına dayanır.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9754370567
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu anlatıcı olarak yazara en az yer veren teknikle yazılan Türkiye'deki ilk romandır. Peyami Safa ne kadar güçlü bir yazar olduğunu bu kitabında da gösteriyor. Mistik bir felsefe üzerinden merkezde Ferit karakterini alarak kurguladığı olayları anlatmaktadır. Mistisizm fazlasıyla var kitapta. Ben yazarı zaten beğenen birisiyim, lakin bu kitabından daha iyi romanlarını okudum. Romanda eksik yada fazlalık bulabilirsiniz de eğer yazmak için çabalayan birisiyseniz bunu da nasıl yazabildin be adam diyemeden edemeyeceğiniz paragraflar bulursunuz Peyami Safa'nın kitaplarında ki bu romanda da mevcuttur.

Çocukluğumda okuduğum en güzel kitaplardı Peyami Safa kitapları...
Matmazel Noraliyanın Koltuğu kitabında yazarın doğu ve batı üzerine yaptığı muhteşem örnekleme ve tahlilleri iyi hatırlıyorum. Doğuyu kediye, batıyı köpeğe benzetmesi çok ilginç gelmişti o yaşlarımda...
Peyami Safa, insanın ruh dünyasına eğilen çok akıcı üslubu olan bir yazarımız. Tüm kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.

Fatma Çetinkaya 
02 Tem 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu kitabı orta son ya da lise 1'de okumuştum ve Suç ve Ceza'yı tekrar okumuş gibi hissetmiştim kendimi.konu tamamen ondan alınmış gibi.

Gülce ERİŞMİŞ 
19 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabı okumadım, yaşadım. Hem de sadece Ferit'in gözünden değil, Ferit'in aklıyla, Ferit'in duygularıyla... Bir olayı değil, sanki Ferit'in kafasının içindekileri yazmış Peyami Safa. Günlük hayatta nasıl düşündüğünü, aklına bir şeyin nasıl dolandığını, düşüncelerinin konudan konuya atlayışını... Ferit'in kafası karıştığında benimki de karıştı ve kendimi Ferit olarak buldum. Bir karakterin gözünden olayı görmek değil, bir karakterin kafasından olayı yaşamak bu. Hatta bu, kitaba felsefik bir hava katmış. Kelimeler olmadan düşünemez miyiz diye düşünmeden edemedim. Anlatımı bu kadar farklı bir roman daha okumadım. Bu yönüyle gerçekten muhteşemdi. Kitaptaki mistik, belirsiz hava bazı yerlerde beni zor da olsa karakterden ayrılmaya zorlayıp düşünmeye sevk etti ve bu kısımların okuyucuya bırakılmasını çok beğendim.

Fatma Çiğdem Çatalkaya 
28 Şub 17:22, Kitabı okudu, 22 günde, Beğendi, 7/10 puan

Ferit'in aklından geçenleri takip etmek ilk etapta zor gelse de sonrasında akıp giden bir kitap oldu. Aynı etki Yusuf Atilgan'in "Aylak Adam" adlı kitabında da olmuştu.

Kitaptan 9 Alıntı

Delilik var olmuş bir zekânın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekânın var olmamaya devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı. Aptallığın şerefli bir tarihi bile yok.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami SafaMatmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa

Delilik
"Delilik var olmuş bir zekanın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir."

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Ötüken)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Ötüken)

"Aralarında birer santimetre beyaz boşluklar bulunan siyah noktalar birbirine değecek kadar yaklaştırıldığı zaman peyda olan çizgi vehmi gibi, bütün bir hayatı dolduran ıztıraplar arasındaki saadet anları da hazmedilerek aklın tecrit ettiği bir kader çizgisi üzerinde sıralandığı zaman, her gün bir kere değişen bir humeur grafiği, meselâ havyarın acılığını lezzetinden alan, havyarı yalnız acılık vasfına bağlayan bir zihnin ameliyesinde olduğu gibi sahte bir tecride yerini bırakıyor ve nisbinin yerini mutlak alıyordu."

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami SafaMatmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa
zeki erdem 
26 Mar 23:19, Kitabı okudu, 6/10 puan

"Çalışmanın sermayeye, çalışanın çalıştırana esir olduğu bir dünyada iktisadi hürriyet, sadece sermayenin hürriyeti demektir.
İnsan siyasi hürriyeti ne iktisadi, ne de ruhi hürriyetinden ayrı düşünülebir.
Hürriyet problemi tek bir bütündür. Parçalanmaz.
Hürriyetin şahsiyetle münasebetini aramayan hukukçu, yalnız fertle devlet arasındaki münasebet planında kalınca, aptalla zekiye, bilgisizle alime, görgüsüzle görgülüye aynı rey hakkını tanımak zorunda kalır.
Böyle bir hürriyet ve müsavat anlayışıyla iki ahmak bir dahiden üstündür.
Partilerin seçimlerde aptal avcılığına çıkmaları, onları kandırmak için başvurdukları demagojinin demokrasi yerine geçmesiyle neticelenir."

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 284 - 20.Basım 2004)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 284 - 20.Basım 2004)

Müdürlüğün önünde otobüs bekleyen üç kişinin zaman zaman aynı istikamete doğru çevrilen bakışlarından omuzlarının veya kollarının bir silkinişine kadar vuran sabırsızlığı kıskandı. İnsanın acele bir işi olmasındaki büyük saadetin kadrini bilselerdi, böyle somurtmazlardı. Ferit gibi, kendi muhayyilesinden bir varlık sebebi dilemek zorunda kalmadıkça, hiçbir insan, peşinden koştuğu ve hırpalandığı işin zahmetlerini küçük, büyük bir baş belası telakki etmek hatasından kurtulamayacaktı. Kendisini bu sabırsızların yanında her zamankinden fazla yalnız ve lüzumsuz bulan Ferit, onların peşinden otobüse binerken ne yapacağını bilmiyordu

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami SafaMatmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa
Mehmet Emin 
05 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dört sene vardır ki bir harb-ı umumi çıkmış olup milyonlarca insan birbirini telef etmektedir.Tarih-i beşeri dolduran bütün muharebeler benliğini öldürmesini bilmeyen insanın bir gaye uğrunda ölmesini öğrenmek için Cenabıhakkın ona verdoği kanlı derslere benzer.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 263)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 263)
Gülce ERİŞMİŞ 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Niçin vapurda söylemedim ona? Ne kadar sevinecekti. Bulundu Selma, bulundu. Ne? Ebedilik. Bu, benim gözlerimin altında senin bakışındır.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 130 - Ötüken Neşriyat)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 130 - Ötüken Neşriyat)