Metal Yorgunluğu Seçme Öyküler

7,6/10  (7 Oy) · 
23 okunma  · 
1 beğeni  · 
615 gösterim
Odada bir nezle kokusu vardı yalnız. Gözleri alışınca yatağı seçti. İki iskemleyle tahta bir masa duruyordu yatağın yanında. Karşıki duvara babaannenin beyaz elbiseli bir gençlik resmi asılmıştı. Saçları örülüydü. Bir iskemleye dayanıyordu. Çizmeli bir adam oturuyordu iskemlede. Eski bir oda görmenin ezikliği çöktü Şükrüye'nin üstüne. O sırada yataktaki gölge doğruldu: "Kimsin sen?"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750816338
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut 
 13 Ağu 16:48, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

Kendimi Tomris Uyar'ın öykülerinde o denli kaybetmişim ki, bu kitabın seçme öykülerinden oluştuğunu ancak önceden okumuş olduğum öykülerine denk gelince fark ettim. Fark edince de bir gülümseme kapladı yüzümü; kendimi kaybetmiş olmamın mutluluğunu duydum içimde. Kendimi kaybettiğim yer kitaplardı, cümlelerdi nasıl mutlu olmasaydım ki? Her neyse, dediğim gibi Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar'ın eserlerinden alınan seçme öykülerden oluşmakta. Temel 10 adet eserinden birer öykü alınmış. Okuduğum öykülerin dışında, daha önce rastlamadığım öyküler, asıl orijinal yayınlanan kitaplarından farklı bir kitapta olduğundan biraz eksiklik duydum aslında. Bunun sebebi Tomris Uyar'ın eserlerindeki hikayelerin birbirini tamamlıyor olmasına dayanıyor. Her ne kadar, öykülerinde kendini tekrarlamamasına ve öyküleri farklı farklı temalarda olmasına rağmen aynı eserindeki öyküler birbirlerini tamamlar nitelikte. Zaten "birbirini tamamlama" dediğimiz eylem de farklı olan şeylerin arasında gerçekleşmez mi? Bu eser, yazarın tüm öykülerini okuduktan sonra en bilindik öykülerini şöyle bir hatırlamaya dair okura anımsatmalar yapması için okunabilir kanımca. Fakat yine de Tomris Uyar'ın üstünlükleri fark edilebiliyor bu seçme eserlerinden oluşan kitapta da: Onun öykülerinde, "öyküyü tamamlayan bir yarımlık" var aslında. Şöyle ki, onun hikayelerinde daima sonlara doğru taşlar yerine oturur. Yani her şeyin farkına vardığımız anda hikaye bitiverir. Yazar, hikayenin gerisini kafamızın içinde devam etmesini bekler. Öyküyü tamamlayan her daim okur olur. Böylelikle, okur onun öykülerini okurken kendini sayfalar arasında kaybeder, bunu da hikaye bitince, taşlar yerine oturunca fark eder (kendimi kaybetmemin nedenini buldum!). İşte edebiyatın büyülü gücü; kısacık bir öyküde dahi insan kendini kaybedebiliyor. Tabii bu büyülü taraf da, ancak usta yazarların ellerinde şekillenebiliyor. Tomris Uyar bunu çok güzel bir şekilde başarmış.

Ebru Kaya 
16 Ağu 14:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ah ne salakmışım eskiden! Kadın yazarların erkekler kadar beni etkileyemeyeceklerini düşünürdüm. Tomrİs Uyar'ın henüz okuduğum ilk ve tek eseri. Hikayeleri öyle başarılı ki, bu ince kitabı ben yolda gidip gelirken 2 günde bitiriverdim. Ve 2 yıl önce okumama rağmen hala aklımda kalan hikayeleri vardır.

Kitaptan 7 Alıntı

Diyorum ki kişinin doğum tarihi pek önemli değil aslında, dünyaya gözlerini açmak daha önemli.

Metal Yorgunluğu, Tomris UyarMetal Yorgunluğu, Tomris Uyar
eso.okur 
17 Eki 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Değil mi ki kimse, yaşamın "inceliklerden örülmüş bir ağ” olduğuna inanmıyordu!

Metal Yorgunluğu, Tomris UyarMetal Yorgunluğu, Tomris Uyar
eso.okur 
03 Eki 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ne yapayım, yoksulluktan çok korkarım. Belki hep sınırında yaşadığımızdan.

Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 37)Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 37)
eso.okur 
13 Eki 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Böyle yağışlı gecelerde, dışarıda sürüp giden mırıltı, içinin kargaşasını yatıştırır, onu yalnızlığından sıyırıp düşlere ya da gerçeklerin kaynaklarına sürüklerdi.

Metal Yorgunluğu, Tomris UyarMetal Yorgunluğu, Tomris Uyar
Emine TELCİ 
04 Tem 23:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu arada onlara bakarak çocuğa bir ad yakıştırma umudu da iyice sönmüştü. Ölmüş bir şair dostunun önerisine uymaya karar verdi:
Duvarlara fotoğraf falan asma
Ve konsol ve ayna çerçevelerine
Hele aile resimleri hiç mi hiç
Baktıkça renksizliğe dönüşüveriyor
Olmayan bu zaman parçaları-sen ne dersen de.

Metal Yorgunluğu, Tomris UyarMetal Yorgunluğu, Tomris Uyar
Meyrem KARADENİZ 
16 Oca 22:38, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bendeniz, bir sessiz film piyanisti gibi dışardan eşlik ettim olaylara.Hayat, büyük hesabıyla akıp giderken ben, karanlık odalarda, ince dökümlerle uğraştım. Ta gençliğimden başlayarak. Sizin gibi gençlerin bu gün iki saniyede elde edebildiği ortalamaları bulayım diye günlerce güneşe çıkmadım, çevreme karşı dalgınlaştım, sevdiklerimi görmedim, günah işledim.

Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 53)Metal Yorgunluğu, Tomris Uyar (Sayfa 53)

Öyküyü, "bir vuruşta bir parıltı yaratan, unutulmayan, okurda yıllar sonranın algılarını hazırlayan, kısaca, okuru değiştiren sanat" olarak tanımlar

Metal Yorgunluğu, Tomris UyarMetal Yorgunluğu, Tomris Uyar