Murtaza

8,7/10  (25 Oy) · 
88 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.360 gösterim
İnsanı en derininden kavrayarak anlatan kalemlerin başında gelen Orhan Kemal, ölümsüz karakteri Murtaza ile Türk edebiyatına asla silinemeyecek biçimde damgasını vurmuştur. Yazıldığı günden beri defalarca filmlere, oyunlara konu olan bu karakter, insanın en çapraşık durumlarından birini kara mizahla yüklü bir dille anlatır. Otorite ile doğru kavramı arasında sıkışıp kalan, doğruculuğundan ödün vermemek için çabaladıkça daha çözümsüz durumlara düşen, bu arada gittikçe insanı anlamaktan uzaklaşıp salt ilkelerini savunan bireyin başına gelenlerin acıklı bir güldürüsüdür Murtaza'nın öyküsü. Türk edebiyatının en önemli klasiklerinden biri olan Murtaza, her okurun mutlaka okuması gereken bir kitap.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmanız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789752893795
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Orhan Kemal'den okuduğum ilk eser "Murtaza". Yazar edebiyatımız için enteresan bir karakter yaratmış. Kitabın konusundan bahsedeyim biraz:

#Mübadele zamanı Türkiye'ye dönen Murtaza tam anlamıyla bir doğrucu Davut... Kitapta ülkeye gelen muhacir yurttaşların orada mal mülk sahibi olduklarını ifade edip( çoğu öyle olmamasına rağmen) zenginlik sahibi olmaları eleştirilmiştir. Murtaza ise ailesinin onca baskısına rağmen orada nasıl sade bir vatandaşsa burada da öyle yaşamaya devam etmiştir. Uyanıklık etmek yerine dürüstlüğü seçmiştir.

#Kitap boyunca Balkan Harbi'nde şehit olan dayısı Kolağası Hasan'ın izinden gitmeye çalışır. Bu durum eserde komik bir şekilde ele alınmıştır. Mahalle bekçisi olan Murtaza, üzerine giydiği üniformanın da verdiği güvenle mahalleliye kan kusturur. Mahallede herkes ondan şikayetçidir. Aslında pek çok suçu engellediği için en çok da bu suçlu takımı ondan şikayetçidir.

# Eserin geçtiği yıllar Demokrat Parti'nin iktidara gelmeden önceki dönemleridir. Eserde tek partili sisteme ve İsmet Paşa'ya dair eleştiriler vardır.

#Murtaza kendisini de ailesini de ezen sistemin bekçiliğini yapmaktadır. Gözü vazife esnasında hiç bir şey görmez. İnsanların alay konusu olmasına aldırmadan,disiplini sağlamak içi kendini şekilden şekle sokar. Kendi ait olduğu kitle ile otorite arasında(gönüllü) sıkışmış,muhacir şiveli,edebiyatımızın unutulmaz karakterlerinden birisi.

#Orhan Kemal'e başlamak için güzel bir eser diye düşünüyorum. Ayrıca yazarın fabrikada konuşan işçiler,sokaktaki,kahvedeki insanların ağzını esere çok iyi yansıtmış.

#Orhan Kemal'in romancılığında Nazım Hikmet'in rolü büyüktür. Birlikte Bursa Cezaevi'nde yatmışlardır. En kısa zamanda "Nazım Hikmet'le 3,5 yıl" adlı eserini okuyacağım.

Hepinize iyi okumalar dilerim...

Halil Yavuz KAYA 
23 Oca 23:25, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bir Orhan Kemal tutkunu olarak , Heyecan ve zevkle okuduğum sayısı kaç oldu bilmiyorum. Kısaca yazmam gerekiyorsa,Orhan Kemal... yine, bir dönemi bu sefer de çoğulcu demokrasiye, çok partili hayata geçiş dönemini, Balkan savaşı izlerini hafızasına nakşetmiş bir karakterin derin çizgileriyle ince ince dokunmaları ne kadar güzel canlandırıyor.
Kitap Murtaza hakkında çok şeyler diyebilirim.
Lakin, yılardır defa defa okuduğum bu kitapta Murtaza tiplemesini hala ifade edemem...Doğru ne, gerçek ne, olan ile olması gereken ne, realite ne ne çözemem.
Kafam Murtaza ile karma karışıktır.Yani bir nevi kafam da Murtaza dır...

