Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı

8,6/10  (168 Oy) · 
548 okunma  · 
139 beğeni  · 
4.863 gösterim
"Peygamber'in mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim!"

"Ey Emîr! Sakın Allah'ın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra na'şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebi'yi getiren Kusvâ'nın Medine'de bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055107352
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayfer Kadife(AYIŞIĞI) 
15 Şub 17:44, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bizans ve İslâm tarihi acisini inceleyen din acisindan bilgilendirici bir roman.

Ülkü :) 
02 May 22:10, Kitabı okudu, 31 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bir İskender Pala kitabı daha ve yine çok güzel bir kitap...Severek okuyabileceğiniz bir kitap. Çünkü kurgu ve gerçek bir arada işlenmiş ki bu da kitabın beğenilmesini sağlayacak en önemli unsurlardan bence. :)

Nurbanu Tuna 
31 May 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitabı bugün bitirdim.Fakat çok etkilendiğimi iddaa edemem.Herkes bu kitap hakkında çok güzel yorumlarda bulunmuş bence de güzel fakat istediğim tadı alamadım bahsettiği kurguyu internetten araştırsam da bulurdum çok enteresan ve ilgimi çeken bir şey olmadı benim için sıradandı.Yinede okumanızı tavsiye ederim.

Hilal 
10 Kas 2015, Kitabı okudu, 38 günde, Beğendi, 7/10 puan

Peygamber Efendimizi evinde ağırlayan mübarek zat ,Peygamberimizin mihmandarı ,Eyüp Sultan ,son demlerinde yaşanan olaylar ve kişiler konu alınmıştır.İskender Pala'ın üslubunu aslında çok beğenirim.Zaman zaman küçük tıkanmalar yaşansa da genellikle akıcı bir üslubu vardır.Yalnız bu kitabında çoğu zaman kim kimden bahsediyor anlayamadım.Hem her konunun başında anlayamadım ki bir sayfa geçtikten sonra anlamadığımızı da bildiğinden ''ben şuyum diye bir açıklama yapıyor hem de özellikle son sayfalarda kim kime ne diyor hiiç anlamadım.En hoşlanmadığım tarzdır,gereksiz gizem...Kim olduğu ya da olmadığı çok önemli değildir ama konu akışından dolayı önemlidir.Gerek yok yani direk kişinin adını yazsa çok çok daha akıcı olur, su gibi içerdik.Keza kitabın yarısından sonra tıkanıp kaldım,zorla okudum desem yeridir.Tavsiye eder miyim,kesinlikle ederim.Çünkü Eyüp Sultan okumanızı gerektiren önemli bir sebep.

Ertuğrul KANDAR 
31 Mar 00:54, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Rasulullah'a ev sahipliği yapmış ve onun övgüsüne nail olmak isteyen yaşlı inançlı bir savaşçı. Eyüp. Ve İstanbul önlerine geldiğinde karşılaştıkları ilginç olaylar yine tabii entrikalar hırslar aşklar. İskender Pala başarılı bir eserini daha sunmuş okunmaya.

Mustafa Aydın 
25 Şub 18:35, Kitabı okudu, 7 günde, 8/10 puan

Sürekli olarak anlatıcı değiştirmesi okumayı zorlaştırmış.Buna karşın hikayeye çok fazla bakış açısı katmış.Akıcılıktan ödün verilmemiş. Okunması gereken bir iskender pala klasiği diyebilirim.

mrv cvsgl 
18 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

iskender palanın neredeyse bütün kitapları ayrı bir tat . bu kitabıdan okuyana çok şey kattığını düşünüyorum Tartışmasız mükemmel bir kitap... Hala okumadıysanız hemen almalısınız.

Hilal 
09 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Peygamber Efendimizin de anlatıldığı şimdiye kadar okuduğum en gerçekçi romandı.

Şeyma İşter 
10 Eki 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bir Eyüp Sultan Romanı denilince kitabın Eyüp Sultanın hayatını anlatacağını düşündüm ama yanılmışım. Bence baş karakterler Kallinikos ve Genna idi. Eyüp Sultan yan karakter gibiydi. İlk başlarda kitap akıcı gelmedi bana. Her şeye rağmen boş bir kitap değil, bir çok şey öğrenebilirsiniz. Edebi bir dili vardı. Tavsiye ederim

Eyüp Sultan Hazretlerinin gözünden İstanbul'un fethine uzanan yolculuğu anlatan, anlatırkende sizi o kutsal topraklara götüren bir kitap.Anlatımı çok hoş olmasının yanı sıra bazı yerlerde duygusala bağlayabilirsiniz :)

4 /

Kitaptan 63 Alıntı

Murat Sezgin 
08 Ağu 17:04, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsanlar yaratılışta eşittir ve kimseyi ırkından veya inancından dolayı aşağılamamanız gerekir, öyle değil mi?

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 87)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 87)
Murat Sezgin 
09 Ağu 12:10, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bilirsin ki, hak etmeyen kişiye makam vermek, hazine değerinde inciyi bataklığa atmak sayılır.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 163)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 163)
Şah Şkr 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

"Sen, sen ol, söyleyeceğin sözün duyulmamasını istiyorsan, söyleme! Yapacağın işin görülmemesini istiyorsan, sakın yapma!"

Mihmandar, İskender PalaMihmandar, İskender Pala
Ayfer Kadife(AYIŞIĞI) 
 15 Şub 16:46, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Etkileyici alıntılar
Evvel ve âhir, her sey, her emir ve takdir Allah Taalâ'nindir.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapi Yayinlari)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapi Yayinlari)
Ayşegül A. 
05 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Hastalıkla geçen saatler, hatalarla geçirilmiş vakitlerin günahlarını temizler." (Hadis-i Şerif)

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 253)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 253)
Ülkü :) 
20 Nis 22:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

tercüman
Akıllı adam dilindekini kalbine götüren; ahmak adam da kalbindekini diline getirendir, değil mi Kallinikos. Sen benim tercümanımsın madem, akıllı adamlar gibi yapıp şu elçi Sergious'un bütün cümlelerini bana tercüme etmeli ama benim her dediğimi ona söylememelisin.

Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 83)Mihmandar, İskender Pala (Sayfa 83)
Bilge Nur 
15 May 20:26, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Hatıralarınıza uzaktan baktığınız halde özlem gideremiyorsanız, ızdırap kelimesinin ne anlama geldiğini öğreniyorsunuz demektir.

Mihmandar, İskender PalaMihmandar, İskender Pala

Kitapla ilgili 1 Haber

Romanımı Yazmadan Din Adamlarına Danıştım
Romanımı Yazmadan Din Adamlarına Danıştım Divan şiiri uzmanı, yazar İskender Pala, yeni romanı “Mihmandar”da Eyüp Sultan’ın Medine’den İstanbul’a uzanan yolcuğunu ve hayatını anlatıyor. Pala, romanda Hz. Muhammed’le ilgili bölümleri yazmadan önce ise din adamlarına “yazabilir miyim” diye sormuş.