Mefisto Kulübü Rizzoli & Isles Serisi 6

8,5/10  (60 Oy) · 
215 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.711 gösterim
Şeytanın varlığı bir gerçek. Şeytan caddelerde aramızda yürüyor. Ve Şeytan, sinsice aramıza karışıp şekilden şekile giriyor...

Beacon Hillde bir grup insan Şeytanı her yönüyle analiz etmeyi amaçlıyordu. Şeytan, bilimsel olarak açıklanabilir miydi? Fiziksel bir görünüşü var mıydı? İblisler yeryüzünde geziniyorlar mıydı? Tarihin karanlıkta kalan yönlerinin, açıklanamayan olay ve sembollerinin mistik cazibesine kapılan Mefisto Kulubü üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyordu: Şeytan aslında içimizde...

Eşiklerine bırakılan dehşet verici ceset, birilerinin ya da bir şeyin şehirde kendine kurban aramak için kol gezdiğinin açık bir işaretiydi. Kulüp üyelerinin kanıtlamaya uğraştıkları teori, artık onlar için büyük bir tehlike ve korku kaynağıydı. Bu acımasız katil aralarından biri olabilir miydi? Ya da istemeden Şeytanın gizlendiği karanlıktan çıkmasına mı yol açmışlardı. Bu kafa karıştırıcı ve sıradışı olayları derinlemesine araştıran Maura ve Jane kötülüğün kalbine doğru dönüşü olmayan, dehşet verici bir yolculuğa çıkarlar. Kariyerleri boyunca karşılaştıkları en sadist düşmanla yüz yüze gelmek üzeredirler. Üstelik bu düşman bir başlangıç yapmıştır, henüz...
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  322
 • ISBN:
  9759915223
 • Orijinal Adı:
  The Mephisto Club
 • Çeviri:
  Boğaç Erkan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
AYNUR 
03 Ağu 17:22, Kitabı okudu, 2 günde

Rizzoli&İsles serisinin 6. kitabı.
Siliniş kitabından sonra bitirmeye karar verdiğim seriye merakım ve bu türe olan ilgime yenik düşüp yeniden başladım. Ve her seferinde nasıl ürpertmeyi başardığını bilmiyorum. Tess'in kurgu gücüne hayran kaldım bir kez daha...

Kitaba gelince; son derece ilgi çekiciydi. Noel gecesi işlenen bir cinayet, normal bir cinayet değil bu ama... Suç yerine işlenmiş satanik semboller ve kurbanın öldürülme şekli fazla dikkat çekici ve ürpertici. Dedektif Rizzoli ve Doktor Isles peşi sıra gelen cinayetlerin nedenini araştırırken 12 yıl öncesine dayanan bir akraba cinayetiyle karşılaşırlar...
Cinayetlerin yanı sıra satanizme giren Tess okurlarına farklı bir eser sunmuş. Tess severlerin bıkmadan okuyacakları bir kitap.

Bir Öneri; pdf'den okumamanızı tavsiye ederim, çünkü tarihi bilgilere odaklanma sorunu olabilir. Belki de ben odaklanamadım, bilemiyorum.

Keyifli Okumalar... :)

Kübra A. 
18 Eki 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Mefisto Klubü çarpık inançlara sahip insanların vahşi cinayetlerinin peşine düşüldüğü bir kitap denebilir. Her cinayet farklı işlense de hepsinin ortak bir yanı vardır: 3 ters dönmüş haç. Korkunun, gerilimin uygun dozda verildiği bu Tess Gerritsen romanı beni yine pişman etmedi.

Ceren Acer 
28 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bu yazara artık kelimeler yetersiz kalıyor. Gelmiş geçmiş en zeki gerilim türü yazarı. Kurgusu, profesyonelliği, çılgınlığı beni çok etkiliyor. TESS GERRITSEN kadar yaratıcı bir yazarın kitabına denk gelmedim. Bu romanı da kusursuzdu. Yazarın romanları adeta bende bağımlılık yaptı. Her seferinde artık ne yazacak ki diye düşünürken beni şaşkınlığa uğratan tek yazar. Sonsuz teşekkürler.

Rizzoli&Isles serisinin altıncı kitabı. Konu hristiyanlik ve satanislikle alakalı. Maura'daki değişim şaşırtıcı idi. Yazarın diğer kitaplarına göre sürükleyici değildi.

seher 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Yazarın Rizzoli&Isles serisinden bir kitap olan Mefisto Kulübü Tess Gerritsen okuduğum diğer kitapları kadar sürükleyici bulmasam da beğendiğim bir yazar olarak polisiye severlerin okuyacağı bir kitap olarak değerlendiriyorum. Şeytanın konu edildiği ve sadisce işlenen cinayetlerin bolca yer aldığı kitapta Mefisto Kulübü Üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyorlardı: Şeytan aslında içimizde var olan bir varlıktır.
Kitabı okudu, puan vermedi.