Hasan G. 
01 May 15:16, Kitabı okudu, 71 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bir karakter vardı beni benden alan, Zorba, şimdi bir ikincisi gönlümde yer etti, Murtaza. Orhan Kemal’in mahalle ağzı üslubu, Murtaza’ya yüklediği karakter özellikleri ve anlamlarıyla, dönemin halkına karşı tespitleri ve gülünç eleştirileri ile çok partili döneme geçişin de resmini çeken başlına başlına bir kara komedidir.
Murtaza’nın doğruculuğu, otoritesi, disiplini ve prensiplerinden ödün vermemesi ile kuvvetli bir karakter gibi gözükse de çözümsüzlükler sarmalı içerisinde boğulmasına sebebiyet vermiştir, zaman zaman da felaket boyutlarında. Halbuki o vazifesinin aslanıdır:
-Senin vazifen ne?
-Benim adım Mürteza!
-Adını sormadım. Vazifen?
-Mürteza demek vazife demek, vazife demek Mürteza demektir!

Kitabın halkla bağlantılı kısımları ise başlı başına komedi. Bir kıvılcımla galeyana gelen, ön yargılı davranan, olayların sebebini/iç yüzünü sorgulamayan, bire on koyan, kabına sığmayan bir halktan enstantaneler gülünçtür.
Savaşın getirdiği ekonomik buhranla birlikte partiler ve particilik üzerine yapılan çıkarımlar ile 1941-47 yılları anlatmıştır. Çok partili döneme geçişin heyecanları, mevcut yönetime karşı eleştirel yaklaşımı 3. bölümde kendini gösterir.

Murtaza ikincisi için dürtüyordu onu, keşke ömrü yetseydi de Murtaza'nın devamını yazabilseydi, çünkü elinde yığınla malzeme olduğunu dile getirmiştir Orhan Kemal.
Gözünü budaktan sakınmayan, yavrum ciğerparem demeyen, toplara tüfeklere kılıçla atlayan Şehit kolağası Hasan Bey’in adını taşımaktan da ayrıca gurur duyduğumu söylemeliyim :)

Valkyrie 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Önemli bir yazarın önemli bir kitabı. Sistemin kendisine sunduğu doğruları kendi doğruları olarak kabullenen bekçi Murtaza'nın traji-komik halleri. Murtazayı bir seviyorsunuz, bir sevmiyorsunuz. Göçmen şivesi tatlılık katarken, zihnindeki zenginler (Allah'ın sevgili kulları, baldan tatlılar) ve fakirler (Allah'ın cezaları, cahiller) ayrımı ve toplumun empoze ettiği kalıpları hap gibi yutması insanı sinir ediyor.

Müşfik Kenter'in oynadığı filmi de çok iyidir. Youtube'da "Bekçi Murtaza" adıyla var, izleyebilirsiniz.

nazlı karataş 
05 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Toplumun her noktasına karışan,otorite kurmaya çalışmaktadır. Eşini,çocuklarını,hatta çalıştığı yere bile otorite kurma çabası içinde. Maalesef günümüzde Murataza görevini devlet gerçekleştiriyor.

emembi 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

çok keyifli okunacak bir eser.çocuklara kitap sevidirmek için bu kitap çok ideal. kaç yıl oldu okuyalı hala kitabı okurken aldığım keyif aklımda. sen çok yaşa bekçi murtaza

Meşrebi Kalender 
09 Oca 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kendi uydurduğumuz kurallarla kendimizi hapsetmek,daha sonra da bu kurallara uyup uymamamıza göre ahlakımızı derecelendirmek... Kraldan çok kralcıların en kralı Murtaza...

