Mimar Sinan Mimarideki Osmanlı Mührü

7,5/10  (8 Oy) · 
29 okunma  · 
5 beğeni  · 
907 gösterim
Sinan camileri böylesine bir bütünsellik içerir: Mermeri sanatla, sanatı hayatla buluşturur. Daha avluda şaşırıp büyülenmeye başlarsınız. O şaşkınlık ve hayranlık deminde kapıya ve pencerelere bakın: Pencerelerle duvarların büyüleyici uyumunu, kündekarı kapının kubbelere yükselişini, kudret eliyle serpiştirilmiş hissini veren "çil çil kubbe"lerin yer yer minareleşip gözü hiç rahatsız etmeden sonsuzluğa ulaşımını seyredin... Sonra, Yahya Kemal`in şiirinin içine girer gibi, camiye girin, kürsünün mihrapla, mihrabın minberle, hem birbirinden bu kadar yakın, böylesine derin ve huzurlu bir iç içeliğin nasıl sağlandığını düşünün... Kubbelerdeki sadelikle duvarlardaki renk cümbüşünün zıt gibi duran karakterlerinde Sinan`ın ruh halini çözmeye çalışın: İmkansıza aşık olan deha, her eserinde "imkansız"ı denemiş ve gerçek hayatta yapamadığını yapıp "zıtların estetik uyumu"nu yakalmıştır! "Ve minel aşk!" Unutmayın: Sanat, "sonsuz"un ve "aşk"ın adıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789757016922
 • Yayınevi:
  Venedik Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
27 Nis 16:00, Kitabı okudu, 8/10 puan

Mimar Sinan'ın eserlerinin incelikle ele alındığı ve aralarına hikayelerin, efsanelerin serpiştirilerek daha da ilgi çekici hale getirildiği bir kitap. Daha fazla Mimar Sinan'ın hayatına yer verileceğini düşünmüş olsam da, sadece ara sıra anlatılan birkaç satırlık hikayelerden onu tanıma imkanı buluyoruz. Ömrünü çalışmaya ve hep daha iyisini yapmaya adamış, dört padişah görmüş, üçünün döneminde baş mimarlık yapmış, devleti için çalışmaktan hep memnun olmuş... Bu kitap, Mimar Sinan hakkında daha fazla bilgi öğrenme isteği uyandırdı.

Kitaptan 4 Alıntı

Ferah 
02 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sinan, Başmimar olduğunda 49 yaşındaydı. Hummalı bir şekilde çalışacak, 300 aşkın esere imzasını atıp ebedileşecekti.

Mimar Sinan, Yavuz BahadıroğluMimar Sinan, Yavuz Bahadıroğlu
Muhafazakar Lugat 
 28 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sanat, ihtiyacı abideleştirir, estetik ise ebedileştirir! Çünkü estetik ve sanat hem bilgili hem de bilinçli yaşamın adıdır.

Mimar Sinan, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 9 - panama yayınları)Mimar Sinan, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 9 - panama yayınları)