Esma Saatçı 
17 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Azimle seriyi tamamlaya çalıştığım serinin altıncı kitabında iblisin nefesini ensenizde hissedeceksiniz. Her kitapta karakterlerin birinin duygusal çözülmesini takip ettiğimizden bu seferde Maura'nın ölüler kraliçesinden kırılgan bir insana geçişini izliyoruz. Keyifle okumanız dileği ile.

Tess Gerritsen'i eleştirmekten utanıyorum ama bu hiç olmamış. Rizzoli & Isles serisinin 10. kitap hariç hepsini okudum. hepsini de inanılmaz sevdim. Sanırım tek beğenmediğim kitabı bu oldu. Eşine filan yazdırmış olabileceğinden şüpheleniyorum. Ama bir Gerritsen hayranıysanız muhtemelen bunu da okuyacaksınız....

Mehtappp 
 30 Eki 2015, Kitabı okudu, 13 günde, 9/10 puan

Rizzoli&Isles serisinin altıncı kitabı. Diğer kitaplar gibi oldukça sürükleyiciydi. Konu olarak inançlarla ilgili daha çok da satanistlik ve Hristiyanlıkla. Misal; ters haçlar, azazel, lucifer, nefilim, hanok kitabı ve daha birçoğu... Kitabın adı da bu konularla alakalı. Yazarı okumaya zevkle devam ediyorum.

fazilet özdiker 
18 Eyl 01:01, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Şeytan aslında içimizde!" Gerritsen her seferinde daha da güzel yazıyor.. Daha iyisi olur mu diyorum; oluyor! Maura'nın farklılığı ve Rizzoli'nin korkuları.. Kafa karıştırıcı, kan donduran baştan sona gerilim düşmeyen bir Gerritsen romanı daha!

Spoiler içerir.

