Mister Pickwick'in Serüvenleri

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
721 gösterim
İlkin tefrika olarak yayımlanan Mister Pickwick’in Serüvenleri, Dickens’ın ilk romanıdır ve ona büyük ün kazandırmıştır.
Pickwick Kulübü’nün kurucusu Samuel Pickwick’le üç arkadaşı, sözde bilimsel gözlemlerde bulunmak amacıyla Londra’dan yola çıkarak İngiltere’nin pek çok yerini dolaşır, pek çok kişiyle tanışırlar; başlarından türlü olaylar geçer; böylece, pikaresk olarak nitelendirilebilecek romanın sonuna gelindiğinde, köyleri, kentleri, hanları, mahkeme salonları ve insanlarıyla
19. yüzyıl başındaki İngiltere’nin mizah duygusuyla çizilmiş, toplumsal bir tablosu
ortaya çıkmış olur.
Özellikle onuncu bölümde, feleğin çemberinden geçmiş, hazırcevap Sam Weller karakterinin saf ve idealist Mister Pickwick’in özel uşağı olarak romana dahil edilmesiyle yapıt, geniş kitlelerin beğenisini kazanmış, okurlar Sam Weller şakalarını ağızlarından düşürmez olmuşlardır. Sam Weller ve Mister Pickwick ikilisini Don Quijote ve Sanço Panza’ya benzeten eleştirmenlerin sayısı az değildir.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  906
 • ISBN:
  9789750819117
 • Orijinal Adı:
  The Pickwick Papers
 • Çeviri:
  Tektaş Ağaoğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Ah! Sahnede ışık ve müzik neyse, hayatta şiir odur. Birini sahte süslerinden, öbürünü kuruntularından arındırırsanız ikisinden de geriye gerçekten yaşamaya ya da umursamaya değer ne kalır?

Mister Pickwick'in Serüvenleri, Charles Dickens (Sayfa 63)Mister Pickwick'in Serüvenleri, Charles Dickens (Sayfa 63)

"Ah! İnsanlar güneşi bütün ihtişamıyla görebilmek için erken kalkmalılar, zira parlaklılığının tüm gün sürdüğü çok enderdir. Bir günün sabahı ile hayatın sabahı birbirinin o kadar aynısıdır ki."

Mister Pickwick'in Serüvenleri, Charles DickensMister Pickwick'in Serüvenleri, Charles Dickens

Ruhumuzda yanan ateş, dünyevi sıkıntıların ve dertlerin ağır yükünü taşıyan bir hamal düğümüdür; ateş söndüğü an o yük artık taşınamayacak kadar ağırlaşır. Altında çökeriz

Mister Pickwick'in Serüvenleri, Charles DickensMister Pickwick'in Serüvenleri, Charles Dickens