şule uzundere 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Orhan Kemal, Murtaza kitabında kolay kolay unutulmayacak bir karakter yaratmış. Bu aşırılı disiplinli, görevini ailesinden ve kendinden üstün tutan adamı okumak çok keyifli. Hatta birkaç yerde kahkaha attım ve çevremdeki insanların dikkatini çektim.
Murtaza göçmen olduğu için hep devrik cümleyle konuşuyor. Ben devrik cümleleri sevdiğim için sıkıntı yaşamadım ama bu konuşma tarzına alışık olmayanlar kitabı okurken zorlanabilirler.
Yazar kitabın ön sözünde kitabın devamını yazabileceğini belirtmiş ama bildiğim kadarıyla yazmamış. Keşke yazsaydı. Murtaza’da daha çok malzeme vardı.
Murtaza, Orhan Kemal’in en sevdiğim kitaplarından biri oldu. Okumayanlara gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Baran Gündem 
09 Oca 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Orhan Kemal'in bir güzel romanı daha. Murtaza adlı gece bekçisinin hikayesinin anlatıldığı roman. Tabi Murtaza görevini fazlasıyla ciddiye alır ve hiçbir tersliğe göz yummaz. Kendi kızı olsa dahi. Gerçekten türk edebiyatının güzel kitaplarından biri.

Hakan ÖNAL 
10 Oca 10:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

cahilliğin en bariz işlenmiş yazılarından birisi olduğu taraftarıyım. Konuşmaları beni çok eğlendirdi!

Kitaptan 9 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
24 Oca 18:34, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Biz fakir insanlar idik memlekette," dedi. "Yok idi başkaları gibi tarlalarımızla konaklarımız. Var idi bir küçük bahçeciğimiz. Söylemem yalan, yakışmaz bana.."

Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 11)Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 11)
şule uzundere 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

-Bilin bakalım Mustafa Kemal karısından niye ayrıldı?
-Niye?
-Malım mülküm çoluğuma çocuğuma değil, milletime kalsın diye. Tekmil malını mülkünü millete bırakmadı mı rahmetli?

Murtaza, Orhan KemalMurtaza, Orhan Kemal
Halil Yavuz KAYA 
24 Oca 18:54, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Vazife bir sırasında görmeyecek gözün evladını bile," dedi. "Sakınmayacaksın gözünü budaktan demiyeceksin yavrum, ciğerparem."

Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 72)Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 72)
Halil Yavuz KAYA 
24 Oca 18:30, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Almadınız. Bilmezsiniz nedir kanun, disiplin kurs hem da . Konuşursunuz haminnem gibi!

Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 9)Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 9)
Halil Yavuz KAYA 
24 Oca 18:24, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

He he hey be, he he hey ! Yukarda Allah, Ankara da devlet hemde Hükümet, burda da oydu! Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti onu buraya sarhoşlardan korksun, hırsızlardan avanta alsın, gece yarılarından sonra da tam siper horlasın diye bekçi tayin etmemişti.

Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 4)Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 4)
Valkyrie 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Gördüm kurs, aldım çok sıkı terbiye ve disiplin amirlerimden, görseydin kurs, alsaydın amirlerinden sıkı bir disiplin yapmazdın böyle be yav."

Murtaza, Orhan KemalMurtaza, Orhan Kemal
Halil Yavuz KAYA 
24 Oca 18:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Yanlış düşünürsün vatandaş! Değil salavat kuvvete bağlı ! Yok yeri salavatın! Çalışacaksınız gündüzleri, uyuyacaksınız da geceleri deliksiz! Ne için tayin etti beni hükümetim? Uyusun geceleri vatandaşlarım deliksiz , korkmasınlar muzır vatandaşlardan!

Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 8)Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 8)
Halil Yavuz KAYA 
24 Oca 18:20, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Yan yatmış, bağdaş kurmuş, çömelmiş ya da tam yuvarlanacakken bir yana tutunuvermişe benzeyen harap evler kalabalığından ibaret mahallenin birbirini kesen, çamur içindeki sokaklarından birinde bir dehşetli sarhoş narası karanlıkları ürpertti....

Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 1 - everest)Murtaza, Orhan Kemal (Sayfa 1 - everest)