Mit ve Anlam

7,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
612 gösterim
Genel okura hitaben yazılmış bu kitapta, yirminci yüzyılın önde gelen düşünürlerinden Claude Lévi-Strauss, insan varoluşuna dair can alıcı sorular üzerine harcanmış bir ömrün kazanımlarını paylaşıyor. "Kaosun bir anlamı olabilir mi?" "Modern bilim mitlerden neler öğrenebilir?" "Yapısalcılık nedir?" gibi sorulara verdiği cevaplarda, Lévi-Strauss, açık ve kesin bir dille, insan zihninin potansiyelleri hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen okurlara bir yol haritası sunuyor.


"Bazı düşünürler etkilidir, bazılarıysa bir ekol yaratır; fakat çok azı bir çağa damgasını vurur. Bugün bir Aquinas veya Goethe çağından bahsettiğimiz gibi, gelecek kuşakların da bizim dönemimizden Lévi-Strauss çağı diye söz etmeleri mümkündür. O, modern zihne kimliğini armağan edenlerden biridir."
-Profesör James Redfield-, Chicago Üniversitesi"Eğer Lévi-Strauss'un adını ilk kez duymuş biri, kendisine onun hakkındaki her şeyi anlatmamı rica ederse, kütüphanemin rafından Mit ve Anlam'ı alarak yüksek sesle okumaya başlarım. Çünkü Lévi-Strauss'un bütün hayatını vakfettiği büyük fikirlerin en açık, samimi ve kişisel anlatımı sadece bu kitapta bulunabilir."
-Profesör Wendy Doniger-, Chicago Üniversitesi Claude


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9786053752684
 • Orijinal Adı:
  Myth And Meaning
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Halil İbrahim kapan 
05 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kendimi, içinde bir şeylerin vuku bulduğu fakat "ben" ve "bana göre"nin olmadığı bir yer olarak görüyorum. Her birimiz birtakım şeylerin meydana geldiği bir tür kavşağız. Kavşaklar tamamen pasiftir; oralarda bir şeyler gerçekleşir. Bir başka yerde, aynı derecede geçerli ancak farklı bir şey vuku bulur. Tercih yoktur, bu sadece bir şans meselesidir.

Mit ve Anlam, Claude Levi-StraussMit ve Anlam, Claude Levi-Strauss

Kitapla ilgili 1 Haber