Gerritsen’in, Rizzoli/Isles serisi ismiyle kaleme aldığı Mefisto Kulübü diğer beş seri kitabına göre durağan, gerilimden uzak fakat sürükleyici ve akıcı bir dil ile yazılmış. Yazar bu seride şeytan, ruh bilimi ve iblis gibi kavramları bu kitabında işlemiş. Şeytan kavramının bilimsel olarak açıklana bilirliği hakkında saptamalarda bulunmuş. Kişisel görüşüm olarak okuduğum en kötü seri kitabı bu oldu. Polisiye ve gerilim türünden çok ruh bilimi üzerinde durmuş, bu da kitabı polisiye türünden uzaklaştırmış. Benim ilgimi çeken diğer bir konu da kitabın isminin Mefisto olması. Kitabın içerisinde de mefisto kelimesinin ne anlama geldiği açıklanmış. Mefisto, mefistofeles kelimesinin kökünden gelmekte olup, ruhunu şeytana satan kişi anlamında kullanmaktadır.
Aslında her şey Noel arifesinde gerçekleştirilen bir cinayet ile başlamaktadır. Fakat bu cinayet Dedektif Jane Rizzoli ve Doktor Maure Isles için hiçte sıradan bir cinayet değildir. Boston yakınlarda işlenen cinayette yapılan klinik araştırmalarda bu cinayetin satanik(satanizm) bir cinayet olduğu anlaşılmaktadır. Öldürülen Lori Ann Tucker’in boğazı kesilmiş, ellerinden biri bileğinden kopartılmıştır. Ayrıca olay yerindeki duvara üç tane ter s haç çizilmiş ve Latince olarak “Günah İşledim.” yazısı yazılmıştır. İlk başlarda Dedektif Rizzoli bu yazıya ve yapılan bu şekle bir anlam veremese de zamanla bu üç ters hacın İncil de geçtiği ve iblisi anlattığı anlaşılacaktır. Ayraca katil olay yerinden ayrılmadan önce O’Donnell adında bir bayan psikiyatristi aramıştır. Bu da bir sürü soru işaretine neden olmaktadır çünkü Bayan O’Donnel suç işleyen kişileri savunmaktadır. Aynı zamanda O’Donnel; Mefisto Kulübünün bir üyesidir. Mefisto Kulübü kötülüğünün ve şeytanın var olduğunu savunan ve bu kötülüklerin insanların içinde olduğuna inanan bir kulüptür.
Adli doktor Maure, kurban Lori Ann Tucker’in otopsisine başlamıştır. Boğazın kesik olan bölümünü incelemiş, röntgen filmlerini çekmiştir. Sıra kesilen eli geldiği zaman ise kopan el ile bilekte oluşan yaralanın uyuşmadığını fark edecektir. Bu da bir başka kurbanın daha var olduğu anlamına gelmektedir. Yapılan DNA testinde de anlaşılmıştır ki el başkasına aittir.
Bir akşam doktor Maure’ya bir telefon gelir ve telefonda meslektaşlarından Anne ismindeki bir dedektifin Anthony Sansone’nin evinin bahçesinde cesedinin bulunduğu söylenir. Maure olay yerine geldiğinde Dedektif Rizzoli de oradadır ve ilk olay yerine benzer semboller bu olay yerinde de bulunmaktadır. Sansone, O’Donnel ve diğer birkaç ismin Mefisto Kulübün üyesi olması şüpheleri bu isimlerin üzerine çeker. Ayrıca Rizzoli, dedektif Anne’yi korumadığı için suçluluk duymaktadır.
Kulübün kurucusu olan Sansone bir gece doktor Maure ve bazı Mefisto kulübü üyelerini akşam yemeği için evine davet eder. Özellikle Maure’i davet etmesinin nedeni geçmişte annesinin de birini öldürmüş olmasıdır. Sansone; kötülük ve şeytanın geçmişteki genlerden geldiğine ve bu genler aracılığıyla da kendilerine geçtiğine inanmaktadır. Sansone’nin aile geçmişinde de tıpkı Maure gibi kötü, şeytanca şeyler vardır. O gece psikiyatrist O’Donnel yemeğe gecikmiştir. Sansone ve Doktor Maure kadının evine giderek neden akşam yemeğine gelmediğini anlamaya çalışırlar. Ama hiç ummadıkları bir manzara ile karşılaşacaklardır. Kadının evine girerler ve O’Donnel’in boğazı kesilmiş, aynı sembollerin ve yazıların duvarda yazılı olduğunu görürler. Artık bu cinayetlerin Mefisto kulübünden biri ya da birilerinin işlemiş olabileceği ortadan kalmıştır.
Bundan sonraki olaylar biraz daha hızlı olmaktadır. İlk olay yerindeki kayıp elin sahibinin cesedi bulunmuştur. Cesedin bulunduğu yer; Boston’un çok uzak bir mekânda daha önce de ölümlerin olduğu Saul ailesinin evidir. Ailenin geçmişi tam bir trajedidir ve aile kısa zaman diliminde yok olmuştur. Aileden sadece Lily Saul ve Dominic Saul hayatta kalmıştır.
Sansore’in yapmış olduğu araştırmalar sonucunda işlenen cinayetlerin Mefisto Kulübünü yok etmeye yönelik olduğu anlaşılmıştır. Bu cinayetleri işleyen ise; Domanic Saul’dur. Domanic Saul’un bu cinayetleri işleme nedenlerinden biri de geçmişte Lily’in kendisini öldürmek istemesidir. Ama bunu başaramamıştır.
Lily ailesinden kalan evi ateşe verdirerek geçmişteki tüm kötü anılardan kurtulmuştur. Artık ailesini katleden Domanic bir daha hayat bulamayacaktır. Mefisto Kulübü de kötülük ve şeytanla savaşmaya devam edecektir.

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Aysel 
20 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Kötülüğü çok fazla aradığınızda, onu her yerde görürsünüz. Orada olmasa bile."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Dünyada kötülük olduğunu biliyorum ve her zaman da var olduğunu. Ama bunu açıklamak için şeytana ya da iblislere inanmaya gerek yok. İnsanoğlu kendi başına da kötülük yapmayı mükemmel bir şekilde başarıyor."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

"İnsanlar Tanrı'nın var olduğuna inanmakta güçlük çekmiyor" dedi adam.
"Bu yüzden buna inanç deniyor. Kanıta ihtiyaç duymuyor, çünkü bir kanıt yok."
"Eğer biri ışığa inanıyorsa, karanlığa da inanmalıdır."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Tolga Çelebioğlu 
24 Oca 01:00, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bazı gölgeler seni takip eder, tehdit eder, nereye gidersen git.

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 63 - Doğan Kitap)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 63 - Doğan Kitap)

O anda, oğlan kızın bakışlarının beyninin en karanlık yarıklarına işlediğini, hiç kimsenin asla görmemiş olduğu tüm gizli yerleri incelediğini neredeyse hissedebiliyordu. Görmelerine asla izin vermediği yerleri.

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
2 /