Menekşeli Mektup

7,8/10  (18 Oy) · 
80 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.249 gösterim
O büyük bahçeli güzel ev sokağın ucunda idi. Bazıları villa diyor.
Postacı eve kadar uzanıp oradan kıvrılarak yokuşu inen ve sahile kavuşan caddeden gitmiyor; kahvenin önünden başlayıp aşağılara doğru otlar, çalılar arasında kaybolan keçi yolunu tercih ediyordu.
Kim açmış bu yolu?
Kahve ile mescidin aşağı sokaktan gelen müdavimleri olabilir. Çünkü kestirme bir yol. Az yokuş ama mesafeyi epeyce kısaltıyor.
Postacı çimen-çiçek kokularını içine çekerek bu yoldan inmeyi seviyor. Arada bir çalıların içinden bir kuş havalanırsa yüreği pırr ediyor. Uçup giden ve ufukta kaybolan bir kuş...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789759953065
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
sueda reyyan 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Mustafa Kutlu'nun ilk okuduğum eseri. 1000k okurlarından ve yazarlarından Mehmet Yılmaz'ın okuduğum bir yorumu üzerine okunacaklar listeme almıştım yazarın eserlerini. Okuduğum en iyi hikaye yazarı diyebilirim. Hiç sıkılmadan okudum, lakin bence kalıbına sığmıyor yazar, o kadar akıcı ve güçlü yazmış ki bittiğini sona geldiğinde anlıyor insan. Devamı olmalı dedim sonuna geldiğimde. Kendimi yarım kalmış hissettim ve günün geri kalan vaktinde kitaptaki hikayeleri kendi kafamda yeniden kurguladım. Yazdığı romanları var mı yazarın bilmem ama roman yazsa bir o kadar daha başarılı olur kanaatindeyim. Kısa olduğu için bir günde bitirdiğim bu kitap günüme ve hayalime renk kattı. Okunmalı..

Beyza Gördebil 
29 Eki 09:42, Kitabı okudu, 8/10 puan

Mustafa Kutlu yine o sade, akıcı üslubuyla güzel bir esere daha imza atmış. Gerçekten okumaktan büyük bir keyif aldım. Hatta bitmesini istemedim. Yerinde olan betimlemeleri her zaman çok severek okurum. Mustafa Kutlu da bunu ustaca ve sıkmadan yapıyor. Sanki içimizden biriymiş gibi, bu hikayeyi yanımızda olan bir arkadaşımız anlatıyormuş gibi samimi, içten ve gerçekçi. Okunmasını tavsiye ederim.

BARIŞ ALTINTAŞ 
09 Şub 23:26, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kendisi de Erzincanlı olan Mustafa Kutlu'nun en sevdiğim kitaplardan biriydi.Daha önce de kitaplarında olan kurguyu yine kitabında yansıtan Mustafa Kutlu bu hikaye kitabında 3 hikâyeden oluşuyor.Bunlar Menekseli Mektup, haca gidebilmek,Kar üstene kar damlar hikayeleri.

Zeynep Şentürk 
29 Eki 17:20, Beğendi, 9/10 puan

Üç hikayeden oluşan harika bir öykü kitabı. Kitapta Menekşeli mektup en beğendiğim ve beni etkileyen hikaye oldu. Kutlu'nun içtenliğine ve samimi diline hayranım. Külliyatını tamamlamak istiyorum yakın zamanda.

Mehmet Yılmaz 
08 Tem 2015, Puan vermedi

Mustafa Kutlu okumanın en kötü tarafı yeni bir hikayesi için bir sene beklemek olsa gerek; ama kesinlikle değiyor.
Hüzzam bir hikaye ve Kutlu üslubuyla yine.

Nejla GÜNEŞ 
01 Kas 16:32, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Hüzün, aşk, samimiyet, hayal kırıklığı, merak... Beklenmedik mutlu son..Yazarın kalemi çok güzel:))Gün içinde elime aldım ve çabucacık bitirdim. Sıcacık üç hikaye..Sevdim ben..

Kitaptan 5 Alıntı

"Kaç ay, kaç yıl geçti?
Ne önemi var.
Zaman izafî bir şeydir.
Hani adam kitabına ad koymuş.
Gün olur asra bedel."

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 36)
peyruzhan 
24 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Fransa'da evinde yalnız yaşayan on beş bin yaşlı Fransız hayatını kaybetti. Görevliler ölen insanların yakınlarını tatil yerlerinde bularak vefat haberini verdiklerinde hep aynı cevabı aldılar. ''Morga koyun, beklesin. Biz tatil dönüşü cenazeyi teslim alırız''... Anladınız değil mi? Tatili kimse bölemez, kimse engelleyemez. ÖLÜM BİLE...

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu
Gizem Tosun 
24 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

'... İçini çekiyor kahveci, sigarasını hırsla küllüğe bastırıyor. KAlkıyor,son cümlelerini söylüyor:
- Kız bu hıyara aşık olmuş. Bütün hikaye bu. Ama aşk dediğin nedir ki?
Postacı:
-Nedir?
Kahveci gülümsüyor, hafifçe eğilerek:
-Muhabbet iki başlı olacak arkadaş. Tek taraflı oldu mu sakat. Kara sevdaya girer.
-Çaresi?
Hikmetli bir söz söylüyor kahveci:
-Ya tahammül, ya sefer!..'

Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 59)Menekşeli Mektup, Mustafa Kutlu (Sayfa 59)
Muhafazakar Lugat 
21 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

... Ne zaman leylaklar açsa, nerede papatya görse, bir kuş çalıların arasından pırr diye havalanıp ufka doğru uçarak kaybolsa, kalbindeki kapandı denilen yara kanamaya başlıyor, ak güllerin üzerine kızıl kan damlıyordu.

Menekşeli Mektup, Mustafa KutluMenekşeli Mektup, Mustafa Kutlu