Milena'ya Mektuplar

8,2/10  (374 Oy) · 
1.343 okunma  · 
338 beğeni  · 
9.147 gösterim
Franz Kafka, Prag’da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci Milena Jesenská’dan öykülerini Çekçe’ye çevirmesini ister. Kafka ile Milena’nın yollarını kesişmesine neden olan bu dilek, bir ilişkinin başlangıcı, Milena’ya Mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalarsa kısıtlı bir iletişimin tek aracı olacaktır.
Milena’ya Mektuplar eşi benzeri olmayan bir kitap, mektuplara örülmüş bir aşk romanıdır. Kafka’nın Milena’ya Nisan 1920 tarihli ilk mektubunda yağmurlu bir günden söz ederek deyiş yerindeyse bir roman tadında başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine değin süregiderken, ümitsizliğin, çaresizliğin ve tıkanışın anlatımına dönüşür. Çünkü Kafka’nın da dediği üzere, “Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz, hayaletler yolda içip bitirir onları.”
Bayan Okur 
21 Eki 2016, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

Evet kesinlikle edebi değeri çok yüksek mektuplar var. Kitabın tamamı alıntı olabilir diye korktuğum için zamana yayarak alıntı paylaşacağım. Kitaptaki tek sıkıntı mektupların tek taraflı olmasıydı. Kafka az çok anlaşılır kılmış olsa da bir eksiklik hissediliyor hem de büyük eksiklik. Ama bir hafta boyu anlamaya çalıştım 80 küsür sayfa okudum, anladığım gün kitap bitti çünkü hep bir sonrasını merak ederek okudum.

Ne kadar büyük bir aşk da yaşasanız bir süre sonra bu aşk bitiyor. Ölen ölüyor, kalan hayatına devam edip, evleniyor, çocuk sahibi oluyor... Hayatın gerçeği bunlar. Tıpkı Kafka ve Milena aşkında olduğu gibi. Kafka, 1920'de yazmaya başladığı mektuplarına 1923'te son veriyor. Bu aşk dolu mektupları yazdığında Kafka 38 yaşında Milena ise 25... Bazılarına göre günümüzde sadece yaş bakımından bile bir ilişki yaşayamayacak uygunsuz yaşlardalar. Arada mesafeler de var. Uzaklar birbirlerine... Üstelik Milena evli. Kafka da nişanlı. Evet, Milena'nın kocası kendisini aldatıyor ama Milena eşini sevdiğini yazıyor Kafka'ya. Ama aynı Milena "Frank" olarak hitap ettiği Kafka'yı da sevdiğini yazıyor. Bu durumlarına rağmen Viyana'da buluşup dört gün geçiriyorlar. Kafka, Milena'ya "seninim" diye yazıyor. Milena ise Kafka'ya "senin için yaşıyorum" diye cevap veriyor. Bir süre sonra Milena, Kafka'ya "beraber yaşamak istediğini" yazıyor. Kafka ise bu durumun içinden çıkılmaz bir hal aldığının farkında. Teklifi nazikçe reddediyor. Kafka'nın mektuplarında sürekli Milena'nın kocasından bahsediliyor. Hatta Kafka, Milena, kocası ve kendisi arasındaki ilişkiyi şöyle betimliyor bir mektubunda:

"Onunla [kocanla] beraber yaşadığınız hayat koşullarında ben sadece "büyük ev"deki halıdan yılda en fazla bir defa özgürce geçmesine izin verilen bir fareyim" (18 Temmuz 1920 tarihli mektuptan).

Kafka'nın mektuplarından kendisinin bu dönemde çok hasta olduğunu, tedavi için sanatoryumlarda kaldığını da öğreniyoruz. Sağlık sorunları nedeniyle kilosunun 55 kg olduğunu da...

Aşk dolu mektuplar... Ancak bu aşk, üç sene devam ediyor. Bir sene sonra Franz Kafka ölüyor. Milena, Kafka'nın ölümünden sonra kocasından boşanıyor. Sonrasında bir mimarla evleniyor. Hayat devam ediyor... Milena'nın bu evlilikten bir kızı oluyor. 1933'te Milena bu eşinden de boşanıyor. II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi işgaline karşı direnişe katılıyor. Ancak yakalanıyor. Nazi toplama kampına gönderiliyor ve burada 1944'te hayata veda ediyor.

