Mezarlarınıza Tüküreceğim

7,9/10  (23 Oy) · 
61 okunma  · 
14 beğeni  · 
792 gösterim
Bu roman ilk kez 1946'da Vernon Sulivan takma adıyla yazıldı. Ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gereçeksiyle yasaklandı. Nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940'lı yılların başında Amerika'da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen Mezarlarınıza Tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

Boris Vian, pek çok yazardan beklenen "duyuları ateşleyici" bir üsluba sahip değildir. Vian'ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. Mezarlarınıza Tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2002
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789758607303
 • Orijinal Adı:
  J'irai Cracher Sur Vos Tombers
 • Çeviri:
  Bal Onaran
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Lizge Tekin 
19 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Irkçılık ve intikamla ilgili yazılmış en gerçekçi romanlardan gerçekçiliği yer yer rahatsız edebiliyor. Kendi adıma Lee Anderson'a kızmakla sempati duymak arasında gidip geldim. Anlatımı son derece sürükleyici son ana kadar neler olacağını kestiremeden okudum. Akılda kalıcı ve etkileyici bir kitap

bibliyofil_cas 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Arka kapak tanıtımında yer alan "Kara Roman" tanımlamasını boşa çıkarmayan, okumaya başladığınız andan itibaren sizi etkisiyle sarmalayan Boris Vian yapıtı...

Mehmet Kesdal 
 22 Haz 02:02, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabı yıllar önce okumuştum..Ne ararsan var.Gayet normal bir yaşam süren Lee nasılda canavarlaştı!Boris'in bu eseri sinemaya uyarlanıyor ve Boris filminin galasında kalp krizi geçirerek ölüyor.Beklenmedik bir son;hem kitap hem de yazarın hayatı için.

Kitaptan 4 Alıntı

Ezgi Tülü 
15 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Tom fazla namusluydu, bu da onun sonu olacaktı. Sanıyordu ki iyilik yapmakla iyilik bulunur, oysa böyle bir şey olsa bile, bu sadece bir rastlantıdır. Önemli olan tek bir şey vardır; o da öç almak, hem de fazlasıyla.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian
mehmet aysu 
18 Eyl 14:25, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ve kitaplar sergilendiği günün öğleden sonrası tükeniyordu. Daha doğrusu, gerçekten canım sıkılmıyordu. Ama, ticari rutin içerisinde mekanik bir şekilde işin içinden çıkmaya başlamıştım ve artık düşünecek vaktim oluyordu. Bu da beni sinirli yapıyordu. Her şey çok fazla yolundaydı.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian
mehmet aysu 
18 Eyl 14:22, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

... üzerinde konuşulan ve kitap kulüplerince önerilmiş bir kitabı okumuş olmayı istiyorlar. Kitabın içeriğine aldırış ettikleri yok.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian
mehmet aysu 
18 Eyl 14:04, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Güzel, en çok neler satıyorsunuz?"

"Ah, romanlar. Kötü romanlar, ama bu sizi ilgilendirmez. Dini kitaplar, okul kitapları da. Çocuk kitaplarından fazla satmıyor, ciddi kitaplar da öyle, işin bu yönünü geliştirmeye hiç çalışmadım."

"Dini kitaplar, sizin için yeterince ciddi değil mi?"

Dilini dudaklarının üzerinde gezdirdi.

"Söylemediğim şeyleri bana söyletmeyin."

İçtenlikle güldüm.

"Bunu kötü algılamayın, ben de çok fazla inanmıyorum."

"Öyleyse size bir öğüt vereceğim. Bunu insanlara belli etmeyin ve her pazar papazı dinlemeye gidin, öbür türlü sizi çabuk kapı dışarı ediverirler."

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian