Moskova’da Yanlış Anlama

6,8/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
757 gösterim
Fransız edebiyatının en cesur ve özgün kalemlerinden olan Simone de Beauvoir'dan kısa ama etkili bir başyapıt: Moskova'da Yanlış Anlama.

Beauvoir'ın bu uzun öyküsü, artık yaşlarını almış bir çiftin, Nicole ile André'nin, Sovyetler Birliği'ne yaptığı yolculuk sırasında yaşadığı krizi anlatıyor. İletişimsizlik, kadın-erkek ilişkileri, yaşlılık ve dönemin Sovyet eksenli politik hayalkırıklıkları üstüne aforizmalarla örülü Moskova'da Yanlış Anlama, Türkçede ilk kez yayımlanıyor.

Simone de Beauvoir (1908-1986), Sartre ile birlikte edebiyatta varoluş akımın en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Geride bıraktığı çok sayıda eserle düşünce ve edebiyat dünyasının en önemli figürlerinden biri olmaya ölümünden sonra da devam etmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  84
 • ISBN:
  9789750830082
 • Çeviri:
  Aysel Bora
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Hacıalioğlu 
05 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Simone de Beauvoir ve Sarte ilişkisi ekseninden yaşlılığın sorgulaması gibi kısacık kitap! Kısacık olması kitabın yoğunluğunu azaltmıyor aksine; Andre ve Nicole'un içinde bulundukları "yaş sendromu" çevresinde ilişkileri özelinde kişilikleri, Moskova özelinde yaşadıkları SSCB hayal kırıklığı, oedipus kompleksine kadar her şeyden bir parça var kısacık kitapta, her şeyden bir parça ama savruk değil kesinlikle. Üzerinde düşünülmüş bir parça parça olma hali, konu geçişlerini çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Karakterler Nicole ve Andre, daha çok kafa sesleri ile yaşlılık sendromunu yaşıyorlar. Yanlış anlama da zaten sırf düşündükleri birbirleri ile konuşmadıkları için ortaya çıkıyor zaten.

Sosyalizm eleştirileri, olumlu ve olumsuz, oldukça başarılı ve düzeyli (sosyalizm eleştirisi yorumlamak ne kadar haddimse :) ) SSCB'de yaşayan birinin yaşadığı sosyalizm ile Paris'te yaşayan birinin sosyalizmi! Paris'te yaşayanın Moskova'daki hayal kırıklığı! Hissederek okuduğunuzda hayal kırıklığını siz de görebiliyorsunuz.

Kitap 80 sayfa, ama bir çırpıda okunacak, okunsa bile özümsenebilecek bir kitap değil. Sakın şaşırmayın! Keyifli okumalar.

Kitaptan 8 Alıntı

Deniz* 
18 Ağu 2016 · 6/10 puan

Eğer insanlar göklere inanmak istiyorlarsa, bu onların yeryüzünde artık pek fazla şeye inanmadıklarını gösterir.

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 59)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 59)
Melike ZiREK 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Öfkede ne yaman bir çelişki var, aşktan doğuyor ama aşk öldürüyor."

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 65 - YKY)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 65 - YKY)
Melike ZiREK 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Günler benden dört nala uzaklaşıyor, bense her birinde beklemekten tükeniyorum."

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 56 - YKY)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 56 - YKY)
Melike ZiREK 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Asıl kötü olan; kendini tanımlanmış, çerçevelenmiş, olup bitmiş olarak bulmak, gelip geçici anların birbirine eklenmesiyle etrafınızda sizi kapana kıstıran bir kabuğun oluşması."

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 24 - YKY)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 24 - YKY)
Melike ZiREK 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Güneşin parlaklığını yakıcı çıplak haliyle yüz yüze geldiğinizde değil, kapalı panjurlar arasından süzüldüğünde çok daha iyi hissedersiniz."

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 56 - YKY)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 56 - YKY)
Deniz* 
14 Ağu 2016 · 6/10 puan

Gençlik
Nicole Larousse'taki bütün tanımları ezbere biliyordu, bu tanımlardaki simetrisizlik onu sarsmıştı.
Gençlik: genç olma durumu. Yaşlılık: bedenin ve zihnin yaşlılık sebebiyle zayıflaması.

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 38)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 38)
Deniz* 
15 Ağu 2016 · 6/10 puan

"Ben kendimi yirmi yaşında olduğumdan daha zengin hissediyorum. Sen öyle hissetmiyor musun?"
"Azıcık daha fazla; ve çok daha eksik."
"Ne kaybettin?"
"Gençliğimi."

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 41)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 41)

Kitapla ilgili 1 Haber

Yapı Kredi Yayınları'ndan 3 Yeni Kitap
Yapı Kredi Yayınları'ndan 3 Yeni Kitap Yapı Kredi Yayınları'ndan 3 yeni kitap raflarda yerini aldı: "Moskova'da Yanlış Anlama", "Garip" ve "Eşikte".