NOT 1 : Milena'ya Mektuplar'ın Türkçe çevirileri üzerine bir karşılaştırma denemesi için bknz. #9654033 ve #9777370 />

NOT 2 : Milena'ya Mektuplar'ın Can Yayınları baskısının ilk 28 sayfasını şuradan PDF olarak görüntüleyebilirsiniz. https://canyayinlari.com/...11107.21_preview.pdf

Derya Yalınkılıç 
06 Ağu 2016, Kitabı okudu, 9 günde, 5/10 puan

Kafka'nın "Dönüşüm" kitabından sonra okuyupta hayal kırıklığına uğradığım ikinci kitap oldu. Sanırım doğru zamanı tutturamıyorum. :)

Kitap Kafka'nın yasak aşkı Milena'ya yazdığı mektuplardan oluşuyor. Kafka'nın arkadaşına ölümünden sonra yakılması için emanet ettiği bu mektuplara arkadaşının kıyamamasıyla (!) basılmış. Benim gibi özel hayatın gizliliğini savunan birinin de bu mektupları okuması büyük çelişki. Belki bu duygudan ötürü kitaba bağlanamamışımdır kim bilir?

Sadece Kafka'nın yazdığı mektuplardan oluşması okumayı zorlaştırıyor, ilerleyen sayfalarda sıkıcı hale geldi benim için. Elbette Milena'nın verdiği cevapları tahmin edebiliyoruz. O da bir yere kadar tabi...

Zaten okur kitlesine düşünülerek yazılmamış bir kitabı edebi yönden tartışmak gereksiz. Okurların yorumlarındaki yoğun duyguları da hissedemediğimi üzülerek belirtmek istiyorum. Kafka'nın hayatına dair az çok fikir edinmek için okunabilir.

Keyifli okumalar dilerim.

Alıntı yapmaktan okuyamadığım, hatta bütünüyle bir alıntı olan kitap. Kafka' nın iç dünyasına, düşüncelerine tutulmuş dev bir büyülteç gibi. Mutluluğun en üstünden korkunun en altına savruluşunu nasıl bu kadar içten, acıklı ve mükemmel ifade edebildiğinin şaşkınlığı içindeyim.

Evet.Bir kitap daha bende derin izler ve derin düşünceler bırakarak sona erdi şimdiye kadar bu kitabı okumadığıma gerçekten pişman oldum.Gerek yazarın düşünceleri gerek aralarında ki aşk yaşadıkları dönemin özellikleri o kadar güzel yansıtılmış ki fazla birşey söylemeye gerek yok. Keşke Milena'nında cevaplarını bilseydik ama insan okurken bir tahmin yürütebiliyor.:) İyi Okumalar

Ne yazılabilir bilemiyorum. Benim için hem anlaşılması güç hem de anlaşılması gereken, fazla kalın olmamasıyla birlikte hemen bitiremediğim, bitirmek de istemediğim bir kitap oldu. Bazı yerlerde "Ne dedi ki şimdi?" dediğim, bazı yerleri defalarca okuduğum, otobüs yolculuğum sırasında kitabı okurkenki girdiğim ruh halleri neticesinde yanımdakinin "Deli misin?" bakışlarına maruz kalmamı da sağlayan bir kitaptı ayrıca. :)

Milena'dan da mektupların olmasını o kadar bekledim ki onun mektupları olmadan roman eksik kaldı bence. Franz Kafka'nın yazdığı o içli satırlar tam anlamıyla beni benden aldı. Korkularını, hissettiklerini tüm açıklığı ile yansıttığına şahit olacaksınız. Bir insan korkularla bile böyle seviliyormuş işte! Çok değerli arkadaşım Mevlüt'ün okumam için hediye ettiği hatta Kafka'ya başlamam için teşvik ettiği bu romanı iyi ki okudum desem de eserlerinin yakılmasını isteyen bir yazarın özel mektuplarını okumak biraz mahcup hissettirmedi değil. Keyifli okumalar dilerim.

HÜLYA BİLGİN 
12 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Okunabilecek en müthiş aşk hikayesi... Yazılanlar tek taraflı olsa da, aşkın büyüklüğüne şüphe yok...Tek kelime okunalısı bir kitap...

Mevlüt 
08 Oca 2016, Kitabı okudu, 9 günde

Bir Kafka klasiği... Franz Kafka ve Milena Jesenská ikilisinin aşkını gördüğümüz bir kitap. Öncelikle benim için kitap eksik kalmış gibi hissettiriyor. Çünkü Milena'nın Kafka'ya yazdığı mektuplar yok. Sadece Kafka'nın Milena'ya yazdığı mektuplardan oluşuyor. Bazı yerlerde sıkılmama rağmen yinede hoşuma giden bir eser oldu. Kafka için Milena, Milena içinde Kafka birbirlerinin hayatlarında büyük önem taşıyorlardı. Belki de bunun sebebi ikisininde babaları ile durumlarıdır. Kitabı okuduğumuzda Kafka'nın korkularını ve duygularını gayet içten bir şekilde yazıya döktüğünü gördüm. Okumanızı tavsiye edebilirim.

Sema öztürk 
28 Ağu 2016, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bu kitap üzerine inceleme yapılacaksa eğer o da sabrın,ümitsizliğin ve caresizligin derinden anlasilmasiyla yapılabilir.Kafka'nın Milena'ya duyduğu aşkin ve caresizligin kendi mektuplarında anlatimi oldukça etkileyici ve duygusal olmasıyla birlikte verdigi histe ayni bu sekildedir.

Neslihan 
28 Kas 2016, Kitabı okudu, 40 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kafka olsam yakmasını istediğim mektupları tüm Dünya'ya duyurduğu için arkadaşım Max Brod'a kızar mıydım, zannımca kızardım. Fakat mektuplar o kadar güzel yazılmış ki başkalarının özelini okumayı sevmediğim halde şurda ne olmuş ne demiş diye diye bitirdim. Kafka, sevmekten korkan bir adam yazdığı mektuplarda da açıkça belli oluyor. Dikkatimi çeken bir şey daha bence eğer Kafka'nın mutlu bir yaşamı olsaydı bugün bu eserler ortaya çıkmazdı.

Kitaptan 577 Alıntı

Nur-AL 
11 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Mesela neden senin odanda duran, sen sandalyende ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken, seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? Neden değilim?

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka

"Evet, seni seviyorum budala! Tıpkı denizin, kendi dibindeki bir çakıl taşını sevmesi gibi... Evet, işte sevgim seni böyle kaplıyor! Ve Tanrı izin verirse, senin yanında bu kez ben çakıl taşı olacağım..."

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 200)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 200)
Ferah 
30 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Palto giymeye üşenirken bu koca dünyayı sırtımda nasıl taşırım ben? İçinde bulunduğum durumu kimseye anlatamam. Sen de anlamazsın Ben bile anlamıyorum ki başkasına nasıl anlatırım?"

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka
Yasin Karabayır 
29 Tem 2016, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kalbimin içerisinde sen varken her şeye katlanabilirim.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 156 - Panama Yayıncılık)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 156 - Panama Yayıncılık)

'Öyle zaman olur ki, odada yalnızken bile “yok oluverir” insan, bunun nedenleri çoktur, kişi yaşarken bile ölebilir. '

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka

Ama gelmiyorsun çünkü gelmek senin için bir ihtiyaç olana kadar bekliyorsun.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 226 - Panama Yayıncılık, (Söz Milena'ya aittir. Kafka, Milena'nın mektubundan alıntı yapmaktadır.))Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 226 - Panama Yayıncılık, (Söz Milena'ya aittir. Kafka, Milena'nın mektubundan alıntı yapmaktadır.))
58 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Kafka savaşını İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı
Kafka savaşını İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı Yaklaşık 8 yıldır İsrail Ulusal Kütüphanesi ile Hoffe ailesi arasında süren "Kafka belgeleri" üzerine yasal savaştan Ulusal Kütüphane galip çıktı.
Franz Kafka`nın Gizli Hayatı
Franz Kafka`nın Gizli Hayatı Franz Kafka, soyadı sıfata dönüşmüş büyük bir yazardır. Neden büyük bir yazar olarak anılıyor Kafka? Çünkü kabusumsu roman ve öykülerle bir çağın, bir toplumun ve evrensel bir yabancılaşma ve çaresizlik duygusunun nabzını çok iyi tuttu. Bizde Kafka’nın nabzını tutalım öyleyse.